Zápal spojiviek

Príčiny / spúšťače

Existuje celý rad príčin vrátane vírusov, bakteriálnych infekcií, alergií, chemických poranení. Zápal môže vzniknúť aj v dôsledku používania očných šošoviek a u kojencov upchatím slzného kanálika.

Vírusový zápal

Je rýchle nastupujúci zápal sprevádzaný opuchom viečok, pocitom cudzieho ostrého telesa v oku, slzením a zdurením lymfatických uzlín pred ušami. Ochorenie je vysoko infekčné.

Bakteriálny zápal

Najčastejšie sa vyskytuje v zime a na jar. Sprevádza ho hnisavá sekrécia, opuch viečok a prekrvenie spojiviek. Najprv je zasiahnuté jedno oko, postupne zápal prechádza na druhé oko.

Alergický zápal

Vyskytuje sa prevažne v peľovej sezóne a postihuje obe oči. Zvyčajne je spojený s atopickým ekzémom, so sennou nádchou a s astmou. Často je reakciou na alergény (peľ, zvieracia srsť). Telo reaguje na tieto alergény produkciou imunoglobulínu E, protilátky, ktorá spúšťa uvoľňovanie zápalových látok (napríklad histamínov) z buniek v slizničnej výstelke očí. Histamíny vyvolávajú príznaky, ktoré sa prejavujú intenzívnym svrbením, zápalom, opuchom, kýchaním a výtokom z nosa.

Zápal spôsobený plesňami

Prejavuje sa pri poranení v prírode, niekedy sa môže objaviť u pacientov s onkologickou liečbou alebo so zníženou imunitou.

Chemické poškodenie/cudzí predmet v oku

Môžu spôsobiť zápal, čo vedie k vzniku červených, vodnatých očí a slzeniu.

Neonatálny zápal

Zápal u kojencov môže nastať v prvom mesiaci života a musí byť okamžite konzultovaný s lekárom.

Príznaky a symptómy

Začervenané oči, svrbenie, opuch viečka a jeho zlepenie sekrétom (hlavne ráno), rezanie, tlačenie, pocit cudzieho telesa v oku, citlivosť na svetlo, slzenie.

Liečba

Vzhľadom na rôzne príčiny zápalu sú aj spôsoby liečby rozličné. Na bakteriálny zápal je určená liečba antibiotikami (kvapky, masť alebo tabletky). Antibiotikum sa vyberá podľa baktérie zodpovednej za zápal. Antibiotická očná masť sa niekedy používa u detí, pretože sa jednoduchšie aplikuje, napriek tomu, že po nanesení môže spôsobiť rozostrené videnie. V oboch prípadoch je dôležité dodržiavať pokyny lekára a používať antibiotiká v odporúčanom čase, aby sa zabránilo opakovaniu infekcie. Liečba sa nekončí, kým sa stav oka nezlepší. V niektorých prípadoch je možné zápal vyliečiť aj bez antibiotík.

Pri vírusovom zápale neexistuje žiadna liečba. Vírus musí prejsť, čo môže trvať 2 až 3 týždne. Často býva zasiahnuté len jedno oko, ktoré infikuje druhé. Lekár môže prípadne odporučiť antivírusový liek, pokiaľ je príčinou vírusu herpes simplex.

Ak alergia spôsobuje podráždenie, môže lekár predpísať očné kvapky obsahujúce látky, ktoré upokojujú alergické reakcie (napríklad antihistaminiká), alebo lieky, ktoré liečia zápal. Závažnosť alergického zápalu môže byť znížená, ak je známa príčina a alergik sa vyhýba kontaktu s alergénom.

Prevencia

Dôležité je vyhýbať sa kontaktu s osobami infikovanými zápalom. Deti by nemali navštevovať školu, kým nie sú úplne zdravé. Ďalej je potrebné dodržiavať hygienické návyky, snažiť sa nesiahať si do očí, správne zaobchádzať s kontaktnými šošovkami, nezdieľať uteráky a očnú kozmetiku a často si meniť posteľnú bielizeň. Komplikácie sú veľmi vzácne, ale závažné prípady niekedy môžu viesť k zjazveniu oka. Infekčná konjunktivitída sa môže rozšíriť do iných častí tela.