10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Vlčie zrno

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Vlčie zrno, chalazion, je zápalové ochorenie špeciálnych žliaz viečka, prejavujúce sa vznikom červenej bolestivej hrčky vyplnenej hnisom. Môže prebiehať akútne, v tom prípade platí uvedená definícia, alebo chronicky, keď sú príznaky menej vyjadrené a spravidla táto forma nebolí. Podobne ako pri očnom jačmeni vlčie zrno sa pre častejší kontakt očí so špinavými rukami viac vyskytuje u detí. U dospelých je dôvodom vzniku najčastejšie spoločné používanie hygienických pomôcok, ako sú napríklad uteráky.

Prevencia

Používanie vlastnej kozmetiky a udržiavanie hygieny rúk pred siahnutím na tvár sú v prevencii vzniku vlčieho zrna základom. Nesmie sa používať kozmetika po záruke, ktorá by mohla upchávať vývody mazových žliaz.

Vznik a príčiny

Vlčie zrno vzniká na základe uzavretia vývodov špeciálnych žliaz (tarzálna platnička viečka), v ktorých sa následne produkt žliaz hromadí. Tak vznikajú vhodné podmienky pre niektoré baktérie, ktoré sa v mieste premnožia. Reakciou imunitného systému sa vytvorí hnis, ktorý je nahromadením odumretých bielych krviniek a baktérií. Priebeh je často výraznejší ako pri jačmeni, dokonca môže dôjsť k zdureniu uzlín na krku či za ušami — to platí pre akútnu formu choroby, ktorá spravidla trvá niekoľko dní.

Následkom akútnej formy vlčieho zrna môže dôjsť k poškodeniu žliazok, ktoré majú potom tendenciu častejšie sa upchávať. To spôsobí vznik chronického vlčieho zrna, ktoré trvá až niekoľko týždňov či mesiacov. Nejde už o infekčné ochorenie, ale len o nahromadenie produktov žliaz, preto toto štádium nie je nákazlivé.

Príznaky

Príznaky sú rôzne podľa formy ochorenia. Pri akútnom priebehu vzniká silná bolesť pri dotyku aj pohybe oka, opuch viečka, zdurenie uzlín za ušami a na krku, slzenie oka, sprevádzajúci zápal spojiviek.

Hlavným rozdielom medzi akútnym a chronickým vlčím zrnom je bolestivosť. Chronické vlčie zrno totiž nebýva bolestivé a nevzniká ani opuch viečka — je to preto, že nejde o bakteriálnu infekciu, proti ktorej by musel zasiahnuť imunitný systém.

Diagnostika

Na diagnózu stačí vyšetrenie pohľadom u očného lekára.

Liečba

Samo sa hojace akútne vlčie zrno nepotrebuje žiadnu liečbu, keďže po pár dňoch väčšinou zmizne samo. Pomáhajú však teplé zábaly a vyplachovanie viečok v čaji z očianky lekárskej.

V prípade dlhšej infekcie alebo opakovaných infekcií môže lekár predpísať antibiotiká (podávané väčšinou v podobe masti) či odporučiť malý chirurgický zákrok, ktorý umožní vypustenie hnisu, tak sa pacientovi uľaví od bolesti. V prípade chronického vlčieho zrna je najlepšou možnosťou chirurgické odstránenie.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť okaočislzenieslzenie očívlčie zrno