04.07.2019 • 4 minút na prečítanie

Vši a hnidy na hlave

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Vši sú parazity, ktoré vyvolávajú ochorenie kože, vlasovej časti hlavy alebo anogenitálnej oblasti. Voš hlavová patrí medzi najčastejšie druhy. Žije len vo vlasoch na hlave. Rozmnožuje sa vajíčkami, ktoré sa nazývajú hnidy. Hnidy sa lepia ku koreňom vlasov, z nich sa vyvinú larvy a potom dospelí jedinci. Vši sa často vyskytujú u detí predškolského a školského veku a najmä v kolektívoch. K prenosu dochádza priamym kontaktom, spoločným používaním hrebeňov a čiapok. Pri nedokonalej liečbe môže ochorenie trvať veľmi dlho. Taktiež môže viesť k porušeniu pokožky hlavy vinou škrabania, preto je dôležité začať s terapiou čo najskôr.

Vznik a príčiny

Vši parazitujú iba na cicavcoch, žijú paraziticky. Hlavu majú užšiu než hruď, s bodavo-sacím ústrojenstvom, ktorým sa pridržiavajú pri cicaní. Vši sajú niekoľkokrát denne a vedia sa pohybovať medzi chlpmi a inými vláknami, nie však po hladkých povrchoch. Výnimkou je voš šatová, ktorá lepí hnidy na textilné vlákna odevov. Vývoj trvá v závislosti od teploty 15-45 dní a má tri štádiá.

Príznaky

Zavšivenie, pedikulóza, sa prejavuje predovšetkým subjektívne svrbením pokožky hlavy, spôsobeným bodaním, ale aj pohybom hmyzu. Objektívne sú prítomné živé jedince alebo hnidy, najčastejšie za ušami a na zátylku, ale pri ich množstve bývajú kdekoľvek po celej hlave. Pri zavšivení môže dochádzať aj k zväčšeniu uzliny za ušami a na krku. Voš má bodavo-sacie ústrojenstvo. Aby sa krv nezrážala, vstrekne do ranky pred cicaním sliny s vazodilatačnými látkami, ktoré môžu mať alergizujúce účinky. Pri škrabaní sa do kože môže zaniesť infekcia, ktorá spôsobí ďalšie problémy, ekzémy a hnisanie kože.

Liečba

Pri epidémii vší v školských zariadeniach je nutné každé dieťa skontrolovať a prezrieť mu vlasovú časť hlavy. Na prečesávanie sa používajú špeciálne hrebene. Vlasy je potrebné prečesávať v predklone nad papierom, na ktorom potom vidieť pohybujúce sa vši. Dôležité je prečesávanie vlasov celej hlavy, ale najmä za ušami, kde sa vši vyskytujú najviac. Vyčesané vši treba usmrtiť a odstrániť z domácnosti. Ďalej treba aspoň dvakrát použiť špeciálny šampón. Pri prvom použití sa usmrtia dospelé vši, ale hnidy prežijú, preto sa musí aplikácia šampónu zopakovať o osem až desať dní. Za ten čas z hníd vzniknú larvy alebo dospelé jedince, tie sú následne usmrtené. Po umytí vlasov je potrebné vyčesanie odumretých vší pomocou špeciálneho hrebeňa.

Dôležitá je výmena oblečenia po vyčesávaní, ktorá zabráni opätovnému šíreniu vší do vlasov. Medzi účinné prípravky patria šampóny obsahujúce 1-percentný malathion alebo 1-percentný permethrin, ďalej sú vhodné gély s obsahom lindanu, kokosový a sójový olej. Octový zábal a octová voda sú neúčinné. Dôležité je poradiť sa s pediatrom alebo s lekárnikom a vybrať prípravok, ktorý bude vhodný vzhľadom na vek pacienta. Prípravky na odstránenie vší a hníd sú šetrné, vlasom neškodia.

Domácnosť, v ktorej sa pohybovalo dieťa so všami, je nutné poriadne vyčistiť a tak predísť infekcii ostatných členov rodiny. Dôležité je vyprať posteľnú bielizeň, vyčistiť sedačku, vyprať čiapky a iné pokrývky hlavy. Odporúča sa prať na 60 stupňoch, bielizeň vyžehliť a vložiť do mrazničky na 24 až 48 hodín. Mráz hnidy usmrtí.

Prevencia

Každé zavšivenie je potrebné oznámiť v školskom kolektíve a upozorniť rodičov, aby svoje deti skontrolovali a snažili sa predchádzať šíreniu parazitov. V rámci prevencie možno ráno deťom vmasírovať do vlasov aromatické oleje, napríklad levanduľový, ktorému sa pre jeho arómu vši vyhýbajú. Chlapcom pomáha ostrihanie úplne nakrátko, dievčatám sa odporúča vlasy stiahnuť gumičkou. Rodič by si mal všímať, či sa dieťa prehnane neškriabe vo vlasoch, následne treba skontrolovať vlasovú oblasť.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
hlavapedikulózaškrabancesvrbenie