Zápal močovej rúry (urethritis) postihuje osoby všetkých vekových kategórií, môže sa rozvinúť u mužov aj u žien. Avšak podľa štatistík sa toto ochorenie častejšie objavuje u žien. Tento fakt je čiastočne ovplyvnený tým, že uretra (močová rúra) mužov je výrazne dlhšia než uretra žien. Ženské uretry sú obyčajne dlhé 1,5 cm, čo výrazne zvyšuje riziko vniknutia baktérií do močovej trubice. Takýto druh zápalu sa prejavuje predovšetkým zmenami pri močení. Najčastejšie prejavy sú pálenie, rezanie, časté nutkanie na močenie a zakalený až belavý výtok. U žien je zápal močovej rúry mnohokrát spojený so zápalom pošvy.
Rozlišujeme dve formy zápalu močovej trubice – nekvapavková a kvapavková. Kvapavková forma zápalu má iný priebeh u žien a iný u mužov. U mužov sa vyznačuje výraznými zápalovými problémami. Vyústenie močovej trubice je začervenané a miestami môže byť zdurené. K bolesti a páleniu pri močení sa môže pridať i silný hlienovitý, hnisavý výtok. U žien môže byť začiatok bez akýchkoľvek príznakov. Táto skutočnosť predstavuje vyššiu mieru rizika rozšírenia infekcie na krčok maternice, maternicu, prípadne vaječníky.
Väčšina prípadov tohto zápalu je výsledkom infekcie, a to buď z baktérií, alebo vírusov. Baktérie (Neisseria gonorrhoeae, Chlamydia trachomatis, Mycoplasma genitalium) sú najčastejšou príčinou jeho vzniku, rovnako môžu spôsobiť infekcie močového mechúra a ľadvín. Ďalšou príčinou môže byť nedostatočná hygiena, neopatrné sexuálne správanie, zadržiavanie moču, nedostatočný prísun tekutín.
Prečítajte si tiež rozhovor s uznávaným urológom.
Neinfekčný zápal
K neinfekčným príčinám patrí podráždenie alebo poškodenie močovej trubice, podráždenie z prípravku používaného v genitálnej oblasti (mydlo, dezodorant alebo spermicíd), poškodenie močovej trubice spôsobené silným sexom alebo masturbáciou, častým stláčaním močovej trubice (niektorí muži to môžu urobiť, ak sa obávajú, že majú infekciu), vkladaním sexuálnych pomôcok do močovej trubice a podobne.
Infekčný zápal
Najčastejšou pohlavne prenosnou infekciou je chlamýdia. Šíri sa počas nechráneného sexu (bez kondómu), vrátane análneho a orálneho sexu. Nechránený pohlavný styk, striedanie sexuálnych partnerov, nedodržiavanie hygieny pri sexe či análny sex môžu viesť k zápalu močových ciest.
Iné infekcie
Rad ďalších infekcií môže spôsobiť NGU (negonokoková uretritída). Tie sú spôsobené inými baktériami, ktoré zvyčajne žijú neškodne v krku, v ústach alebo konečníku. Ak sa dostanú do močovej trubice, môžu spôsobiť NGU. Stáva sa to v priebehu orálneho alebo análneho sexu, keď sa moč z močového mechúra prenáša do vonkajšej časti tela.
Ak sú príznaky spôsobené infekciou, vyskytnú sa obyčajne v priebehu 2-4 týždňov po kontakte s infekciou, ale môžu nastať aj skôr alebo neskôr.
Symptómy u mužov
Môže sa vyskytnúť jeden alebo viac z nasledujúcich príznakov: pocit pálenia pri močení, svrbenie alebo pálenie v blízkosti otvoru penisu, prítomnosť krvi v sperme alebo v moči, bolestivá ejakulácia, nevoľnosť alebo opuch v penise, zväčšené lymfatické uzliny v oblasti svalov.
Symptómy u žien
Objavuje sa nepohodlie pri močení, častejšie nutkanie močiť, bolesti panvy a brucha, bolesť pri pohlavnom styku, horúčka a zimnica, pálenie alebo podráždenie otvoru močovej trubice, abnormálny výtok z pošvy, zmeny v moči.
Aby sme sa ochránili pred následkami týchto typov zápalov, je potrebné aspoň sčasti dodržiavať nasledujúce opatrenia. Používanie prezervatívu vždy, keď máme vaginálny, orálny alebo análny sex. Vyhýbanie sa zdieľaniu sexuálnych pomôcok. Ak ich zdieľate, umyte ich a zakryte novým kondómom. Vyvarujte sa vkladaniu predmetov a krémov do močovej trubice.
Pri tomto zápale je prvoradé zistenie presnej príčiny, ideálne u lekára, a to niekoľkými spôsobmi: pomocou odobratia vzorky moču z močovej trubice, vzorky moču, vzorky krvi. Ak testy preukážu, že je prítomný zápal, alebo ak je vysoká šanca, že človek má infekciu, dostane liečbu, aj keď príčina nie je známa. Zvyčajne lekár naordinuje antibiotiká. Existuje niekoľko druhov antibiotík, ktoré sa môžu užívať jednorazovo alebo počas dlhšieho časového úseku. Liečba obyčajne trvá jeden týždeň, ale pri niektorých formách zápalu aj 14 dní. Ak sa zápal po liečbe vráti, je potrebné naordinovať inú kombináciu antibiotík.
Neliečený zápal môže spôsobiť dlhodobé nežiaduce účinky a komplikácie, ktoré môžu zahŕňať bolestivú infekciu v semenníkoch, zápal kĺbov, známy ako sexuálne získaná reaktívna artritída (SARA), čo môže spôsobiť, a niekedy aj zapríčiňuje, zápal očí.