10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Vyrazený zub

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Jedným z najvážnejších problémov trvalého chrupu je vyrazenie zuba. Dochádza k nemu po silnom náraze. Pri záchrane zuba je rozhodujúce, či je poškodený, alebo nie. Takisto je veľmi dôležité, v akom časovom rozsahu sa ho pacient alebo lekár snažia zachrániť. Pri vyrazenom zube u detí s mliečnym chrupom sa odborne zasahuje len vtedy, ak v čeľusti zostala časť zuba.

Príznaky

K vyrazeniu zuba dochádza po silnom náraze, zväčša pri športe, nehode alebo páde. Najčastejšie trpia predné zuby, ktoré majú najväčšiu šancu byť pri údere zasiahnuté. Prvým príznakom je silná bolesť, môže sa pridať krvácanie a po kontrole pacient pocíti medzeru v chrupe. Vyrazený zub by mal pacient nájsť, skontrolovať a v čo najkratšom čase sa rozhodnúť pre ďalší postup.

Diagnóza

Keď je zub vyrazený, takmer vždy sú poškodené aj nervy, krvné cievy a podporné tkanivá. Tie nemožno opraviť, preto pri náprave treba ošetriť koreňové kanáliky. Avšak kosť sa môže znovu pripevniť ku koreňu zuba, ak sa zub správne vráti na svoje miesto v chrupe. Šanca na záchranu zuba je najvyššia u malých detí s trvalými zubami, ale zachrániť sa dajú aj dospelé zuby.Kým dôjde k pokusu o záchranu zuba, je dôležité vyhnúť sa jeho ešte väčšiemu poškodeniu.

Liečba

Pri záchrane vyrazeného trvalého zuba rozhodujú minúty. Stomatológovia potvrdzujú, že od prvej minúty do hodiny od vyrazenia klesá šanca na záchranu až o 90 percent. Aby pacient svoje šance zvýšil, mal by dodržiavať odporúčané pokyny.

  • Zub je potrebné držať opatrne, za jeho hornú časť. Keďže koreň sa ľahko poškodí, netreba sa ho dotýkať vôbec.
  • Ak je zub znečistený, odporúča sa opláchnuť ho mliekom. Ak mlieko pacient v danej chvíli nemá v dosahu, stačí voda. Zub sa nemá utierať, ideálne by mal zostať vlhký.
  • Následne treba zub opatrne vložiť na pôvodné miesto. Mal by to skúsiť pacient sám, minútu až dve po vyrazení, zub by mal byť zasúvaný ľahko a bez tlaku. Ak to nie je možné, je vhodné zub dobre uskladniť a okamžite navštíviť stomatológa. Ak je zub neporušený, vždy je dobré pokúsiť sa ho zachrániť.
  • Zub je nutné dočasne skladovať v pohári s mliekom, prípadne ho uložiť do úst, pod jazyk alebo medzi líce a ďasno. Ak pacient nie je schopný takto spolupracovať, mal by napľuť do pohára, zub sa dá uskladniť aj týmto spôsobom, v slinách. V krajnom prípade ho možno dať do pohára s vodou.
  • Stomatológ v prvom rade vyčistí miesto, v ktorom sa zub pred vyrazením nachádzal, následne sa ho pokúsi implantovať. Úspech zákroku závisí od toho, ako dlho bol zub mimo úst a v akom je stave.
  • Stomatológ zub prilepí po oboch stranách mäkkým drôtom a/alebo kompozitným materiálom. Tento postup ho udrží na mieste niekoľko dní. Ak kosť okolo zuba nie je zlomená, koreň sa zvyčajne pripevní za tri až štyri týždne. Ďalšie poškodenia môžu vyžadovať ešte šesť až osem týždňov liečby.

Ďalšia kontrola u zubára by mala byť po niekoľkých mesiacoch, aby sa predišlo možnej infekcii. Následne je dôležitá každoročná kontrola.

Prevencia

Chrup si treba pri priamej možnosti silného nárazu chrániť. Pri športe sa odporúčajú špeciálne násady na zuby, pri nehode si možno tvár chrániť rukami. V prípade detí je namieste opatrnosť pri pohybových hrách.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť zubovcitlivosť zubazubný kazzuby