10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Trvalé trofoblastické ochorenie a choriokarcinóm

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Trvalé trofoblastické ochorenie a choriokarcinóm je choroba, ktorá vzniká na podklade nekontrolovateľného zmnoženia a aktivity tkaniva trofoblastu_._Trofoblast je štrukturálne tkanivo, ktoré sa tvorí z oplodneného vajíčka a podieľa sa na tvorbe placenty tak, že preniká do sliznice maternice. Za normálnych okolností trofoblast po uhniezdení vajíčka rýchlo, avšak kontrolovane rastie a začína sa deliť na dve podjednotky. Prvá je syncytiotrofoblast, ktorý je povrchovou vrstvou a produkuje ľudský choriový gonadotropín (hCG), teda hormonálnu látku detekovateľnú pri tehotenstve a využívanú ako podklad metódy tehotenských testov. Druhá podjednotka je cytotrofoblast. Bunky trofoblastu začínajú približne od 14. dňa tehotenstva prenikať do sliznice maternice a krvných ciev. Táto invázia je fyziologický stav, ktorý spontánne do niekoľkých dní po ukončení tehotenstva ustúpi.

Vznik a príčiny

Stav, keď po ukončení tehotenstva k ústupu trofoblastickej invázie do sliznice maternice nedôjde, sa nazýva perzistujúca trofoblastická choroba. Invázia trofoblastu do sliznice maternice pri nej trvá dlhšie, s pomalým poklesom ľudského choriového gonadotropínu, ktorý obyčajne po ukončení tehotenstva rapídne klesá. Ak sa trofoblast vymkne normálnemu rastu, vzniká gestačná trofoblastická choroba. Ak je rast trofoblastu príliš invazívny, môže dôjsť ku vzniku jednotiek zvaných mola hydatidosa alebo mola proliferans, prípadne k malígnej transformácii buniek trofoblastu a ku vzniku epitelového nádoru zvaného choriokarcinóm.

Príznaky

Mola hydatidosa partialis vzniká patologickým oplodnením vajíčka – oplodnené vajíčko dvoma spermiami. Výskyt tohto ochorenia nie je častý, prejavuje sa nepravidelným krvácaním v prvom trimestri a bolestivosťou v podbruší. Mola hydatidosa completa vzniká ako následok oplodnenia prázdneho vajíčka dvoma spermiami. Oplodnené vajíčko teda obsahuje len otcovské chromozómy, ktoré nesú DNA. Toto ochorenie sa tiež prejavuje nepravidelným krvácaním v prvom trimestri, rýchlym zväčšovaním maternice a vyššími hladinami hCG. Prítomné môžu byť aj cysty na vaječníkoch. Mola proliferans je najagresívnejší variant moly, pri ktorom trofoblast získava malígny potenciál s tendenciou invazívne rásť. Choriokarcinóm, alebo epitelový nádor z buniek trofoblastu, je malígny nádor prejavujúci sa nepravidelným krvácaním z maternice, zvýšenou hladinou hCG a pre diagnostiku je potrebná znalosť tehotenstva v minulosti. Tento nádor sa šíri krvou do pošvy, pľúc, mozgu a pečene. Prítomnosť metastáz v týchto orgánoch vedie k rôznorodým klinickým prejavom ochorenia.

Diagnostika

Lekár na základe anamnézy, klinických prejavov a gynekologického vyšetrenia posúdi stav pacientky. Medzi základné diagnostické metódy patrí odber krvi a vyšetrenie hladín ľudského choriového gonadotropínu, ktorý je produkovaný bunkami syncytiotrofoblastu. Zo zobrazovacích metód sa využíva najmä ultrazvukové vyšetrenie. Pri choriokarcinóme je potrebné RTG hrudníka a MR mozgu kvôli potvrdeniu možnej prítomnosti metastáz.

Liečba

Základom liečby je odstránenie trofoblastického tkaniva z dutiny maternice a následná revízia maternice kyretou. Dôležité je sledovanie hladín hCG. Pri mole proliferans je niekedy potrebná aj následná chemoterapia, pri choriokarcinóme je chemoterapia základom terapie.

Prevencia

Prevencia vzniku trvalej trofoblastickej choroby alebo choriokarcinómu nie je doposiaľ známa.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť podbruškamaternica