10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Ulcerózna kolitída

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Ulcerózna kolitída je chronické zápalové ochorenie postihujúce hrubé črevo a konečník, ktoré vo väčšine prípadov pretrváva celý život. Ochorenie sa prejavuje bolesťami brucha, hnačkou s prímesou krvi a hlienu, horúčkami a zvýšeným rizikom vzniku karcinómu hrubého čreva. Nie je presne známe, čo ulceróznu kolitídu spôsobuje, ale vyššie riziko jej vzniku je v rámci rodín a u pacientov s autoimunitnými ochoreniami. Ulcerózna kolitída sa vyskytuje častejšie vo vyspelých krajinách, prvé príznaky sa objavia obvykle medzi 30. a 40. rokom života.

Vznik a príčiny

Ulcerózna kolitída je autoimunitné ochorenie, pri ktorom imunitný systém vyhodnotí časť ľudského tela ako škodlivú a začne ju napádať. V prípade tejto choroby ide o sliznicu hrubého čreva a konečníka. Nie je presne známe, prečo toto ochorenie vzniká, ale predpokladá sa, že ide o poruchu regulácie imunitnej odpovede na bežné črevné baktérie. Na vznik ochorenia má vplyv životný štýl a strava, častejšie sa vyskytuje v Európe a Severnej Amerike ako inde vo svete, vyššie riziko jej vzniku je tiež u príbuzných pacientov s ulceróznou kolitídou. Ochorenie sa častejšie vyskytuje u nefajčiarov.

Príznaky

Pre ulceróznu kolitídu je typické striedanie akútnych štádií – relapsov, a bezpríznakových štádií – remisií. Podstatou ochorenia je zápal sliznice konečníka a hrubého čreva s tvorbou vredov. Prejavuje sa bolesťou brucha a pocitom nafúknutia, ktoré sú sprevádzané opakovanými hnačkami s prímesou krvi alebo hlienu, pocitmi nutkania na stolicu a neúplneho vyprázdnenia (tenezma). Príznaky môžu byť rozdielne závažné, v najzávažnejších prípadoch sú prítomné horúčky, rozsiahle straty krvi spôsobia chudokrvnosť (anémia) a pacientovi hrozí rozvrat vnútorného prostredia.

Ochorenie sa tiež môže prejaviť zápalom spojiviek, žlčových ciest a bolesťou kĺbov. Možnými komplikáciami sú vznik zhubného nádoru alebo ťažká bakteriálna infekcia sprevádzaná roztiahnutím čreva (toxické megakolon). Ulcerózna kolitída sa veľmi podobá Crohnovej chorobe, tá však postihuje akýkoľvek úsek tráviacej trubice a hnačky sú pri nej menej výrazné.

Diagnostika

Diagnostika ulceróznej kolitídy je založená na klinických príznakoch pacienta a endoskopickom vyšetrení dolnej časti tráviacej trubice. Ochorenie sa od ostatných zápalov s podobnými príznakmi odlíši vyšetrením stolice na prítomnosť parazitov, krvácania a histologickým vyšetrením malej vzorky sliznice hrubého čreva pod mikroskopom.

Liečba

Ochorenie sa lieči hlavne prípravkami potláčajúcimi zápalovú reakciu organizmu, obvykle ide o kortikosteroidy, aminosalicyláty (ASA) alebo infliximab. Tieto prípravky sa v závislosti od rozsahu a závažnosti ochorenia podávajú vo forme tabletiek alebo čapíkov. Priaznivý vplyv na priebeh ochorenia má i vitamín D a probiotiká, ktoré zmierňujú patologickú reakciu imunitného systému. Podľa najnovšieho výskumu aj infekcia hlístovcami má vplyv na zmiernenie príznakov ulceróznej kolitídy. V extrémnych prípadoch alebo pri ťažkej nasadajúcej infekcii môže byť potrebné chirurgické odstránenie hrubého čreva.

Ako žiť s chorobou

Vďaka modernej medicíne sa dá ulcerózna kolitída úspešne liečiť a väčšina pacientov môže žiť plnohodnotný kvalitný život. Pravidelným užívaním predpísaných liekov sa výrazne znižuje výskyt akútnych štádií, mimo ktorých prebieha ochorenie prakticky bezpríznakovo.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť bruchabolesť kĺbovhorúčkahrubé črevokonečníkulcerózna kolitída