23.09.2024 • 7 minút na prečítanie

Priaznivé účinky zeleného čaju

VýživaZdravý život

V tomto článku sa dozviete

Zelený čaj je viac než len upokojujúci nápoj – je plný silných antioxidantov, ktoré nám ponúkajú širokú škálu zdraviu prospešných výhod od zrýchlenia metabolizmu a zlepšenia funkcie mozgu až po zníženie rizika srdcovocievnych chorôb. V našom článku vám prezradíme, ako môže denná šálka zeleného čaju zlepšiť vaše celkové zdravie a pohodu.

 

Zelený čaj je obľúbený nápoj vyrobený z listov Camellia sinensis, tej istej rastliny, z ktorej sa získava aj čierny variant. Na rozdiel od neho je však ten zelený minimálne spracovaný, pričom si zachováva svoje prirodzené antioxidanty, ktoré prispievajú k jeho zdravotným účinkom.

Existujú rôzne druhy zeleného čaju, ako napríklad sencha, matcha a gyokuro, z ktorých každý ponúka jedinečné chuťové profily založené na spôsobe pestovania a spracovania listov.

Zelený čaj si môžete vychutnať vo forme sypaných listov, v čajových vrecúškach alebo ako práškový matcha, ktorý sa často šľahá do vody alebo používa v latte a iných nápojoch.

Shutterstock.com

Aké má zelený čaj účinky na naše zdravie?

Na čo je zelený čaj dobrý? Zelený čaj má široké spektrum pozitívnych účinkov:

  • Zlepšuje funkciu mozgu – zelený čaj obsahuje kofeín, známy stimulant, ktorý zlepšuje funkciu mozgu, sústredenie, bdelosť a kognitívnu výkonnosť. Je v ňom tiež prítomný L-theanín, aminokyselina, ktorá podporuje relaxáciu a znižuje úzkosť, čo vedie k sústredenejšiemu, ale pokojnejšiemu duševnému stavu.
  • Zvyšuje metabolizmus a chudnutie – katechíny v zelenom čaji zvyšujú oxidáciu tukov a rýchlosť metabolizmu, čím telu pomáhajú efektívnejšie spaľovať tuk. Aj preto je tento druh čaju obľúbenou voľbou tých, ktorí chcú schudnúť.
  • Podporuje zdravie srdca – ukázalo sa, že zelený čaj má priaznivé účinky na krvný tlak tým, že zlepšuje funkciu ciev, pôsobí ako mierne diuretikum a znižuje hladinu LDL cholesterolu. Tým do určitej miery znižuje riziko srdcovocievnych chorôb a mŕtvice. Jeho protizápalové vlastnosti tiež prispievajú k celkovému kardiovaskulárnemu zdraviu.
  • Pôsobí ako prevencia niektorých druhov rakoviny – antioxidanty v zelenom čaji, najmä spomínané katechíny, pomáhajú chrániť bunky pred oxidačným poškodením, ktoré je spojené so vznikom rakoviny. Niektoré štúdie naznačujú, že nápoj dokáže znížiť riziko rakoviny prsníka, prostaty, hrubého čreva a konečníka.
  • Zlepšuje zdravie zubov – katechíny zeleného čaju majú takisto antibakteriálne vlastnosti, ktoré môžu obmedzovať rast škodlivých baktérií v ústach, čím redukujú výskyt zubného kazu a ochorení ďasien a zároveň pomáhajú aj v boji proti zápachu z úst.
  • Pomáha kontrolovať hladinu cukru v krvi – zelený čaj zlepšuje citlivosť tkanív na inzulín a znižuje hladinu cukru v krvi, vďaka čomu je prospešný najmä pre tých, ktorým hrozí cukrovka 2. typu, alebo pre tých, ktorí sa už na diabetes liečia.
  • Podporuje dlhovekosť – pravidelná konzumácia zeleného čaju je spojená s menším rizikom úmrtia na kardiovaskulárne choroby, niektoré druhy rakoviny a iné chronické stavy, čo môže viesť k dlhšiemu a zdravšiemu životu.
  • Zmierňuje otravy spôsobené potravinami – zelený čaj zabíja mnoho baktérií, má silné sterilizačné a antibakteriálne účinky, odporúča sa takisto ako vynikajúci prostriedok pri hnačkách.

Ako si správne vybrať zelený čaj?

Ak sa rozhodnete piť zelený čaj pre jeho pozitívne účinky, mali by ste zainvestovať do kvality. Tu je niekoľko tipov na to, ako si vybrať prvotriedny zelený čaj:

  • Typ zeleného čaju – rozhodnite sa, ktorý druh vyhovuje vašim chuťovým bunkám. Medzi obľúbené patrí sencha (ľahký a osviežujúci), matcha (práškový, s bohatšou chuťou) a gyokuro (sladší čaj vyššej kvality).
  • Sypaný čaj verzus čajové vrecúška – v porovnaní s čajovými vrecúškami, ktoré zvyknú obsahovať listy nižšej kvality, má sypaný čaj často vyššiu akosť a ponúka lepšiu chuť a viac prospešných látok.
  • Pôvod – hľadajte produkty z renomovaných oblastí ako Japonsko (známe ako sencha, matcha a gyokuro) alebo Čína (povestná vďaka druhom Dragon Well a Gunpowder), pretože sú vychýrené výrobou vysokokvalitných zelených čajov.
  • Čerstvosť – hľadajte nedávny dátum zberu čajových lístkov. Keďže zelený čaj je pomerne nestabilný, dôležitý je aj čas jeho balenia, pretože v najlepšej kvalite vydrží vákuovo zabalený asi 6 mesiacov. Po otvorení ho treba spotrebovať do 2 mesiacov.
  • Ekologická certifikácia – ak je to možné, vyberte si organický zelený čaj, aby ste sa vyhli vystaveniu pesticídom.
  • Balenie – zelený čaj by sa mal skladovať vo vzduchotesných, nepriehľadných obaloch, aby bol chránený pred svetlom, vzduchom a vlhkosťou, ktoré môžu zhoršiť jeho chuť a kvalitu.

Kvalitný zelený čaj by sa mal po lúhovaní rozvinúť na celé lístky a zachovať si svoju chuť aj počas 3 až 5 zaliatí.

Najlepšia skúška čerstvosti je vziať trochu lístkov do dlane, stisnúť ich a nasať vôňu. Väčšina prvotriednych zelených čajov by mala mať po sparení svetlozelený až zelenožltý odtieň.

Viete, ako si zelený čaj správne pripraviť?

Na prípravu zeleného čaju nie je vhodná vriaca voda, ale nižšie teploty medzi 71 až 76 °C, inak sa stráca jeho aróma a nedá sa z neho pripraviť viac výluhov. Podstatné je zakrytie šálky, aby sa lístky mohli plne rozvinúť a aj po ďalšom zaliatí poskytli lahodný nápoj.

Zelené čaje by sa mali lúhovať 30 sekúnd až jednu minútu, ale najlepšie je riadiť sa konkrétnym druhom a odporúčaním výrobcu. Na bežnú šálku je vhodné použiť 4 – 5 gramov lístkov.

Celkovo sa neodporúča nechať nápoj lúhovať dlhšie, ako uvádza výrobca, a to jednak pre chuť a jednak tiež pre zvyšujúci sa obsah kovov (olovo, hliník). Každá rastlina totiž čiastočne prijíma rôzne škodlivé látky z pôdy. Najakostnejší a najchutnejší je druhý nálev, keď sa uvoľní väčšina aromatických zložiek.

Môže sa zelený čaj piť v tehotenstve?

Počas tehotenstva zelený čaj piť môžete, no s mierou. Zelený čaj obsahuje kofeín, ktorého vysoký príjem sa v tehotenstve neodporúča, pretože môže ovplyvniť vývoj plodu.

Odborníci zvyčajne tehotným ženám prízvukujú, aby svoj celkový denný príjem kofeínu obmedzili na približne 200 – 300 mg, čo zodpovedá asi 2 – 3 šálkam zeleného čaju v závislosti od sily lúhovania.

Zelený čaj je navyše bohatý na katechíny, ktoré môžu znížiť vstrebávanie kyseliny listovej, čo je kľúčová látka pre vývoj plodu najmä na začiatku tehotenstva. Je dôležité, aby ste prijímali dostatok kyseliny listovej, hlavne ak počas gravidity pijete zelený čaj.

Jeho mierna konzumácia sa teda behom tehotenstva vo všeobecnosti považuje za bezpečnú, ale najlepšie je poradiť sa s vaším lekárom, ktorý najlepšie pozná váš zdravotný stav.

Shutterstock.com

Koľko zeleného čaju môžete denne vypiť?

Pitie 2 až 3 šálok zeleného čaju denne celkovo možno pokladať za vhodné pre väčšinu ľudí. Uvedené množstvo vám zabezpečí zdravotné výhody tohto nápoja a zároveň udrží príjem kofeínu pod kontrolou. Zelený čaj konzumujte striedmo, aby ste sa vyhli nadmernému množstvu kofeínu, a rovnako ho pite mimo jedla, aby ste zabránili narušeniu vstrebávania železa. 

Redakcia portálu Lekar.sk
VýživaZdravý život
zdravý životný štýl

Obsah na Lekar.sk vychádza z aktuálnych vedeckých poznatkov a konzultácií s odborníkmi. Použili sme nasledovné zdroje