Výmena bedrového kĺba je jednou z najčastejších operácií na ortopedických klinikách. Ide o chirurgické odstránenie poškodených častí kĺba a ich nahradenie takzvanou endoprotézou, umelým kĺbom. Vždy prebieha v celkovej anestézii a vyžaduje včasnú rehabilitáciu. Bedrový kĺb je najväčší kĺb v ľudskom tele, je tvorený spojením stehennej a panvovej kosti. Vďaka silným väzom, ktoré kostné spojivo obklopujú, je zároveň najpevnejší.
Kedy je nutné vykonať výmenu bedrového kĺba
Najčastejšou príčinou výmeny kĺba je degeneratívne poškodenie kĺbovej chrupavky (artróza). Ak ide o 3. alebo 4. stupeň, miera poškodenia významne obmedzuje každodenné aktivity, najmä bolestivosťou. Druhou príčinou je úrazové poškodenie bedrového kĺba (napríklad zlomenina krčka stehennej kosti u ľudí s osteoporózou, najčastejšie u starších ľudí). U mladých ide hlavne o úrazy spojené so športom a autohaváriou alebo pracovnými úrazmi. To, či bude vymenená aj kĺbová jamka a kĺbová hlavica, závisí od rozsahu poškodenia kĺba. Od mechanizmu poškodenia potom závisí, aký typ endoprotézy bude zvolený.
Ako prebieha zákrok
Po uvedení do celkovej anestézie sa vedie pozdĺžny rez kožou v oblasti boku sedacích a stehenných svalov. Chirurg si vypreparuje kĺbové puzdro, ktoré otvorí a hlavicu vykĺbi. Postupne opracováva príslušné časti kĺba. Pri úplnej výmene je najprv odstránená hlavica v úrovni krčka stehennej kosti, v mieste rezu je do kostnej drene stehennej kosti vpravený driek, ktorý sa na mieste buď zafixuje sám, alebo sa použije kostný cement. Na tento driek sa namontuje nová hlavica. Chirurg následne špeciálnou brúskou odstráni chrupavku aj z jamky bedrového kĺba, do nej pripevní násadu, ktorá presne pasuje s už namontovanou hlavicou. Potom sa hlavica opäť skĺbi s jamkou, no kĺbové puzdro sa už neuzatvára. Nakoniec je zašité podkožie a koža.
Čo nasleduje po operácii
Kvôli prevencii vzniku krvných zrazenín by mal pacient nosiť kompresnú pančuchu a bude podporovaný v skorom pohybe. Podávajú sa lieky proti zrážaniu krvi a veľmi dôležitá je rehabilitácia. Vyššia aktivita po výmene je žiaduca, pretože upevňuje svaly v okolí protézy. Tak znižuje jej opotrebovávanie prenášaním časti váhy na svaly.
Po operácii (4 – 12 týždňov) pacient musí dochádzať na pravidelné kontroly, no úplný návrat pohyblivosti môže očakávať až do 12 mesiacov od zákroku.
Riziká
Tvorba krvných zrazenín a infekcie sú najväčším rizikom. Počas operácie pri manipulácii s kĺbom môže dôjsť k zlomeninám. V prvých mesiacoch je zvýšené riziko vykĺbenia hlavice nového kĺba.