12.06.2019 • 6 minút na prečítanie

Spálenie od slnka

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Spálenie od slnka je stav, ku ktorému dochádza v dôsledku dlhodobéhovystavenia ultrafialovému (UV) svetlu zo slnečného žiarenia alebo z umelých zdrojovna pokožku, ktorá je následne červená, bolestivá a na dotyk horúca. Následky sazvyčajne objaviav priebehu niekoľkých hodín.

Intenzívne a opakované slnečné žiarenie, ktoré vedie k spáleniu pokožky, zvyšuje riziko jej ďalšieho poškodenia. Patrí sem suchá alebo vráskavá koža, tmavé škvrny, rakovina kože, napríklad melanóm. Spáleniu a poškodeniu pokožky sa dá predísť. Je to obzvlášť dôležité pri pobyte vonku, dokonca aj počas chladných alebo zamračených dní.

Liečba

Môže trvať niekoľko dní, kým sa koža začne hojiť a obnovovať. Existuje viacero metód, ktoré pri spálení pokožky pomáhajú.

Lieky proti bolesti. Niektoré typy liekov od bolesti sa môžu aplikovať na pokožku vo forme gélu.

Chladenie pokožky. Postihnutú kožu treba prekryť čistým uterákom navlhčeným studenou vodou. Osožný je i chladný kúpeľ.

Hydratačný krém alebo gél. Pleťový prípravok z aloe vera alebo laktínový krém pokožku upokoja.

Pitie vody. Voda zabraňuje dehydratácii.

Výskyt malých pľuzgierov. Prasknutie pľuzgiera by malo nastať bez zásahu prepichnutia, následne ho jemne vyčistiť mydlom a vodou. Posledným krokom ošetrenia je naniesť na ranu antibiotickú masť.

Pri ťažkom spálení slnkom pomôže aplikácia voľnopredajného krému s hydrokortizónom.

Vznik a príčiny

Popáleniny od slnka sú spôsobené vystavením sa príliš veľkému množstvu ultrafialového (UV) žiarenia. UV žiarenie je krátka vlnová dĺžka slnečného svetla, ktorú ľudským okom nevidno. Ultrafialové žiarenie A (UVA) je slnečné žiarenie, ktoré najviac súvisí so starnutím kože (fotoaging). Ultrafialové žiarenie B (UVB) je spojené so spálením od slnka. Vystavenie obidvom typom žiarenia má súvislosť s rozvojom rakoviny kože. UV svetlo produkujú aj soláriá a môžu spôsobiť spálenie kože.

Melanín je tmavý pigment vo vonkajšej vrstve kože (epidermis). Pleti dodáva normálnu a prirodzenú farbu. Pri vystavení UV žiareniu sa telo chráni procesom urýchľovania produkcie melanínu. Extra melanín vytvára tmavšiu farbu opálenia.

Opaľovanie je spôsob, akým telo blokuje UV žiarenie, aby sa zabránilo spáleniu od slnka a iným formám poškodenia kože. Množstvo produkovaného melanínu je určené geneticky. U mnohých ľudí ich telo jednoducho nevyrába dostatok melanínu na ochranu pokožky.

Spáliť sa na slnku možno aj počas chladných, hmlistých alebo zamračených dní. Až 80 percent UV lúčov prechádza mrakmi. Sneh, piesok, voda a iné povrchy svetlo odrážajú. Spálenie pokožky preto môže byť rovnaké, ako keby bola pokožka vystavená priamemu slnečnému svetlu.

Najčastejšie príčiny a rizikové faktory spálenia od slnka:

  • Ľudia s tenkou kožou, modrými očami, ryšavými alebo blond vlasmi.
  • Dovolenka vo vysokej nadmorskej výške.
  • Práca vonku.
  • Pravidelné vystavovanie nechránenej pokožky UV žiareniu v soláriách.
  • Užívanie liekov, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť spálenia (fotosenzibilizujúce lieky).

Proces starnutia pleti urýchľujú opakované popáleniny a vystavovanie slnku. Zmeny kože spôsobené UV svetlom sa nazývajú fotoaging. Výsledky fotoagingu sú:

  • Oslabenie spojivového tkaniva, ktoré znižuje pevnosť a pružnosť pokožky.
  • Hlboké vrásky.
  • Suchá a hrubá koža.
  • Jemné červené žilky na lícach, nose a ušiach.
  • Pehy, väčšinou na tvári a pleciach.
  • Prekancerózne kožné lézie.

Rakovina kože

Nadmerné slnečné žiarenie, dokonca aj bez spálenia slnkom, zvyšuje riziko vzniku rakoviny kože, ako je melanóm. Môže poškodiť DNA kožných buniek. Popáleniny na slnku v detstve a počas dospievania môžu zvýšiť riziko vzniku melanómu aj v neskoršom veku.

Rakovina kože sa vyvíja hlavne v oblastiach tela, ktoré sú najviac vystavené slnečnému žiareniu, vrátane pokožky hlavy, tváre, pier, uší, krku, hrudníka, rúk a nôh. Rakovina kože na nohe je častejšia u žien ako u mužov.

Poškodenie očí

Príliš veľa UV svetla poškodzuje sietnicu, šošovku alebo rohovku. Poškodenie šošovky slnečným žiarením môže viesť k zakaleniu šošovky (šedý zákal). Spálenie rohovky sa nazýva aj snežná slepota (fotokeratitída).

Príznaky

Medzi symptómy spálenia od slnka patrí ružová až červená pokožka, na dotyk teplá alebo horúca, bolesť, citlivosť a svrbenie, opuch, malé pľuzgiere naplnené tekutinou, ktoré môžu praskať. Objavuje sa aj bolesť hlavy, horúčka, nevoľnosť a únava, ak je spálenie závažné.

Spáliť sa môže ktorákoľvek odkrytá časť tela vrátane ušných lalokov, pokožky hlavy a pier. Príznaky spálenia sa zvyčajne objavia v priebehu niekoľkých hodín po slnení.

Počas niekoľkých dní telo začne proces samoliečby, a to formou lúpania hornej vrstvy poškodenej kože. Po ošúpaní bude mať pokožka dočasne nepravidelnú farbu. Vážnejšie spálenie sa lieči niekoľko dní.

Diagnostika

Spálenie od slnka spôsobuje zmeny farby kože, vážnejšie aj pľuzgiere. Sprevádza ho vysoká horúčka, extrémna bolesť, bolesť hlavy, zmätenosť, nevoľnosť alebo zimnica. Lekár počas vyšetrenie vykoná fyzickú skúšku kožných reakcií a fototestovanie, do akej miery je pacientova pokožka citlivá na UV žiarenie.

Prevencia

Existuje mnoho metód, ktorými sa dá spáleniu na slnku zabrániť. Potrebné je vyhýbať sa slnečnému žiareniu medzi 10. a 16. hodinou. Počas tráveniu na slnku vonku nosiť pokrývku hlavy a oblečenie, ktoré zakrýva plecia a ruky. Tmavé farby poskytujú väčšiu ochranu, rovnako ako pevnejšie textílie.

Opaľovací krém treba používať čo najčastejšie. Najlepšie odolný proti vode, takisto balzam na pery s SPF 30 alebo viac. Krém sa nanáša na pokožku, ktorá nebude chránená odevom, 15 až 30 minút pred odchodom von. Ak človek používa aj repelent proti hmyzu, najskôr musí aplikovať opaľovací krém. Najlepšie produkty pre bábätká a batoľatású tie, ktoré obsahujú fyzikálne blokátory (oxid titaničitý, oxid zinočnatý), pretože spôsobujú menšie podráždenie pokožky.

Na ochranu očí sú určené slnečné okuliare. Pri ich kúpe je dôležité skontrolovať UV označenie na štítku. Tmavšie šošovky nie sú nevyhnutné, ale lepšie blokujú UV žiarenie.

Niektoré lieky zvyšujú citlivosť na slnko. Ide o antihistaminiká, ibuprofen, niektoré antibiotiká, antidepresíva, antipsychotiká a určité lieky znižujúce cholesterol.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť hlavyčervená kožahorúčkakožanevoľnostpľúzgierepopáleniny a obareniaspálenie od slnkasvrbenieúnava