10.06.2019 • 5 minút na prečítanie

Artróza členkového kĺbu

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Osteoartróza (OA) je najčastejším chronickým zápalom kostí a kĺbov. Vzniká postupným poškodením chrupky, aodrenímartikulačnej plochy a povrchov ktoré sa potom pri pohybe o seba trú. Keď sa chrupka úplnepoškodí, nastane kontakt kostí,čospôsobuje intenzívnu bolesť a ďalšie príznaky. Väčšinou sa artróza vyskytuje u starších ľudí, no zasiahnuť môže dospelých akéhokoľvek veku. Je to degeneratívne ochorenie kĺbov. Takto poškodeným kĺbom môže byť aj členkový kĺb.

Vznik a príčiny

Príčinou artrózy členkového kĺbu je jeho opotrebenie, tým pádom sa jednou z najčastejších príčin stáva vek. Rokmi pohybu sa kĺby neustále opotrebúvajú a postupne sa ničí chrupka, čo zvyšuje riziko ochorenia.

Ďalšími príčinami sú prekonané zranenia, úrazy chrupky, vykĺbenie členka či poranenie väzov.

Zápal kĺbu a kosti členka hrozí aj vtedy, ak človek trpí kĺbovou malformáciou, obezitou alebo dlhodobo nesprávnym držaním tela. Riziko tejto diagnózy zvyšuje aj genetika.

Príznaky

Medzi najčastejšie príznaky zápalu kosti a členkového kĺbu patria:

Stuhnutosť a bolesť: Najčastejšie ráno alebo po menšom oddychu je členok stuhnutý, ťažšie sa ním pohybuje a viac cítiť bolesť. Bolesť sa môže objaviť aj v okolí členka a po čase ju cítiť, aj keď je noha v pokoji.

Príčinami bolesti býva trenie poškodených častí chrupky kostí o seba navzájom, zápal v kĺboch, kostné výrastky, samotný opuch.

Horšia pohyblivosť a menší rozsah pohybu: Zmenou stavu členka sa zhoršuje aj jeho prirodzený pohyb. Ľudia trpiaci artrózou môžu po čase potrebovať pomoc pri chôdzi, teda aj pri bežných denných činnostiach.

Únava: Ľudia s OA musia často vyvinúť dodatočnú fyzickú námahu, aby mohli vykonávať základné každodenné úkony. Ovplyvňuje to ich fyzický stav, ktorý sa prejavuje výrazne zvýšenou únavou. Tú môžu ešte zhoršovať cytokíny, látky, ktoré sa v tele podieľajú na zápaloch.

„Hlučné“ kĺby: Mnohí ľudia s touto diagnózou pociťujú drásoty a neskôr zvuky pri pohybe, ako napríklad vŕzganie, praskanie až brúsivý zvuk.

Depresia alebo úzkosť: Pacienti trpiaci artrózou kĺbov mávajú chronické bolesti. Tie spôsobujú stres a nervozitu, pričom prítomnosť týchto bolestí môže vyústiť až do depresie alebo úzkosti.

Zvýšená teplota: Horúčka nie je všeobecne príznakom osteoartrózy, avšak rozsiahle zápaly ju môžu spôsobiť.

Diagnostika

OA sa rozvíja pomaly, preto môže byť ťažké ju diagnostikovať, kým nezačne spôsobovať bolestivé alebo vyčerpávajúce príznaky. Skorá osteoartróza je často diagnostikovaná po nehode alebo inej udalosti, ktorá spôsobí zlomeninu vyžadujúcu röntgen.

Okrem RTG môže lekár na diagnostiku zvoliť vyšetrenie magnetickej rezonancie (MRI). Tento zobrazovací test používa rádiové vlny a magnetické pole na vytváranie snímok kostí a mäkkých tkanív. Ďalšie diagnostické testy zahŕňajú krvný test na vylúčenie iných stavov, ktoré spôsobujú bolesť kĺbov, prípadne môže byť použitá tiež analýza kĺbov.

Liečba

Osteoartróza členkového kĺbu sa lieči podľa toho, v akom stave ju pacient má. Často stačia zmeny životného štýlu a domáce lieky, aby došlo k úľave od bolesti, stuhnutia a opuchu. Medzi domáce spôsoby liečby patrí cvičenie. Fyzická aktivita posilňuje svaly okolo kĺbov a môže pomôcť zmierniť stuhnutosť. Mierne aktivity s tlmeným dopadom môžu stav zlepšiť, a to napríklad chôdzou alebo plávaním.

Domácou pomocou môže byť aj úbytok hmotnosti. Keďže nadváha spôsobuje napätie kĺbov až bolesť, schudnutie pomáha problémy v členku zmierniť. Odborníci odporúčajú aj dostatočný spánok. Odpočinuté svaly lepšie bojujú s opuchmi a zápalmi.

V rámci domácej prevencie je vhodná tiež terapia tepla alebo chladu na zmiernenie svalovej bolesti a stuhnutia. Ide o aplikovanie studeného alebo horúceho obkladu na boľavé kĺby niekoľkokrát denne.

Dôležitá je tiež strava. Pre správne fungovanie kĺbov odborníci odporúčajú dostatok vitamínu C a D, takisto omega-3-mastných kyselín a betakaroténu. Z konkrétnych potravín sa vyzdvihuje rybí olej, zelený čaj či zázvor.

Na zmiernenie bolestí a opuchu sa používajú aj presne cielené lieky. Najčastejšie ide o orálne analgetiká. Ak však pacient nechce dlhodobo užívať medikamenty, analgetiká možno aplikovať ako krémy, gély alebo náplasti. Pomáhajú znecitliveniu oblasti kĺbov a môžu pomôcť pri miernej bolesti. Znižovať opuch a bolesť pomáhajú aj nesteroidné protizápalové lieky ako ibuprofen alebo naproxén.

Na ťažšie typy osteoartrózy môže lekár predpísať kortikosteroidy. Možno ich užívať orálne alebo podať injekciou priamo do kĺbu. Ako doplnok k liečbe sa často využívajú aj alternatívne postupy ako napríklad akupunktúra, fyzická terapia, soľné kúpele či masáže.

Ako žiť s chorobou

Artróza členkového kĺbu je chronický stav, ktorý neodstráni žiadna konkrétna liečba. Správnym postupom však možno zlepšiť kvalitu života, ktorá je obmedzovaná neustálou bolesťou. Je dôležité diagnostikovať problém a s pomocou lekára zistiť, ktoré procesy najlepšie pomáhajú stav zlepšiť.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
artrózabolesťbolesti kĺbovhoršia pohyblivosťkĺbykostiopuchpohyb a športúnava