Vitamín C, tiež známy ako kyselina askorbová, je vo vode rozpustný vitamín a antioxidant, ktorý je prítomný v ovocí a zelenine. Nakoľko si ľudské telo nevie vitamín C vytvoriť, ani uložiť do zásoby, je potrebné mu ho denne dodávať. Pokiaľ nekonzumujete dostatok ovocia a zeleniny, môžete ho prijímať aj vo forme vitamínových doplnkov. V posledných rokoch si získala popularitu aj infúzna terapia vitamínom C, ktorá sľubuje zaujímavé zdravotné benefity.
Po prečítaní tohto článku budete vedieť:
Pri infúznej vitamínovej terapii sa vitamín C podáva priamo do žily. Vďaka tomu sa rýchlo vstrebáva do krvného obehu, čo zaistí v tele vyššiu ponuku tohto vitamínu pre bunky. Vitamín C, ktorý užívate vo forme doplnkov sa metabolizuje v žalúdku a zažívacom trakte a neabsorbuje sa v takom množstve, ako keď je podaný priamo do krvi. Je to spôsobené tým, že schopnosť nášho tela absorbovať živiny v žalúdku ovplyvňuje niekoľko faktorov. Medzi tieto faktory patrí napríklad vek, metabolizmus, zdravotný stav, genetika, interakcie s inými liekmi, a chemické zloženie samotného výživového doplnku.
Pre intravenóznu terapiu vitamínom C sú najvhodnejší kandidáti tí, ktorí:
Medzi ďalšie dôvody, pre ktoré je intravenózne podávanie vitamínu C žiadané patrí:
Aj keď sa vedľajšie účinky vitamínovej terapie neobjavujú často, predsa len môžu nastať. Ak sa u vás vyskytne ktorýkoľvek z nasledujúcich vedľajších účinkov, ihneď sa obráťte na svojho lekára.
Ak uvažujete o intravenóznej terapii vitamínom C, poraďte sa najprv so svojím lekárom o možných rizikách. Aj keď podanie vysokých dávok tohto vitamínu nespôsobuje významné vedľajšie účinky, stále však môže byť škodlivé pre pacientov s určitými rizikovými faktormi.
Pre zdravých ľudí vitamín C nepredstavuje zásadné riziko. Fakt, že vitamín C je rozpustný vo vode znamená, že telo využije len toľko vitamínu C koľko potrebuje a zvyšok vylúči obličkami do moču v priebehu niekoľkých hodín.
Infúzna terapia vitamínom C sa používa aj ako doplnková liečba u pacientov s rakovinou. Je zopár štúdii, ktoré naznačujú, že vysoké dávky vitamínu C môžu pomôcť znížiť vedľajšie účinky chemoterapie a zlepšiť kvalitu života pacientov.
Existuje však aj protikladný názor na túto problematiku. S niektorými chemoterapeutickými liekmi a rádioterapiou môže vysoká hladina vitamínu C interagovať takým spôsobom, že zníži ich efektivitu a účinnosť. Onkologickí pacienti, ktorí rozmýšľajú nad vitamínovou terapiou, by ju preto mali najprv konzultovať so svojim onkológom.
Množstvo vitamínu C, ktoré človek minimálne potrebuje denne prijať, sa mení v závislosti od veku. U detí sa hodnoty pohybujú medzi 40 až 75 mg a u dospelých je to 75 až 90 mg, pričom horná hranica je 2000mg denne. Pre tehotné a dojčiace ženy je denná odporúčaná dávka 85 až 120 mg.
Fajčiari potrebujú o 35 mg/deň viac vitamínu C ako nefajčiari, nakoľko ich sérové hladiny vitamínu C sú nižšie. Je to preto, že fajčenie zvyšuje množstvo voľných radikálov spôsobujúcich oxidačný stres. Vitamín C, ako antioxidant, pomáha zneutralizovať tieto voľné radikály, aby nenarobili príliš veľké škody, a takto sa u fajčiarov rýchlejšie spotrebuje.
Nedostatok vitamínu C je spôsobený predovšetkým nesprávnym stravovaním. Medzi ďalšie rizikové faktory nedostatku vitamínu C patrí:
Vitamín C môže interagovať s niektorými liekmi a meniť ich hladiny v organizme, čo môže viesť k zníženiu účinnosti liekov, alebo k zvýšeniu ich vedľajších účinkov. Medzi tieto lieky patrí napríklad:
Vysoké dávky vitamínu C môžu spôsobiť sťažené odbúravanie týchto liekov z tela, ktoré napokon ostávajú v krvnom obehu.
Antacidá sú lieky, ktoré sa používajú na zníženie príznakov pálenia záhy a iných žalúdočných ťažkostí. Vitamín C môže zvýšiť množstvo hliníka, ktoré vaše telo z liekov absorbuje, čo by mohlo spôsobiť zhoršenie vedľajších účinkov týchto liekov.
Do tejto skupiny patrí napríklad nitroglycerín, ktorý rozširuje cievy zásobujúce srdce. Používa sa najmä pri príznakoch infarktu myokardu. Vysoká dávka vitamínu C môže znížiť účinnosť týchto liekov.
Vitamín C môže pri užívaní antikoncepčných liekov spôsobiť zvýšenie hladín estrogénu, pričom aj naopak, estrogény môžu znížiť účinky vitamínu C v tele.