Aj krátky pobyt na slnku môže spôsobiť poškodenie kože. Najčastejšie sa prejaví formou vyrážok.
V článku sa dozviete:
Slnečné lúče majú bez pochýb nenahraditeľnú úlohu v udržiavaní života na Zemi tak, ako ho poznáme. Pre naše zdravie sú nevyhnutné napríklad kvôli:
No všetkého veľa škodí a práve slnečné žiarenie môže byť pre nás obzvlášť nebezpečné. Jeho riziká môžeme pocítiť na vlastnej koži – a to doslova.
Nebezpečnosť slnečných lúčov spočíva najmä v tom, že sú schopné prenikať veľmi hlboko cez pokožku. Sú schopné dostať sa až k jadru bunky, kde je uložená DNA a meniť tak priamo našu genetickú informáciu. Pri zmene DNA vznikajú tzv. mutácie, čo môže viesť k vzniku rakoviny kože.
Kožu poškodzuje v menšej miere aj každodenné vystavovanie sa slnku. Nemáme tým na mysli len cielené opaľovanie sa. Svieti na nás predsa stále, aj cez mraky, aj cez okná kancelárie či auta. Rizikové je však najmä dlhodobé slnenie a opakované spálenie slnkom (či v soláriách). Nie nadarmo sa hovorí, že „koža si pamätá“. Jednotlivé spálenia a poškodenia kože sa kumulujú už od detstva a v dospelosti sa môžu prejaviť závažnou diagnózou.
Poškodenia kože spôsobené slnečným žiarením sa rozdeľujú na:
Na rozdiel od rakoviny kože, ktorá sa môže objaviť až po rokoch opaľovania, môžu na koži vplyvom UV žiarenia vznikať aj tzv. akútne dermatózy. Najčastejšie ide o rôzne fľaky či vyrážky, ktoré vznikli v kombinácii UV žiarenia s ďalšími faktormi. Čo ich teda môže spôsobiť?
Kozmetické prípravky (ako napr. parfumy, vonné oleje, mydlá či krémy) vo svojom zložení mnohokrát obsahujú aj parfumy. Práve parfum môže zvýšiť vnímavosť kože na UV žiarenie (fotosenzitivitu). Výsledkom ich spoločného pôsobenia je podráždenie kože a:
Pľuzgieriky sa typicky objavujú na krku (v mieste aplikácie parfumu), ale môžu byť prítomné kdekoľvek na tele, kde bola použitá parfumovaná kozmetika.
Niektoré rastliny obsahujú látky (furokumaríny), ktoré sa pri kontakte s ľudskou pokožkou uvoľnia a preniknú do nej. Ak na takéto miesto zasvieti slnko, na pokožke sa môže objaviť:
Tento typ podráždenia kože sa nazýva fytodermatitída a vzniká pomerne často. Vyššie riziko vzniku hrozí ľuďom, ktorí pracujú v poľnohospodárstve, kosia trávu a deťom. Dochádza k nemu najmä v lete počas prác v záhrade či počas ležania v tráve. Reakcia na koži sa objavuje do 8 až 48 hodín a vzniknuté pigmentácie môžu pretrvávať aj roky.
Užívanie niektorých druhov liekov spôsobuje zvýšenú citlivosť pokožky na UV žiarenie. To môže spôsobiť, že vznikne:
Lieky obsahujú tzv. fototoxické látky – môžu to byť farbivá v liekoch, samotné liečivá alebo iné zložky liekov. Vo všeobecnosti môžu reakciu so slnkom spôsobiť napríklad antibiotiká, protizápalové lieky (antiflogistiká), onkologické lieky, retinoidy, antihypertenzíva (lieky na tlak) a ďalšie.
Osobitnou kategóriou reakcií na slnečné lúče sú alergie. Ide o široký pojem, ktorý zahŕňa viacero rôznych stavov. Spája ich však tvorba svrbivých vyrážok ako následok pobytu na slnku. Alergia na slnko postihuje len ľudí so zvýšenou citlivosťou. Príčina vzniku je v tomto prípade neznáma. Ide však o zvýšenú imunitnú odpoveď a predpokladá sa, že vzniká na podklade dedičnosti.
Prvé symptómy alergie (začervenanie a svrbenie) sa objavia už do pár minút či hodín po vystavení slnečnému žiareniu. Následne sa objavia svrbivé vyrážky, ktoré môžu mierne opuchnúť a splývať jedna do druhej.
Ochrana pred poškodením kože vplyvom slnka je prostá. Stačí sa mu vyhýbať a natierať sa ochranným krémom. V lete by ste sa mali chrániť najmä počas obedňajších hodín, keď je slnko najsilnejšie.
Najlepšie je, aby ste trávili čas v tieni, zahalení klobúkom, chránení slnečnými okuliarmi a napríklad ľahkou bielou košeľou. Veľmi dôležité je používanie krému na opaľovanie a jeho opakovaná aplikácia počas dňa a po každom kúpaní.
Pri výbere krému by ste sa mali pozerať najmä na číslo SPF (sun protection factor). Jeho hodnota vyjadruje čas, po ktorom môže nastať spálenie kože. Ak sa bez použitia ochranného faktora spálite za 10 minút, s použitím SPF to bude trvať 10 min x hodnota čísla na SPF produkte.
Pri kréme s číslom 20 by ste teda boli chránení pred poškodením kože slnkom na najbližších 200 minút. Ak by ste použili krém s číslom 50 (10 x 50), ste chránení až 500 minút (čo je niečo vyše 8 hodín).
Spoľahnúť sa na to môžete len v prípade, že v období medzi použitím SPF a jeho pôsobením ste nestrávili čas vo vode alebo sa príliš nespotili. Voda a pot totiž narúšajú ochrannú bariéru vytvorenú krémom. V takýchto prípadoch je nutná reaplikácia, teda opakované použitie krému v dostatočnom množstve. Ochranný krém by ste mali používať na odhalené časti tela denne, aj keď je vonku zamračené alebo ak šoférujete.
Ak sa chcete vyhnúť nepríjemným kožným reakciám, ktoré môžu vzniknúť počas užívania liekov, dodržiavajte všetky pokyny lekára či lekárnika a tie, ktoré sú uvedené v príbalovom letáku. Dôkladne si ho preštudujte pred každým užívaním liekov.
Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje:
https://dermnetnz.org/topics/phytophotodermatitis
https://www.solen.sk/storage/file/article/babc7ea4d13e266258d8c04a9ff98521.pdf
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/sun-allergy/symptoms-causes/syc-20378077
https://www.skincancer.org/risk-factors/photosensitivity/