Vyvrtnutý členok je časté poranenie, ku ktorému dochádza typicky pri chybnom došľape alebo doskočení na nohu. V dôsledku toho sa poškodia väzy, ktoré spevňujú členok. Vyvrtnutie sprevádza náhly vznik bolesti a opuch postihnutej oblasti. Liečba tohto stavu závisí od závažnosti úrazu. V ľahších prípadoch stačí domáca liečba (pokojový režim, chladenie členka a bežne dostupné lieky proti bolesti). V závažnejších prípadoch je dobré vyhľadať lekára.
Členok je kĺb, ktorý na dolnej končatine spája lýtko s chodidlom. V jeho okolí sa nachádza množstvo pevných väzov, ktoré ho robia odolnejším pri chôdzi, skákaní a ďalších činnostiach. Ak sa členok vychýli zo svojej normálnej polohy, môže to mať za následok natiahnutie, natrhnutie alebo úplné pretrhnutie týchto väzov. Bežne sa tak stáva pri nesprávnom dostupení na nohu alebo pri chôdzi na nerovnom povrchu. Príčinou vyvrtnutia môže byť aj pád alebo prišliapnutie nohy iným človekom.
Rizikovými situáciami vedúcimi k vyvrtnutiu členka sú športové činnosti, pri ktorých sa beží, skáče a náhle mení smer pohybu, ďalej chôdza na hrboľatom či inak nepravidelnom povrchu, nevhodný typ obuvi (napríklad topánky s vysokým opätkom).
Príznaky vyvrtnutia členka môžu byť rôzne v závislosti od závažnosti úrazu. Hlavným prejavom je bolesť, ktorá sa objaví v momente nesprávneho pohybu nohy. Môže byť taká silná, že zabráni akémukoľvek pohybu nohy, teda aj chôdzi, či dokonca státiu. Členok býva viac alebo menej opuchnutý a na dotyk citlivý. V postihnutej oblasti sa môže vytvoriť krvná podliatina (modrina).
V priebehu vyšetrenia chirurg alebo ortopéd vyšetrí chodidlo a lýtkovú časť nohy. Pátra po bolestivosti a zmene rozsahu pohybov v členku. V prípade podozrenia na vážne poranenie nohy (napríklad zlomenina) môže predpísať ďalšie vyšetrenia – RTG nohy alebo ultrazvuk štruktúr v okolí nohy.
Presný liečebný postup závisí od závažnosti stavu a príznakov. V domácej liečbe je dôležité členok nezaťažovať. Na zmenšenie opuchu a bolesti je účinné chladenie prikladaním ľadu zabaleného v uteráku. Priamy kontakt s ľadom môže spôsobiť poškodenie kože. Pomôcť môže uloženie členka do vyvýšenej polohy a jeho spevnenie elastickým obväzom. Okrem toho odborníci odporúčajú voľne dostupné lieky proti bolesti s protizápalovým účinkom (napríklad ibuprofen). Zmierňujú bolesť a zmenšujú zápal v poškodenej oblasti.
Ak je bolesť intenzívna, lekár môže naordinovať silnejšie lieky proti bolesti. Taktiež môže predpísať pomôcky na uľahčenie pohybu a chôdze (napríklad barly). Vo výnimočných prípadoch je jediným účinným postupom operačná liečba, je však určená len pre veľmi vážne, inak ťažko liečiteľné poškodenia väzov nohy.
Prevenciou vyvrtnutia členka je nosenie pevnej a dobre tvarovanej obuvi. Odporúča sa aj zvýšená pozornosť pri športe a doskakovaní.