22.09.2021 • 6 minút na prečítanie

Vrodený defekt komorového septa

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Videli ste ďalšiu epizódu nového seriálu TV JOJ s názvom Nemocnica. V tejto časti ste mohli vidieť pacientov rôznych vekových kategórií, od staršej pacientky s hepatitídou, cez 35-ročného muža po zásahu elektrickým prúdom, až po novorodenca so závažným vrodeným defektom medzi komorami srdiečka. Práve ochoreniu najmladšieho pacienta sa venuje aj nasledujúci článok, po prečítaní sa dozviete:

čo sú to vrodené chyby srdca,
čo je to defekt komorového septa,
ako ovplyvňuje funkciu srdca,
aké sú príznaky tejto vrodenej chyby,
ako sa diagnostikuje a lieči,
aký je život detí s defektom komorového septa,
a kedy je otvor v priehradke srdca normálny.

Čo je to vrodená chyba srdca

Približne 30% zo všetkých vrodených porúch sa týka práve vrodených chýb srdca. Existujú rôzne typy tzv. anomálií, teda vývojových odchýlok, priamo na srdci či na cievach v jeho okolí. Tieto chyby spôsobujú, že cirkulácia krvi jednotlivými oddielmi krvného obehu nie je správna. Kvôli anomálii môže dôjsť k miešaniu okysličenej krvi s neokysličenou, k vzniku prekážky v ceste krvi a podobne. Vrodené chyby sú rozdelené do 3 základných kategórií:

  • bezskratové (napr. zúženie aorty, zúženie pľúcnice),
  • s ľavo-pravým skratom (napr. defekt komorového či predsieňového septa),
  • s pravo-ľavým skratom (napr. Fallotova tetralógia).

Defekt komorového septa

Defekt komorového septa tvorí až tretinu všetkých vrodených chýb srdca. Ide teda o najrozšírenejší typ vrodenej chyby spomedzi všetkých kategórií. Príčina jeho vzniku je neznáma, no pravdepodobnosť jeho výskytu zvyšuje predčasné narodenie dieťatka.

Ako ovplyvňuje funkciu srdca

Medzi pravou a ľavou komorou srdca sa u zdravého človeka nachádza priehradka, tzv. septum. Slúži ako bariéra, ktorá bráni tomu, aby sa okysličená krv miešala s krvou neokysličenou. Pri defekte komorového septa však dochádza k vzniku otvoru v ktorejkoľvek časti tejto priehradky, a preto je hlavným výsledkom ľavo-pravý skrat. To znamená, že okysličená krv z ľavej komory sa mieša s neokysličenou krvou pravej komory a zbytočne sa vracia naspäť do pľúc. Toto ochorenie spôsobuje zvýšenú záťaž srdca aj pľúc.

To, ako veľmi je defekt závažný, určuje najmä jeho veľkosť. Čím väčší je otvor v stene medzi komorami, tým viac krvi sa medzi nimi mieša a tým väčšie sú tlakové rozdiely v rámci oddielov srdca, oproti zdravému človeku. V dôsledku defektu komorového septa sa rozvíja napríklad pľúcna hypertenzia a počuteľný šelest. V závažných prípadoch, ak je defekt výrazný, môže viesť až k srdcovému zlyhaniu.

Príznaky defektu komorového septa

Klinické prejavy defektu komorového septa závisia od rozsahu a závažnosti defektu. Malé defekty sa spočiatku nemusia vôbec prejaviť (sú asymptomatické), alebo sú len nenápadné, v podobe častejších infekcií respiračného systému. Vážnejšie prejavy pri malých defektoch sa môžu rozvinúť až v dospelosti. Pri väčších defektoch dochádza k závažnejším problémom omnoho skôr. Už vo veku pár týždňov či mesiacov môže rodič pozorovať frekventovanejší výskyt respiračných ochorení, ale aj:

  • ťažkosti s dýchaním,
  • zrýchlené dýchanie,
  • nechutenstvo,
  • neschopnosť prijať dostatočné množstvo stravy,
  • deti sa nevládzu napiť,
  • potenie.
Novorodenec
Autor: goodluz/Shutterstock.com

Fallotova tetralógia

Defekt komorového septa sa môže vyskytnúť osobitne alebo v kombinácii s inými vrodenými ochoreniami srdca. Jedným z príkladov je Fallotova tetralógia, teda štvorica vrodených ochorení srdca. Defekt komorového septa sa tu objavuje spolu s hypertrofiou pravej komory, so súženou pľúcnicou a zmenenou pozíciou aorty, tzv. dextropozícia.

Diagnostika

Tak, ako každé ochorenie, aj defekt komorového septa diagnostikuje lekár špecialista – pediatrický kardiológ. Diagnózu určí na základe odberu anamnézy, klinického obrazu a pomocou zobrazovacej metódy s názvom echokardiografia. Tzv. ECHO srdca je vlastne ultrazvuk , vďaka ktorému môže lekár posúdiť prietok krvi srdcom, funkciu srdca a objaviť prípadné vývojové defekty srdca. Doplnkovým vyšetrením je tiež elektrokardiogram (EKG) pomocou ktorého môže lekár odhaliť zväčšenie komory srdca, či RTG vyšetrenie, ktoré ukáže rozšírenie srdca.

Liečba

Typ liečby závisí od rozsahu a závažnosti ochorenia. Menšie defekty v komorovom septe sa môžu spontánne uzatvoriť aj samé a preto sa hneď neoperujú (iba v prípade, že sa situácia skomplikuje vo vyššom veku). Väčšie defekty je naopak potrebné chirurgicky uzavrieť zošitím alebo pomocou záplaty. V liečbe po operácii sa využívajú lieky, ktorých úlohou nie je liečiť samotné ochorenie, ale dočasne zlepšiť symptómy ochorenia:

  • kardiotoniká (zvyšujú veľkosť srdcového výdaja),
  • diuretiká (zvyšujú produkciu a vylučovanie moču).

Aký je život detí s defektom komorového septa

Deti po správne nastavenej liečbe žijú plnohodnotný život bez obmedzení. Môže tráviť čas s deťmi v kolektíve a vykonávať rovnaké činnosti, ako zdravé deti. Vyhnúť sa však musia jedine súťažnému športovaniu a počas celého života by mali byť pod pravidelným dohľadom kardiológa. Deti s týmto ochorením sú navyše náchylnejšie na rozvoj endokarditídy, preto by mali byť všetky nasledujúce potrebné zákroky (napr. trhanie zuba) podchytené užívaním antibiotík.

Foramen ovale a foramen ovale patens

Drobný otvor v komorovej priehradke (tento raz medzi predsieňami) je však aj fyziologický, teda normálny. Nazýva sa foramen ovale a sa z latinčiny prekladá ako “oválny otvor”. Normálne sa u všetkých ľudí vyskytuje len počas embryonálneho vývoja, teda ešte pred narodením, a slúži ako malá “skratka” pre krv, ktorá prúdi v tele dieťatka.

Keďže pľúca vyvíjajúceho sa dieťatka zatiaľ nie sú funkčné, plod nimi nedýcha a prijíma kyslík cez pupočnú šnúru z krvi matky, bolo by preň zbytočné, aby jeho pľúcami prúdila krv (v rámci malého obehu). Aby krv obišla pľúca, malý otvor medzi predsieňami je pre ňu akousi skratkou. Tento prechod je však jednostranný a po zahájení funkcie pľúc prvými nádychmi novorodenca sa uzatvára.

Pokiaľ sa otvor neuzavrie, hovoríme o foramen ovale patens, teda o trvale otvorenom prechode. K tomuto stavu dochádza približne u 20 – 25% bežnej populácie a jeho závažnosť závisí napríklad od veľkosti vzniknutého otvoru.

Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje:

Patent Foramen Ovale (PFO)

Ventricular septal defect (VSD)

Ventricular Septal Defect (VSD)

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia