01.10.2020 • 8 minút na prečítanie

Vypadávanie vlasov: Je to sezónne alebo je najvyšší čas zakročiť?

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Príčiny vypadávania vlasov sú spojené s viacerými faktormi. Možno vám len chýbajú vitamíny alebo je na vine stres. No ako mať istotu, že to nesmeruje k plešatosti?

V článku sa dočítate:

  • kedy by sa mal človek obrátiť na pomoc trichológa,
  • aké môžu byť príčiny padania vlasov,
  • akú formu môže mať plešatosť,
  • či možno navodiť rast vlasov aj na miestach, kde už dlhšie nerastú,
  • ako prebieha trichologické vyšetrenie,
  • mezoterapia, plazma, Regenera Activa – aká je účinnosť týchto terapií.

Rednúce vlasy môžete zachrániť ak zakročíte včas. Počuli ste už o vysokoúčinnej metóde, ktorá dokáže vypadávanie vlasov zastaviť, navodiť rast nových a dokonca zlepšiť ich kvalitu? A čo poteší najviac, nemusíte sa obávať nežiaducich reakcií. Využíva totiž superschopnosti buniek vlastného tela. 

Ženy sa obávajú straty koruny krásy, muži plešiny

Hoci by ste si aj vy možno mysleli, že  problém vypadávania vlasov trápi viac nežnejšie pohlavie, v skutočnosti sa dotýka oboch rovnako, čo na základe svojich skúseností potvrdzuje aj MUDr. Silvia Andelová z kliniky Dermarevolta v Bratislave-Jarovciach. Na trichologické vyšetrenie a terapie sem prichádza rovnaký počet žien ako aj mužov. Rozdiel medzi nimi je podľa jej slov akurát v čase riešenia problému, kedy sa dostavia do ambulancie. Vo väčšine prípadov ženy s daným problémom prichádzajú akonáhle si všimnú prvé známky vypadávania vlasov. Zľaknú sa, že môžu prísť o svoju „korunu krásy“. Muži prichádzajú v pokročilejších fázach vypadávania, kedy ich na preriedenie vlasov upozorňuje už aj ich okolie.

Problém padania vlasov u mužov
ZDROJ:LightField Studio/Shutterstock.com

Rátajte!

Z každej vlasovej cibuľky rastú v ideálnom stave dva až tri vlasy. Človek príde denne bežne o 50 až 100 vlasov. Nepostrehnete to, nakoľko prirodzeným procesom za ideálnych podmienok stále pribúdajú nové.

No ak vás dlhodobo trápi vypadávanie väčšieho množstva vlasov, návštevu lekára sa určite neoplatí odkladať. ,,Špeciálnou zväčšujúcou kamerou uvidíme, ktoré folikuly sú postihnuté či z nich vlas vyrastá alebo je už folikul úplne vyčerpaný. Tam už zasiahnuť nedokážeme. Čím skôr zastavíme padanie a vhodnou liečbou podporíme rast nových, tým ľahšie sa vyhneme rapídneho úbytku vlasov či trvalej plešatosti,´´ vysvetľuje doktorka Andelová.

Možných terapií je niekoľko a príčin vypadávania vlasov naozaj široký zástup. Závisia od vonkajších, ale aj vnútorných faktorov. V probléme vypadávania vlasov hrá zvyčajne rolu jeden alebo viacero súčasne. Najčastejšie ide o nasledovné:

Rodinná anamnéza

Dedičné vypadávanie vlasov postupom veku je najčastejšou príčinou plešatenia. Presnejšie ide o diagnózu zvanú androgénna alopécia. Vyvíja sa postupne a s typickým priebehom. U mužov je typický ústup vlasov v oblasti prednej čelovej vlasovej línie a v oblasti kútov. Ženám rednú vlasy v oblasti temena.

Medikamentózna liečba

Padanie vlasov môže byť jedným z vedľajších účinkov niektorých liekov napríklad liekov proti rakovine, artritíde, ochoreniam srdca, dne, proti hypertenzii a spustia ho aj antidepresíva.

Hormonálna dysbalancia

Zvýšené vypadávanie vlasov je častým následkom kolísania hormónov v dôsledku tehotenstva, pôrodu, menopauzy a problémov so štítnou žľazou.

Stres

Aj pár mesiacov po prekonaní veľmi stresujúcej udalosti vám môžu začať vlasy vypadávať. Našťastie je pre túto príčinu stav dočasný.

Problém rednutia vlasov
ZDROJ:AePatt Jorney/Shutterstock.com

Strava

Nutrične chudobná strava, nedostatok minerálov a vitamínov sa odzrkadlí aj na stave vlasov, nechtov a pokožke. Ustriehnite si najmä príjem potravín obsahujúcich zinok, selén, meď a vitamíny skupiny B, ale aj C, D a K. Príčinou padania môže byť aj deficit železa. Spestrenie jedálneho lístka je v každom prípade základom pre plnohodnotné fungovanie organizmu.

Styling

Nielen extrémne zaťaženie vlasov amoniakom a nešetrnými chemickými produktami v kombináciami s neustálym tepelným upravovaním môžu podnietiť ich vypadávanie. Vedeli ste, že aj pevne stiahnuté vlasy do chvosta, ktorý ťahá vlasové korienky môže spôsobiť zväčšovanie ,,kútov´´? Nebezpečné sú tiež neprofesionálne prevedené terapie napríklad horúcimi olejmi. Ak dôjde k zjazveniu pokožky, vypadávanie vlasov môže byť aj trvalé.

Ochorenia

Príčinou môžu byť aj zmeny v krvnom obraze. Pátra sa po možných infekčných ochoreniach, gynekologických, oftalmologických, stomatologických, autoimunitných a iných, ktoré môžu byť dôvodom vypadávania vlasov.

Ako môže vyzerať?

Práve podľa príčiny sa prejavuje rôzne. Objaví sa buď náhle alebo vlasy strácate postupne. Postihne iba vlasy alebo prichádzate aj o ochlpenie na tele. 

  1. Postupné rednutie na temene hlavy: Ide o najbežnejší typ vypadávania vlasov. U mužov vlasy najčastejšie ustupujú od čela, v oblasti kútov, ženám na temene hlavy.
  2. Ložiskové plešatenie: Vypadávanie môže byť aj lokálne a nepravidelné na rôznych miestach hlavy alebo vlasy vypadávajú v kruhoch, ktoré sa postupne spájajú až o vlasy môžete prísť úplne.
  3. Náhla strata vlasov: Celkové rednutie vlasov môže byť spôsobené aj emocionálnym či fyzickým stresom. V tomto prípade býva dočasné. Vlasy sa vo väčšej miere uvoľňujú pri mechanickom potiahnutí, česaní či umývaní.
  4. Celotelové: Padanie vlasov môžu vyvolať ochorenia alebo absolvovanie systémovej chemoterapie či rádioterapie pri závažnom onkologickom ochorení. Vo väčšine prípadov nejde o trvalú stratu a po úprave zdravotného stavu vlasy opäť narastú.
Typy Alopécie
ZDROJ:Timonina/Shuttestock.com

Dôsledná diagnostika

Nakoľko je každé telo jedinečné aj vzhľadom na anamnézu a celkový životný štýl, z dôvodu voľby najvhodnejšej terapie odporúčajú odborníčky v trichológii ako prvý krok absolvovať  trichologické vyšetrenie.

Čo vás čaká na vyšetrení?

,,Zameriavame sa predovšetkým na anamnézu získanú od pacienta, zbierame informácie ohľadne vzniku a priebehu jeho ťažkostí. Po úvodnej konzultácii klinicky vyšetríme pacientove vlasy a oboznámime sa s nálezom. Nasleduje digitálna trichoskopia špeciálnou kamerou napojenou na počítač,´´ vysvetľuje priebeh vyšetrenia doktorka Silvia Andelová.  Vďaka trichoskopu zachytia vlasovú pokožku, folikuly a jednotlivé vlasy s až 120-násobným zväčšením. Ako ďalej prezradila, práve tento krok prináša cenné informácie a vedie odborníka k správnej diagnóze.

,,Pomocou tejto digitálnej kamery sa nielen pri geneticky podmienenom vypadávaní vlasov, ale aj pri iných typoch ochorenia zameriavame na konkrétne a špecifické znaky, ktoré sú charakteristické pre jednotlivé typy vypadávania vlasov,´´ dodáva MUDr. Andelová a vymenúva napríklad postihnuté lokality, hrúbku vlasov, ich počet na jeden vlasový folikul, prítomnosť vlasových folikulov, celkový stav vlasovej pokožky.

Diagnostika
ZDROJ:Dermarevolta

Svrbenie, pálenie až bolesť pokožky hlavy. O čo ide?

Jedná sa o príznaky takzvanej jazviacej alopécie, patriacej do skupiny autoimunitne podmienených ochorení. ,,Dochádza k ireverzibilnej strate vlasov v dôsledku trvalého poškodenia vlasových folikulov zápalovým procesom. Ochorenie postihuje ako mužov, tak ženy, a to bez rozdielu veku. Väčšina foriem jazviacej alopécie sa prejavuje vznikom malých neovlasených plôch, ktoré majú  tendenciu sa v priebehu času stále zväčšovať,´´ vysvetľuje doktora Andelová

Zdedili ste?

Geneticky podmienenú stratu vlasov prezradia typické lokality – kúty, parietálna oblasť, vertex hlavy. ,,Tu nám digitálny trichoskop odhalí postupné zmenšovanie vlasových folikulov. Pozorujeme rozličnú hrúbku jednotlivých vlasov poprípade prítomnosť prázdnych vlasových folikulov,´´ pokračuje lekárka znakmi dedičnej androgenetickej alopécie, ktorá je najrozšírenejšou príčinou straty vlasov.

Aj pacienti, ktorí si ako verdikt po diagnostike vypočujú tieto cudzie slová majú niekoľko možností liečby. Ako najúspešnejšia sa u nich väčšinou javí Regenera Activa – liečba progenitorovými bunkami. Za zložitým názvom je celkom jednoduchá, no priam zázračne pôsobiaca terapia.

Výsledky liečby
ZDROJ:Dermarevolta

Revolučná liečba – bez chémie, hojenia a nežiaducich reakcií

Ide o momentálne najpokročilejšiu a najefektívnejšiu metódu spomedzi dostupných terapií. ,,Progenitorové bunky sú potomkami kmeňových buniek s úžasnými schopnosťami a využitím v modernej medicíne. Dokážu sa premeniť na akýkoľvek typ bunky, a v mieste ich zavedenia zregenerovať tkanivá. Napríklad vlasovú cibuľku do štádia, aby z nej opäť mohol vyrásť zdravý vlas. Aplikáciou do vlasovej pokožky sa zregenerujú vlasové folikuly, zastaví sa vypadávanie, navodí rast nových, a zjavné je aj zlepšenie kvality vlasov,´´ popisuje terapiu doktorka Silvia Andelová.

Vzhľadom na veľmi dobrú účinnosť a vynikajúce výsledky hodnotí túto terapiu ako pacientmi veľmi obľúbenú. Má totiž pred všetkými ostatnými niekoľko významných výhod: ,,V prvom rade je časovo nenáročná. Ak je záujem, opakuje sa najskôr po roku. Bolestivosť je minimálna a doba rekonvalescencie krátka. A čo je okrem efektu najdôležitejšie, nenesie takmer žiadne riziká, keďže pri aplikácii využívame len vlastné tkanivo bez pridania akýchkoľvek chemických látok.´´

Z kúska vlastného tkaniva

Progenitorové bunky sú získavané z vlasovej pokožky pacienta. Tkanivo približne o veľkosti 2,5 milimetra sa odoberá punch biopsiou z oblasti, ktorá nie je postihnutá stratou vlasov a vlasové folikuly sú tu najkvalitnejšie. Lekárovi ju pomôže určiť digitálny trichoskop. Najčastejšie ide o miesto  v zadnej časti hlavy za uchom. Odberu sa nemusíte obávať. Vďaka lokálnej anastézii je bezbolestný. Patentovaná technológia špeciálneho prístroja s filtračným systémom separuje bunky s vysokou vitalitou na suspenziu progenitorových buniek. Tá sa jemnými drobnými ihličkami zavádza do cieľovej oblasti. Ďalšou výhodou je, že sa ihneď po zákroku môžete začleniť do normálneho života.

Proti vráskam i vitiligu

Silu progenitorových buniek možno využiť aj v oblasti tváre, krku, dekoltu a chrbtov rúk. Pokožku spevnia, rozžiaria, jemné vrásky sú vyhladené a farebný tón pleti zjednotený. Úplný výsledok terapie badať približne dva mesiace po ošetrení. Revolúciou je tiež liečba vitiliga. Suspenzia týchto buniek dokáže aplikáciou v ložiskách stabilných minimálne dva roky navodiť proces repigmentácie. Metóda je založená na skutočnosti, že vlasový folikul je zásobárňou melanosytov-buniek produkujúcich pigment.

Má limity

Ani tieto zázračné bunky však nie sú všemocné a už rozsiahlu plešinu vám vlasmi úplne nepokryjú.  Tu už je pomôže iba transplantácia. Tá sa však spája s mnohými negatívami. Výber konkrétnej liečby je individuálny a u každého pacienta závisí od typu ochorenia, rozsahu a celkového zdravotného stavu, preto je naozaj opodstatnené prejsť si vstupným vyšetrením, kým sa rozhodnete do liečby investovať svoj čas aj peniaze. Lekár dôkladne skonzultuje Váš zdravotný stav a zistí, či ste na tento zákrok vhodný a či je možné u vás predpokladať výsledky.

Aké iné terapie môžu pomôcť?

Liečba straty vlasov je ambulantná i domáca. Metódy sa často kombinujú a dopĺňajú s vynikajúcimi výsledkami.  ,,U pacientov, ktorí dodržiavajú stanovený terapeutický plán, máme veľmi vysokú účinnosť liečby. Pri liečbe alopécií pristupujeme ku komplexnej starostlivosti, ktorá zahŕňa aplikáciu vybraných prípravkov do vlasovej pokožky, užívanie konkrétnych liečiv, vitamínových doplnkov, používanie špeciálnej vlasovej kozmetiky v kombinácii s ošetrením vlasovou mezoterapiou prípadne vlastnou plazmou,´´ vymenúva možnosti terapie odborníčka z kliniky v Jarovciach.

Liečba plazmou
ZDROJ:Dermarevolta

Aplikácia vlastnej plazmy

Plazma sa získava z vlastnej krvi pacienta. Spracovaná a oddelená od červených krviniek je špeciálnou centrifúgou. Plazma je bohatá na trombocyty, obsahuje vysoké koncentrácie telu vlastných výživných látok, a to rastových faktorov, bielkovín, vitamínov. Stimuluje procesy regenerácie a zvyšuje oxygenáciu tkanív. Malými tenkými ihličkami sa vpravuje do pokožky hlavy a vlasovým folikulom dopravuje tieto látky vo zvýšenom množstve, čím sa postará o zlepšenie metabolizmu pokožky vlasov.

Mezoterapia
ZDROJ:Dermarevolta

Vlasová mezoterapia

Rovnakou metódou sa vykonáva aj ďalšia možnosť liečby, mezoterapia. Do vlasovej pokožky sa vpravuje koktail vitamínov bohatý na minerály, koenzýmy, stopové prvky, vitamíny, peptidy, antioxidanty, aminokyseliny a ďalšie účinné látky. Ich kombinácia v liečebnom roztoku bráni tvorbe enzýmov spôsobujúcich stratu vlasov. Zároveň tento elixír stimuluje rast nových.

Má zmysel investovať do šampónov a prípravkov z lekárne či drogérie?

Špeciálna vlasová kozmetika má priamy dopad na kvalitu, výživu a rast vlasov. Podľa lekárky je určite dobrou a prospešnou investíciou: ,,Lokálne používanie vlasových prípravkov, napríklad s obsahom kofeínu v podobe šampónov, toník a vlasových sér má žiaduci efekt. Spočívajúci v zrýchlení, zefektívnení a skvalitnení výslednej liečby.´´ Prizvukuje však, že je potrebné myslieť na komplexnú starostlivosť a liečbu tak zvonka ako aj znútra. Súčasťou nej je aj optimálny prísun potrebných vitamínov B, C, D, K, kyseliny listovej, zinku, železa, selénu, vápnika, betakaroténu, polynenasýtených mastných kyselín.

Starostlivosť o vlasy, prípravky: kondicionér, šampón, vlasová maska
ZDORJ:New Africa/Shutterstock.com

Odporúčania v starostlivosti alebo čo pre seba môžete urobiť

  • Neťahajte vlasy česaním mokrých prameňov – aplikujte prípravok na ľahšie rozčesávanie a použite hrebeň so širokými zubami.
  • Vyvarujte sa príliš častému horúcemu stylingu – kulmovaniu, žehleniu, fénovaniu – používajte ochranné stylingové prípravky, ktoré vlasy ochránia pred poškodením teplom.
  • Raz týždenne si urobte masáž pokožky, ktorá rozprúdi krvný obeh.
  • Opýtajte sa svojho lekára na lieky či doplnky výživy, ktoré vám môžu spôsobovať vypadávanie.
  • Dbajte na naozaj zdravý životný štýl. Niektoré štúdie poukazujú aj na súvislosť medzi fajčením a plešatením mužov.
Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
červené vyrážkyfolikulitídakožakožné vyrážkysvrbenie kože