Jedným z najvážnejších problémov trvalého chrupu je vyrazenie zuba. Dochádza k nemu po silnom náraze. Pri záchrane zuba je rozhodujúce, či je poškodený, alebo nie. Takisto je veľmi dôležité, v akom časovom rozsahu sa ho pacient alebo lekár snažia zachrániť. Pri vyrazenom zube u detí s mliečnym chrupom sa odborne zasahuje len vtedy, ak v čeľusti zostala časť zuba.
K vyrazeniu zuba dochádza po silnom náraze, zväčša pri športe, nehode alebo páde. Najčastejšie trpia predné zuby, ktoré majú najväčšiu šancu byť pri údere zasiahnuté. Prvým príznakom je silná bolesť, môže sa pridať krvácanie a po kontrole pacient pocíti medzeru v chrupe. Vyrazený zub by mal pacient nájsť, skontrolovať a v čo najkratšom čase sa rozhodnúť pre ďalší postup.
Diagnóza
Keď je zub vyrazený, takmer vždy sú poškodené aj nervy, krvné cievy a podporné tkanivá. Tie nemožno opraviť, preto pri náprave treba ošetriť koreňové kanáliky. Avšak kosť sa môže znovu pripevniť ku koreňu zuba, ak sa zub správne vráti na svoje miesto v chrupe. Šanca na záchranu zuba je najvyššia u malých detí s trvalými zubami, ale zachrániť sa dajú aj dospelé zuby.Kým dôjde k pokusu o záchranu zuba, je dôležité vyhnúť sa jeho ešte väčšiemu poškodeniu.
Pri záchrane vyrazeného trvalého zuba rozhodujú minúty. Stomatológovia potvrdzujú, že od prvej minúty do hodiny od vyrazenia klesá šanca na záchranu až o 90 percent. Aby pacient svoje šance zvýšil, mal by dodržiavať odporúčané pokyny.
Ďalšia kontrola u zubára by mala byť po niekoľkých mesiacoch, aby sa predišlo možnej infekcii. Následne je dôležitá každoročná kontrola.
Chrup si treba pri priamej možnosti silného nárazu chrániť. Pri športe sa odporúčajú špeciálne násady na zuby, pri nehode si možno tvár chrániť rukami. V prípade detí je namieste opatrnosť pri pohybových hrách.