10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Zápal sliznice

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Zápal sliznice (katar) je zápal akejkoľvek telesnej sliznice spojený so zvýšenou sekréciou v oblasti. Ide o prebytok hlienu v jednej z dýchacích ciest alebo inej dutine tela, najmä však v nose.

Vznik a príčiny

Katar je zväčša príznakom iných stavov, napríklad zimnice, sennej nádchy alebo iných typov alergií či nosových polypov (mäsitých opuchov vnútri nosa). Nie je jasné, čo spôsobuje chronické zápaly sliznice, ale nie sú výsledkom alergie alebo infekcie. Môžu súvisieť s abnormálnym spôsobom, akým hlien „cestuje“ z nosovej dutiny, a so zvýšenou citlivosťou na hlien v zadnej časti nosa a hrdla.

Príznaky

V drvivej väčšine prípadov pociťuje človek tieto príznaky: zablokovaný alebo „plný“ nos, zatekanie hlienov do hrdla, dráždivý kašeľ, bolesť hlavy, strata čuchu alebo chuti, bolesť a opuch v tvári, únava a príležitostne mierne poškodenie či strata sluchu alebo praskanie v strednom uchu.

Väčšina prípadov kataru nevyžaduje lekársku starostlivosť, pretože sa zvyčajne objavia a ustúpia v priebehu niekoľkých dní, počas ktorých telo bojuje proti základnej infekcii. Ak katarový záchvat pretrváva niekoľko týždňov, je potrebné navštíviť praktického lekára, aby sa vylúčili iné stavy a diagnózy (napríklad nosové polypy) alebo sa zistila prípadná alergia.

Liečba

Väčšina prípadov nevyžaduje špecifické ošetrenie. Ak však katar neustúpi, liečba závisí od základnej príčiny. Dekongestujúce lieky (poskytujú úľavu od upchatého nosa) môžu pomôcť uvoľniť zablokovaný nos zmenšením opuchu krvných ciev v nose. Sú dostupné v lekárňach bez lekárskeho predpisu, nemali by sa však užívať viac ako niekoľko dní, lebo príležitostne môžu zhoršiť zápal alebo vyvolať podráždenie nosových slizníc. Objavuje sa aj nevoľnosť či bolesť hlavy.

Vhodná je aj inhalácia pary, teda jej vdychovanie nad misou horúcej (nie vriacej) vody – môže pomôcť zmäkčiť a uvoľniť akýkoľvek hlien v nosových dutinách. Je dobré pridať do vody mentolové kryštály alebo eukalyptový olej. Vdychovanie pary sa neodporúča v prípade detí pre riziko oparenia.

Operácia sa zväčša uskutočňuje až po zistení pôvodnej príčiny zápalu a ďalších ukazovateľov. Môže ísť napríklad o operačné odstránenie polypov.

Prevencia

Vo väčšine prípadov sa dá zápalu slizníc vyhnúť predchádzaním iným nárazovým ochoreniam, ktorých sú dôsledkom. Sekréciu hlienu môže spôsobiť alergická reakcia, najmä na akýkoľvek mliečny výrobok alebo na pšenicu, ktorú obsahuje mnoho potravín (koláče, pečivo, cestoviny). Mlieko a pšenicu treba – jedno po druhom – na istý čas z jedálnička vylúčiť a sledovať reakcie tela.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť hlavydekongestujúce liekynosplný nosstrata chutistrata čuchuúnavazápal sliznice