Mnohé lieky sú pre tehotné a dojčiace matky a ich deti bezpečné. Niektoré sú však bezpečnejšie než iné. Keď ste tehotná alebo dojčíte, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom vždy predtým, ako začnete užívať akýkoľvek liek, vrátane voľnopredajných liekov, diétnych či rastlinných produktov.
Je dôležité vyvážiť možné riziká a prínosy akéhokoľvek zvažovaného lieku. Taktiež náhle zastavenie užívania lieku môže byť riskantnejšie ako pokračovanie v jeho užívaní. Niektoré lieky počas tehotenstva môžu spôsobiť vážne vrodené chyby. Príkladmi sú talidomid a izotretinoín. Takýmto liekom by sa mali vyhýbať všetky ženy, ktoré sú alebo môžu otehotnieť. Pre ženy, ktoré užívajú tieto lieky, je dôležité, aby používali účinné metódy antikoncepcie.
V našom článku sa dozviete:
Užívanie liekov počas tehotenstva vždy vyvolávalo u tehotných žien veľké obavy. Od počatia je pre väčšinu žien prvoradým cieľom porodiť zdravé dieťa. Hoci mnohé udalosti môžu v konečnom dôsledku zohrávať úlohu v zdraví novorodenca, len málo premenných hrá v mysli tehotnej ženy takú významnú úlohu ako určenie liekov, ktoré možno bezpečne užívať počas tehotenstva.
Nedostatok informácií a dezinformácie často vedú k tomu, že lekári radia matkám, aby prerušili dojčenie z dôvodu užívania liekov. Mnohé matky tiež nedodržiavajú užívanie predpísaných liekov alebo kvôli tomu prestávajú dojčiť. Prevažné dôkazy však ukázali, že dojčenie je najzdravšia forma výživy dojčiat, a preto by ho lekári mali podporovať. Väčšina liekov by nemala mať žiadny vplyv na produkciu mlieka alebo na pohodu dieťaťa.
Lieky, ktorým by ste sa mali vyhýbať počas tehotenstva
Pri užívaní liekov zvyčajne ide o zváženie prínosov pre matku so zdravotným problémom – dokonca takým jednoduchým ako bolesť hlavy – oproti potenciálnym rizikám pre jej vyvíjajúce sa dieťa.
Problémom v nastavení vhodnej liečby je aj to, že vedci nemôžu eticky vykonávať testovanie liečiv na tehotných ženách. Nie je preto možné presne povedať, že nejaky liek je pre tehotnú ženu 100-percentne bezpečný (jednoducho preto, že nebol nikdy skúmaný ani testovaný).
Nižšie je uvedený výber niekoľkých liekov, o ktorých vieme, že by sa im tehotné ženy mali vyhýbať. Medzi lieky často spojené s nežiaducimi reakciami u tehotných žien patria vo veľkej miere práve antibiotiká.
Chloramfenikol je antibiotikum, ktoré sa zvyčajne podáva ako injekcia. Tento liek môže spôsobiť vážne poruchy krvi a syndróm tzv. šedého dieťaťa.
Ciprofloxacín a levofloxacín sú tiež druhy antibiotík. Tieto lieky môžu spôsobiť problémy s rastom svalov a kostry dieťaťa, ako aj bolesť kĺbov a potenciálne poškodenie nervov u matky.
Ciprofloxacín a levofloxacín sú fluorochinolónové antibiotiká. Fluorochinolóny môžu zvýšiť riziko roztrhnutia alebo prasknutia aorty. To môže mať za následok život ohrozujúce krvácanie. Ľudia s aneuryzmou alebo určitými srdcovými chorobami v anamnéze môžu byť vystavení zvýšenému riziku vedľajších účinkov.
Podľa štúdie z roku 2017 tiež zvýšijú šance na potrat.
Primaquin je liek, ktorý sa používa na liečbu malárie. Nie je k dispozícii veľa údajov o ľuďoch, ktorí užívali tento liek počas tehotenstva, avšak štúdie na zvieratách naznačujú, že je škodlivý pre vývoj plodu. Môže poškodzovať jeho krvné bunky.
Sulfónamidy sú skupinou antibiotík. Väčšina týchto typov liekov sa používa na ničenie mikróbov a liečbu bakteriálnych infekcií. U novorodencov môžu spôsobiť žltačku. Sulfónamidy môžu tiež zvýšiť šance na potrat.
Trimetoprim je typ antibiotika. Pri užívaní počas tehotenstva môže tento liek spôsobiť poruchy neurálnej trubice. Tieto defekty ovplyvňujú vývoj mozgu u vyvíjajúceho sa dieťaťa .
Kodeín je liek na predpis používaný na zmiernenie bolesti. V niektorých štátoch možno kodeín kúpiť bez lekárskeho predpisu ako liek proti kašľu. Tento liek má potenciál stať sa návykovým. U novorodencov môže viesť k abstinenčným príznakom.
Vysoké dávky tohto voľnopredajného lieku proti bolesti môžu spôsobiť mnohé vážne problémy, ako sú:
Väčšina odborníkov súhlasí s tým, že ibuprofén je pravdepodobne bezpečný na použitie v malých až stredných dávkach na začiatku tehotenstva.
Je však obzvlášť dôležité vyhnúť sa ibuprofénu počas tretieho trimestra tehotenstva. Počas tohto štádia tehotenstva je pravdepodobnejšie, že ibuprofén spôsobí srdcové chyby u vyvíjajúceho sa dieťaťa .
Warfarín je riedidlo krvi, ktoré sa používa na liečbu krvných zrazenín, ako aj na prevenciu. Môže spôsobiť vrodené chyby. Je potrebné sa mu vyhnúť počas tehotenstva, pokiaľ riziko vzniku krvnej zrazeniny nie je nebezpečnejšie ako riziko poškodenia dieťaťa.
Klonazepam sa používa na prevenciu záchvatov a panických porúch. Niekedy sa predpisuje na liečbu záchvatov úzkosti alebo záchvatov paniky.
Užívanie klonazepamu počas tehotenstva môže viesť k abstinenčným príznakom u novorodencov.
Lorazepam je bežný liek používaný na úzkosť alebo iné duševné poruchy. Môže spôsobiť vrodené chyby alebo život ohrozujúce abstinenčné príznaky u dieťaťa po narodení.
Ak si nie ste istá, či je užívanie lieku počas tehotenstva bezpečné alebo nie, opýtajte sa svojho lekára.
Väčšina liekov je kompatibilná s dojčením a len zriedka dosahuje klinicky relevantnú dávku pre dojča. Väčšina liekov síce prechádza do mlieka, no objavuje len v nízkych hladinách a nepredstavuje žiadne skutočné riziko pre dojčatá. Dočasné odstavenie je teda často zbytočné.
Niektoré lieky nie sú absolútne kontraindikované počas dojčenia, ale mali by sa užívať opatrne kvôli hláseným nežiaducim účinkom. Prvý zoznam sa týka liekov s preukázanými nežiaducimi účinkami na dojčené deti. Druhý zoznam sa týka liekov, ktoré by mali dojčiace matky používať opatrne alebo by sa im mali vyhnúť, pretože existujú teoretické obavy alebo chýbajú údaje.
Keď dojčiace matky musia užiť liek, rozmýšľajú, či by nemali prestať dojčiť. Odpoveď závisí od nasledujúcich otázok:
Niektoré lieky, ako je epinefrín , heparín a inzulín, neprechádzajú do materského mlieka, a preto je ich užívanie bezpečné. Väčšina liekov prechádza do materského mlieka, ale zvyčajne v malých množstvách. Avšak aj v malých množstvách môžu niektoré lieky poškodiť dieťa.
Niektoré lieky prechádzajú do materského mlieka, ale dieťa ich zvyčajne absorbuje tak málo, že na dieťa nemajú vplyv. Príkladmi sú antibiotiká gentamicín, kanamycín, streptomycín a tetracyklín .
Ak je to možné, lieky by sa mali užívať ihneď po dojčení alebo pred najdlhším obdobím spánku dieťaťa.
Medzi lieky, ktoré sa považujú za bezpečné, patrí väčšina liekov bez lekárskeho predpisu. Výnimkou sú antihistaminiká (bežne obsiahnuté v liekoch proti kašľu a nachladnutiu, liekoch na alergiu, kinetóze a liekoch na spanie) a ak sa užívajú dlhodobo vo veľkých množstvách, aspirín a iné salicyláty. Acetaminofén a ibuprofén užívané v bežných dávkach sa zdajú byť bezpečné.
Lieky, ktoré sa aplikujú na kožu, oči alebo nos alebo ktoré sa inhalujú, sú zvyčajne bezpečné.
Väčšina antihypertenzív nespôsobuje u dojčených detí výrazné problémy. Ženy môžu počas dojčenia užívať betablokátory, no dieťa treba pravidelne kontrolovať kvôli možným vedľajším účinkom, ako je spomalená srdcová frekvencia a nízky krvný tlak.
Kofeín a teofylín neškodia dojčeným deťom, ale môžu ich podráždiť. Môže sa zvýšiť frekvencia srdca a dýchania dieťaťa.
Aj keď sú niektoré lieky údajne bezpečné pre dojčené deti, dojčiace ženy by sa mali pred užitím akéhokoľvek lieku, dokonca aj voľne predajného lieku alebo liečivej byliny, poradiť so svojím lekárom. Všetky etikety liekov treba skontrolovať, či neobsahujú varovania pred užívaním počas dojčenia.
Niektoré lieky vyžadujú počas užívania dohľad lekára. Bezpečné užívanie počas dojčenia môže vyžadovať nasledovné:
Väčšina liekov proti úzkosti, antidepresív a antipsychotík vyžaduje dohľad lekára, aj keď je nepravdepodobné, že by dieťaťu spôsobili závažné problémy. Tieto lieky však zostávajú v tele dlho. Počas prvých mesiacov života môžu mať deti problémy s vylúčením liekov a lieky môžu ovplyvniť nervový systém dieťaťa. Napríklad liek proti úzkosti diazepam (benzodiazepín) spôsobuje u dojčených detí letargiu, ospalosť a stratu hmotnosti. Deti vylučujú fenobarbital (liek proti záchvatom a barbiturát) pomaly, takže tento liek môže spôsobiť nadmernú ospalosť. Kvôli týmto účinkom lekári znižujú dávku benzodiazepínov a barbiturátov, ako aj sledujú ich užívanie u dojčiacich žien.
Warfarín (liek, ktorý zabraňuje zrážaniu krvi) sa môže užívať, ak je dieťa donosené a zdravé. Zdá sa, že warfarín nepreniká do materského mlieka. Ľudia, ktorí užívajú warfarín, vrátane žien, ktoré dojčia, musia pravidelne podstupovať krvné testy, aby sa zistilo, či sa krv zráža normálne. Warfarín môže spôsobiť sklon k tvorbe modrín alebo krvácaniu.
Niektoré lieky, ktoré by nemali užívať dojčiace matky zahŕňajú:
Lieky, ktoré môžu potlačiť tvorbu mlieka, zahŕňajú bromokriptín (používaný na liečbu Parkinsonovej choroby), estrogén, perorálne kontraceptíva, ktoré obsahujú vysoké dávky estrogénu a progestínu, trazodón (antidepresívum) a levodopu.
Ak dojčiace ženy musia užívať liek, ktorý môže poškodiť dieťa, musia prestať dojčiť, avšak môžu obnoviť dojčenie potom, čo ho prestanú užívať. Počas užívania lieku si ženy môžu udržiavať prísun mlieka odsávaním materského mlieka, ktoré sa potom vyhodí.
Ženy, ktoré dojčia, by sa mali poradiť so svojím lekárom o všetkých liekoch, ktoré užívajú alebo sa chystajú začať.
Ženy, ktoré fajčia, by nemali dojčiť do 2 hodín po fajčení a nikdy by nemali fajčiť v prítomnosti svojho dieťaťa, či už dojčia alebo nie. Fajčenie znižuje tvorbu mlieka a narúša normálny prírastok hmotnosti u dieťaťa.
Alkohol konzumovaný vo veľkých množstvách môže spôsobiť ospalosť dieťaťa a spôsobiť nadmerné potenie. Dĺžka dieťaťa sa nemusí normálne zvyšovať a dieťa môže priberať na váhe.