12.06.2019 • 5 minút na prečítanie

Vaskulárna demencia

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Vaskulárna demencia je všeobecný pojem opisujúci problémy súvisiace s úsudkom, plánovaním, zdôvodňovaním, pamäťou a inými procesmi, ktoré sú spojené s vyššími kognitívnymi štruktúrami. K ich úpadku dochádza v dôsledku poškodenia mozgu spôsobeného znížením prietoku krvi doň. Vaskulárna demencia je častým dôsledkom mozgovej príhody a závisí od závažnosti a lokalizácie upchatia cievy, ktorá mozog zásobuje krvou. Vaskulárna demencia však môže byť dôsledkom aj iných stavov, ktoré poškodzujú krvné cievy, a to vrátane cukrovky, vysokého krvného tlaku, vysokého cholesterolu a fajčenia.

Vznik a príčiny

Mozog je orgán, ktorý má z hľadiska nárokov na zásobovanie kyslíkom a energiou zvýšené požiadavky. Cievna demencia je výsledkom stavov poškodzujúcich mozgové cievy a znižujúcich zásobovanie mozgu živinami a kyslíkom, ktoré mozog potrebuje na efektívne vykonávanie myšlienkových procesov. K stavom, ktoré môžu viesť k vaskulárnej demencii, patrí náhla cievna mozgová príhoda (mŕtvica). Opakované epizódy mŕtvice zároveň zhoršujú priebeh vaskulárnej demencie. K ďalším faktorom, ktoré majú vplyv na rozvinutie vaskulárnej demencie, patria stavy zahŕňajúce zúžené alebo chronické poškodenie ciev mozgu. Medzi ne patrí opotrebovanie spojené so starnutím, s vysokým krvným tlakom, aterosklerózou a cukrovkou. K rizikovým faktorom vzniku vaskulárnej demencie patria rovnaké rizikové faktory ako v prípade srdcových ochorení a mŕtvice. Riziko vzniku vaskulárnej demencie priamoúmerne stúpa s vekom. Jej rozvinutie je zriedkavé pred dosiahnutím 65 rokov, riziko výrazne stúpa okolo 90. roku života. Zvýšené riziko vzniku problémov s krvnými cievami v mozgu majú pacienti, ktorí prekonali srdcový infarkt a prechodný ischemický záchvat, bola im diagnostikovaná ateroskleróza, zvýšené hladiny lipoproteínov s nízkou hustotou (LDL), vysoký krvný tlak a diabetes. K faktorom, ktoré možno eliminovať úpravou životného štýlu, patrí fajčenie. Priamo poškodzuje krvné cievy a zvyšuje riziko aterosklerózy a iných ochorení obehového systému vrátane vaskulárnej demencie. Nadváha je všeobecne známy rizikový faktor vaskulárnych ochorení, aj z toho dôvodu pravdepodobne zvyšuje riziko vaskulárnej demencie. Rizikovým faktorom je tiež fibrilácia predsiení, ktorá spôsobuje tvorbu krvných zrazenín v srdci. Tie sa môžu krvným riečiskom dostať domozgových ciev a obmedziť tak prietok krvi.

Príznaky

Symptómy vaskulárnej demencie sa líšia v závislosti od časti mozgu, ktorú postihlo narušenie prietoku krvi. Príznaky sa často prekrývajú s inými typmi demencie, najmä s demenciou spojenou s Alzheimerovou chorobou. Všeobecne však príznaky vaskulárnej demencie zahŕňajú zmätenosť, problémy s pozornosťou a so sústredením, zníženú schopnosť organizácie myšlienok a pracovných aktivít, pokles schopnosti analyzovať situácie, rozvíjať efektívne riešenia, problémy s komunikáciou, ťažkosti pri rozhodovaní, problémy s pamäťou a nepokoj. Pomerne často sa vyskytujú aj problémy s nestabilnou chôdzou, náhle alebo časté nutkanie na močenie alebo neschopnosť kontrolovať močenie, depresia a apatia.

Diagnostika

Neexistuje žiadny špecifický test na potvrdenie diagnózy vaskulárnej demencie. Existujú však spôsoby zahŕňajúce okrem anamnézy laboratórne testy a vyšetrenia, ktoré pomáhajú lekárom vylúčiť iné príčiny demencie. Medzi najzákladnejšie patrí stanovenie krvného tlaku, hodnoty krvného cukru, hodnôt hormónov štítnej žľazy a vitamínov. Lekár bude pravdepodobne realizovať aj neurologickú skúšku prostredníctvom vyšetrenia reflexov, svalového napätia oboch polovíc tela, schopnosti koordinácie pohybov. Pomocné metódy využívajú aj vyšetrenie hmatu, sluchu a zraku, zobrazovacie metódy na vyšetrenie mozgu (počítačová tomografia, magnetická rezonancia).

Karotidový ultrazvuk využíva vysokofrekvenčné zvukové vlny na určenie funkčného stavu karotidových tepien, ktoré prechádzajú po obidvoch stranách krku a dodávajú krv do mozgu. Tento test môže zahŕňať aj Dopplerov ultrazvuk, ktorý okrem štrukturálnych funkcií ukazuje pohyb krvi v tepnách.

Liečba

Liečba sa zameriava na zvládnutie zdravotných stavov a rizikových faktorov, ktoré prispievajú k vaskulárnej demencii. Niekedy môže spomaliť rýchlosť rozvinutia vaskulárnej demencie.

Prevencia

Zdravie mozgových ciev úzko súvisí s celkovým zdravím srdca. K preventívnym opatreniam preto patrí udržanie optimálneho stavu srdcovocievneho systému. Udržiavanie krvného tlaku v normálnom rozsahu môže pomôcť predchádzať vaskulárnej demencii a Alzheimerovej chorobe. Vhodné je minimalizovať riziko vzniku cukrovky prostredníctvom adekvátneho stravovania a fyzickej aktivity. V prípade už diagnostikovanej cukrovky treba dodržiavať dietetický režim a usmernenia diabetológa na kontrolu hladín glukózy v krvi. Odborníci tiež odporúčajú prestať fajčiť a udržiavať koncentrácie cholesterolu pod kontrolou prostredníctvom diéty s nízkym obsahom tukov alebo užívaním liekov znižujúcich hladinu cholesterolu.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
apatiamozogvaskulárna demenciazhoršená pamäťzmätenosť