V období leta sa mnohé ženy stretávajú s problémom v podobe vaginálnej mykózy. Mokré plavky a kúpanie sa v chlórovanej vode značne prispieva k rozvoju tohto ochorenia, ktoré spôsobuje výrazný diskomfort najmä v podobe svrbenia intímnych partií. Toto ochorenie však nie je závažné, vyskytuje sa bežne, je možné predísť mu a ľahko ho liečiť. Po prečítaní nášho článku sa dozviete:
Vaginálna mykóza patrí medzi časté ochorenia žien. V skutočnosti si ním prejde väčšina žien aspoň raz za život. Za normálnych okolností je vo vagíne kyslé pH (v rozmedzí od 3,8 do 4,5) a súčasťou jej normálneho prostredia tzv. mikroflóry, sú prospešné baktérie (lactobacily) a tiež kvasinky, konkrétne Candida albicans. U zdravých žien nespôsobujú žiadne problémy, vyskytujú sa len v určitých množstvách a spolu s kyslým pH zohrávajú dôležitú ochrannú funkciu.
Môžu však nastať situácie (ako je oslabenie imunity, užívanie antibiotík a iné), pri ktorých dôjde k narušeniu rovnováhy a premnoženiu spomínaných prirodzene sa vyskytujúcich kandíd. Vtedy sa rozvinie vaginálna mykóza. Kvasinková infekcia nepatrí medzi sexuálne prenosné ochorenia (aj keď sa môže šíriť pohlavným stykom), trpieť ňou môžu aj ženy, ktoré nie sú sexuálne aktívne.
Vaginálna mykóza sa u žien môže vyskytnúť v každom veku, avšak pred prvou menštruáciou a po menopauze skôr zriedkavo. Najčastejšie sa teda objavuje u žien v produktívnom veku. Veľmi zriedka sa môže vyskytnúť aj u mužov. Ak sa u nich objaví, dôvodom je najmä nechránený pohlavný styk so ženou, ktorá vaginálnou infekciou trpí.
Vaginálna mykóza vzniká v dôsledku premnoženia kvasinky Candida albicans. Jej množeniu sa najlepšie darí vtedy, keď má na to vhodné podmienky. To znamená najmä dostatok výživy, vlhké teplé prostredie a nedostatočná obranyschopnosť tela, ktorá by proces nadmerného delenia zastavila.
Keďže kandidy sa živia cukrom, medzi príčiny ich premnoženia patrí napríklad zvýšené množstvo cukru v krvi pacientky. Hyperglykémia nastáva u diabetikov, počas tehotenstva ale aj ako dôsledok konzumácie stravy s príliš vysokým obsahom cukrov.
Vlhké a teplé prostredie častokrát vzniká pri nosení spodnej bielizne z umelých tkanín, ale aj pri nosení príliš úzkych nohavíc či už pri bežnom, dennom nosení, alebo pri športe. V období leta predstavuje veľké riziko zotrvanie v mokrých plavkách po kúpaní.
Čo sa týka nedostatočnej obranyschopnosti tela, patrí sem oslabená imunita, ktorá nedokáže množenie kandíd účinne brzdiť. K oslabeniu môže dôjsť pri rôznych ochoreniach či ich liečbach (napr. chemoterapia). Veľmi častým dôvodom vzniku vaginálnej mykózy, je užívanie antibiotík. Antibiotická liečba totiž nezabije len baktérie, ktorých sa chceme zbaviť, ale aj tie “dobré” ochranné baktérie, ktoré sú bežnou súčasťou mikroflóry tela a pomáhajú brániť množeniu škodlivých baktérií. Ďalším rizikovým faktorom vzniku je prekonenie vaginálnej mykózy v minulosti. Toto ochorenie sa obvykle vracia a pravdepodobnosť opätovného návratu je vysoká.
Medzi rizikové faktory vzniku tohto ochorenia teda patrí najmä:
Ďalším dôvodom, prečo dochádza k rozvoju kandidovej infekcie vagíny, sú hormóny. Konkrétne ide o hormón estrogén, ktorého zvýšené hladiny v krvi prospievajú rastu kvasiniek. Hladiny tohto hormónu sa menia v rámci menštruačného cyklu, stúpajú počas tehotenstva, pri užívaní estrogénovej hormonálnej antikoncepcie a naopak klesajú po menopauze. Všetky tieto faktory teda tiež ovplyvňujú riziko vzniku vaginálnej mykózy.
Vaginálna mykóza spôsobuje ženám pocit nepohodlia, ktorý sa pri neliečení zhoršuje a najčastejšie sa prejavuje ako:
Uvedené symptómy sa môžu u jednotlivých žien líšiť. Môžu byť rôznej intenzity, môžu sa vyskytnúť osobitne alebo ich kombinácia. Keďže sú spoločné pre rôzne (aj omnoho závažnejšie) ochorenia, mali by ste vyhľadať odbornú lekársku pomoc, ak sa u vás objavia. Len lekár dokáže určiť presnú príčinu vzniku vašich ťažkostí.
Keďže tehotenstvo samotné je na zozname rizikových faktorov, zvyšuje pravdepodobnosť rozvoja tohto ochorenia. Počas tehotenstva sa sliznica pošvy stáva náchylnejšou pre kvasinkovú infekciu. Svoju úlohu zohráva aj zmenená hladina estrogénu v krvi, ktorá spôsobuje vyššiu priľnavosť kvasiniek a zvýšenú hladinu glukózy v krvi. Kombinácia všetkých faktorov zabezpečuje kvasinkám ideálne prostredie pre ich rast, množenie a rozvoj mykózy. Z tohto dôvodu je aj liečba tohto ochorenia u tehotných žien o čosi náročnejšia.
Liečená vaginálna mykóza však nemá vplyv na vyvíjajúce sa bábätko. Dôležitá je jej odborná diagnostika a nasadenie správnej a včasnej liečby. Ak u seba spozorujete vyššie uvedené príznaky, neváhajte vyhľadať svojho gynekológa.
Vaginálnu mykózu diagnostikuje gynekológ na základe anamnézy a vyšetrení. K diagnostike nestačí popis klinických symptómov, je potrebné potvrdiť ich aj mikroskopickým kultivačným vyšetrením výteru z pošvy. U recidív sa odporúčajú testy na vylúčenie cukrovky, prípadne diabetes treba začať liečiť či správne kompenzovať.
Vždy, keď máte podozrenie, že by ste týmto ochorením mohli trpieť, je potrebné vyhľadať svojho gynekológa. Len on dokáže s istotou určiť o aký typ infekcie ide. Príznaky vaginálnej mykózy sú veľmi podobné s príznakmi iných, závažných infekcií, ktoré je nutné čím skôr odborne podchytiť. V opačnom prípade môžu problémy bežnej infekcie viesť k problémom s otehotnením či k predčasnému pôrodu u už tehotných žien.
Ak sa však rozhodnete pre domácu samoliečbu, obráťte sa na neho aspoň v prípade, že sa u vás objavili vyššie spomenuté príznaky tejto infekcie a nevymiznú ani po 3 dňoch samoliečby. Odbornú pomoc by ste tiež mali vyhľadať v prípade, že sa príznaky zhoršujú, ak máte zvýšenú teplotu (nad 38°C), ak ste tehotná alebo ak máte krvácanie mimo cyklu.
Na liečbu kvasinkovej infekcie sú dostupné voľnopredajné lieky, ale aj lieky viazané na lekársky predpis. Konkrétne ide o antimykotiká s účinnou látkou klotrimazol, ekonazol alebo tetraboritan sodný. Existujú v rôznej forme, od tabliet, cez vaginálne čípky, po maste, pričom všetky zo spomenutých foriem sa aplikujú priamo na alebo do vagíny. Lekár okrem spomenutých foriem môže predpísať orálne antimykotické tablety s obsahom flukonazolu.
Liečba zvyčajne trvá pár dní až týždeň, pri ťažších prípadoch môže trvať približne 2 týždne. V prípade, že sa ochorenie opakovane vracia (tzv. rekurentná vaginálna mykóza), môže byť dĺžka terapie až 6 mesiacov.
Počas tehotenstva je vhodná a bezpečná terapia povrchovými a vaginálnymi formami liekov. Orálnej forme s obsahom flukonazolu by ste sa však mali vyhnúť.
Čo je lepšie ako liečba? Predsa prevencia! Aj rozvoju vaginálnej mykózy je možné predchádzať, pokiaľ znížite riziká jej vzniku na minimum.
Hygiena – v rámci prevencie by ste mali dbať na dostatočnú hygienu celého tela. Intímne partie je vhodné umývať čistou vodou a mydlom (môžete použiť obyčajné alebo na to určené). Postačuje umývať vonkajší genitál, pri snahe o hygienu vagíny z vnútra by ste si mohli viac uškodiť, než pomôcť. Mydlo má zásaditejšie pH než prirodzené vaginálne prostredie a jeho používaním by mohlo dôjsť k narušeniu zdravej rovnováhy. Narušiť pH hodnoty môže aj kúpanie sa v bazénoch s chlórovou vodou. Pri hygiene po použití toalety vždy postupujte smerom spredu dozadu.
Noste čistú spodnú bielizeň (najlepšie z prírodných materiálov) vhodnej veľkosti – nemala by byť príliš úzka, takisto nie sú vhodné ani príliš úzke nohavice či džínsy, pretože zadržiavajú vlhkosť a teplo v genitálnej oblasti, čo taktiež podporuje množenie kvasiniek. Vyhnite sa zotrvávaniu v športovom oblečení po športe aj mokrým plavkám po plávaní. Počas menštruácie pravidelne vymieňajte používané vložky aj tampóny.
Strava – súčasťou prevencie je tiež dodržiavanie zdravého životného štýlu, ku ktorému neodmysliteľne patrí aj zdravá strava. Mala by byť pestrá, s dostatočným podielom ovocia a zeleniny. Keďže zvýšený príjem cukru podporuje rast kandíd, mali by ste si dať pozor na množstvo, ktoré denne prijmete. Zvážiť by ste mali konzumáciu sladkostí, ale aj pečiva (najmä kysnutých produktov). Babské recepty odporúčajú pravidelnú konzumáciu jogurtov s obsahom lactobacilov. Niektoré štúdie naznačujú možné spomalenie rastu kvasiniek vo vaginálnom prostredí, avšak pre potvrdenie súvislosti je nutný ďalší výskum.
Probiotiká – ak užívate antibiotiká, je vhodné, aby ste počas liečby užívali aj probiotiká. Vyhnete sa tak strate prospešných baktérií, čím odstránite potenciálne riziko vzniku vaginálnej mykózy. Dbajte však na správne užívanie probiotík s dostatočným časovým rozostupom od užitia antibiotík.
Sexuálny život – rizikový je najmä nechránený pohlavný styk, no patrí sem napríklad aj striedanie vaginálneho a análneho styku počas jednej súlože. V nesprávnom poradí sa do vagíny môžu ľahko preniesť baktérie (ktoré inak osídľujú konečník) a vyvolať zápalový proces.
Je vhodné vedieť, že niektoré lieky na liečbu vaginálnej mykózy znižujú účinnosť kondómov. Znamená to, že aj pri takto chránenom pohlavnom styku, sa zvyšuje riziko otehotnenia či prenosu sexuálne prenosných ochorení.
Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje: