Ebola je závažné ochorenie spôsobené vírusomEbola. Pre veľké množstvo nakazených má smrteľnénásledky. K infikovaniu dochádza kontaktom s telesnými tekutinami nakazených ľudí (krv, sliny, moč, vývratky, sperma). Nakaziť sa možno aj pri kontakte s mŕtvym, ktorý je zdrojom infekcie aj po smrti. Nástup príznakov sa pohybuje v intervale od 2 do 21 dní a na chorobu neexistuje žiadna schválená vakcína ani overená liečba.
Vírus Ebola patrí medzi vážne smrteľné vírusy prenášané zvieratami a ľuďmi. Ochorenie a vírus dostali pomenovanie podľa rieky Ebola v Afrike, kde sa vírus objavil prvýkrát. Tento vírus patrí do vírusovej rodiny Filoviridae, ktoré spôsobujú hemoragickú horúčku. Charakteristickým znakom je intenzívne krvácanie vnútri tela a z telesných otvorov, sprevádzané veľmi vysokou horúčkou. Ebolu môžeme rozdeliť na podtypy, pomenované podľa lokality, kde boli identifikované. Ide o typ Bundibugyo, Reston, Sudán, Pobrežie Slonoviny a Zaire.
Tento vírus patrí medzi zoonózy. Pôvodne postihoval kolónie afrických netopierov živiacich sa ovocím. Neskôr zmutoval, prekonal druhovú bariéru. Medzi najčastejších živočíšnych prenášačov vírusu patria šimpanzy, antilopy, gorily a opice, s ktorými miestni ľudia prichádzajú do kontaktu buď ako so zdrojom obživy, alebo pri liečbe poranených zvierat a starostlivosti o ne.
Imunitný systém ľudí na vírus reaguje rôzne. Niektorí sa môžu zotaviť bez komplikácií, u iných sa objavujú vážne vedľajšie účinky. Prejavujú sa stratou vlasov, extrémnou slabosťou, delíriom, zápalom pečene a očí, poruchami zmyslových orgánov a žltačkou.
Medzi závažné komplikácie po prekonaní infekcie patrí zlyhanie viacerých orgánov a kóma.
Ochorenie môže prepuknúť náhle v podobe horúčky, únavy, straty chuti do jedla, vracania, hnačiek, bolestí brucha, hlavy a svalov alebo iných, nešpecifikovaných príznakov. U niektorých pacientov môže v neskoršom štádiu dôjsť aj k silnému vnútornému a vonkajšiemu krvácaniu a zlyhaniu viacerých orgánov. Podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb nastupujú príznaky tohto vírusového ochorenia najčastejšie po týždni od infikovania (8-10 dní). Nezriedka sú však prítomné oveľa skôr, prípadne až po troch týždňoch od prenosu infekcie.
Skoré príznaky eboly imitujú priebeh menej závažných ochorení, ako je chrípka, malária a týfus. Pri podozrení na možný prenos alebo po návšteve krajiny, kde sa ebola vyskytuje, preto treba už pri prvých príznakoch kontaktovať odborného lekára. Krvné testy dokážu spoľahlivo identifikovať protilátky vírusu. Krvné testy tiež preukážu neobvykle nízky alebo vysoký počet bielych krviniek, nízky počet krvných doštičiek a zvýšené pečeňové enzýmy či abnormálne hladiny koagulačného faktora. Pri podozrení lekár stanoví riziko infekčnosti a nariadi karanténu, izoluje všetkých, s ktorými poškodený prišiel do kontaktu. Ak sa do 21 dní neobjavia žiadne príznaky, ebola sa vylúči.
Na infekciu vírusom Ebola neexistuje schválený liek ani očkovacia látka. Preto sa prijímajú bezpečnostné opatrenia na udržanie infikovaných osôb v izolácii a zabezpečuje sa maximálny možný komfort postihnutých. Opatrenia podpornej starostlivosti zahŕňajú podávanie liekov na ustálenie krvného tlaku a obsahu elektrolytov v krvi, zabezpečenie okysličovania organizmu, poskytovanie intravenóznych krvných transfúzií a tekutín na prevenciu dehydratácie a podávanie liekov na liečbu a prevenciu sekundárnych infekcií.
Momentálne sa testuje vakcína rVSV-ZEBOV. Doterajšie testy na 5 500 ľuďoch z postihnutej oblasti ukázali, že ani jeden z nich nebol po očkovaní napadnutý chorobou. Za vznik vakcíny vďačíme genetickému inžinierstvu.
Preventívne kroky spočívajú v zabránení kontaktu s krvou a telesnými tekutinami chorých, vo zvýšenej hygiene rúk (umývanie mydlom a alkoholovým dezinfekčným prostriedkom), v zabránení manipulácie s telom osoby, ktorá zomrela na ebolu, prípadne s materiálom, ktorý prišiel do kontaktu s chorým (obväzy, ihly, oblečenie), v nosení ochranného oblečenia a izolácii ľudí s ebolou. Pri kontakte s chorým, jeho oblečením a osobnými vecami je nutné zvýšiť ochranu prostredníctvom nosenia ochranných plášťov, skafandrov, rukavíc, masiek a očných štítov. Starostlivý protokol a likvidácia týchto ochranných materiálov sú tiež dôležité v prevencii infekcií.