Urolitiáza označuje prítomnosť konkrementov tzv. kameňov v močových cestách – v obličkovej panvičke (nefrolitiáza), močovode (ureterolitiáza), močovom mechúre (cystolitiáza) alebo močovej trubici (ureterolitiáza). Ich výskyt je v populácii častý, typicky postihujú ľudí vo veku od 30. do 60. rokov. Vyskytujú sa u každého dvadsiateho človeka, pričom sú viac frekventovanejšie u mužov ako u žien.
Najlepším spôsobom je dodržiavanie pitného režimu, ktorý sa dá jednoducho kontrolovať farbou moču. Čím je moč tmavší – koncentrovanejší, tým je vyššia pravdepodobnosť vzniku konkrementov. S rastúcim príjmom tekutín sa moč zrieďuje – stáva sa svetlejším a riziko vzniku kameňov sa znižuje.
U náchylnejších ľudí je vhodná špeciálna diéta so zníženým obsahom vápnika, ďalších minerálnych solí a korekcia pH moču farmakologickými prípravkami. Konkrétna profylaxia závisí na type konkrementu.
Konkrementy sú tvorené minerálnymi látkami, ktoré sú normálne v moči rozpustné, ale za určitých okolností dochádza k ich kryštalizácii a postupnej premene v nerozpustnú formu. Existuje niekoľko druhov kameňov podľa toho, čo je ich základnou zložkou – oxalát vápenatý, uráty, struvit (fosforečnan horečnato-amonný), poprípade vzácne cystínové a xantínové.
Vznik konkrementov je spôsobený kombináciou viacerých faktorov. Predisponujúcimi vplyvmi sú – nízky príjem tekutín, zvýšené vylučovanie minerálnych látok, zmeny pH moču (najčastejšie z dôvodu infekcie), nedostatočná fyzická aktivita (dlhodobo ležiaci pacienti) a užívanie niektorých liekov (sulfonamidy, antacidá).
Zvýšená náchylnosť k urolitiáze sa pozoruje tiež u ľudí s obštrukčnou uropatiou (poruchou odtoku) moču, napr. zväčšená prostata, stenózy ureterov alebo uretry, prolaps maternice.
Drobné obličkové kamene sú často asymptomatické. Problémy začnú spôsobovať až neskôr, po svojom zväčšení. Konkrement predstavuje prekážku odtoku moču – náchylnosť na močové infekcie, môže poškodzovať výstelku močových ciest a spôsobiť tak mikroskopickú alebo makroskopickú hematúriu. Prejavuje sa prítomnosťou charakteristickej kolikovej bolesti, začínajúcej v boku alebo na chrbte a propagujúcej sa do oblasti slabín. Tento typ bolesti má typický intervalový priebeh a môže byť sprevádzaný generalizovanými príznakmi – nevoľnosťou, zvracaním, hnačkou a pyretickou reakciou organizmu. Pri bilaterálnom afekte obličiek (veľmi zriedkavý) môže dôjsť k renálnemu zlyhaniu.
Diagnóza
Potvrdenie urolitiázy u pacientov s typickými príznakmi je možné prostredníctvom ultrazvukového vyšetrenia, prípadne použitím RTG vyšetrenia (pri RTG kontrastných konkrementoch) a chemického vyšetrenia moču.
Väčšina obličkových kameňov sa vyplaví spontánne močovými cestami – tokom moču a vlastnou peristaltikou močového aparátu. Ide o relatívne bolestivý proces, ktorý je vhodné kontrolovať podaním analgetík a stimulovať (tok moču) administráciou diuretík.
Pri neúspechu konzervatívnej liečby je vhodná litotripsia, pri ktorej sa pomocou ultrazvukových vĺn rozdrví obličkový kameň na menšie častice, schopné prechodu močovými cestami organizmu. Podobný účinok má laserová chirurgia, pričom je možné konkrement odstrániť aj počas perkutánnej extrakcie.
V prípade komplikácií, akou je nasadajúca močová infekcia, je nutná terapia antibiotikami a antipyretikami.