10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Zápal vestibulárneho nervu

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Zápal vestibulárneho nervu vzniká pri podráždení tohto nervu. Vestibulárny nerv je štruktúra, ktorá vedie informácie z rovnovážneho orgánu do mozgu. V niektorých situáciách môže dôjsť k jeho poruchám vinou infekcie alebo cievnych ochorení. Dôsledkom toho sa naruší vnímanie rovnováhy. Často sa to prejavuje náhlym vznikom závratu, nevoľnosťou a vracaním. Vo väčšine prípadov tento stav trvá niekoľko týždňov.

Vznik a príčiny

Zápal nervov (neuritída) je pomerne časté nervové ochorenie. Spôsobuje ho podráždenie nervov, ktoré môže mať množstvo príčin. Zápal vestibulárneho nervu sa prejaví poruchou jeho správneho fungovania. To môže mať za následok veľa nepríjemných príznakov. Vestibulárny nerv je jedným z najčastejšie zapálených nervov. Typickou príčinou sú infekcie. Bežne ho spôsobujú vírusoví pôvodcovia, ako sú herpesové vírusy alebo vírusy spôsobujúce zápaly horných dýchacích ciest.

Vzácnejšie zápal nervu zapríčinia baktérie. Na vestibulárny nerv môžu prejsť pri zápale stredného ucha alebo pri meningitíde (zápal mozgových blán). Niekedy zápal vestibulárneho nervu môže byť chronický (dlhodobý) – následkom cievnych ochorení, najmä u starších pacientov.

Príznaky

Charakteristickým symptómom zápalu vestibulárneho nervu sú poruchy rovnováhy. To sa najčastejšie prejaví vertigom (závratom). Ide o klamlivý pocit, že telo človeka alebo okolie sa pohybujú a točia. Bežne ho sprevádza nevoľnosť, vracanie a dezorientácia. Tieto príznaky sa výrazne zhoršujú pri pohyboch tela a hlavy.

Môže sa k nim pridať porucha sústredenia a videnia. Prejavy môžu byť mierne, ale aj intenzívne. Vtedy väčšinou znemožňujú chôdzu, či dokonca státie. Choroba odchádza postupne v priebehu niekoľkých týždňov, ale chronický zápal môže pretrvávať roky.

Diagnostika

Určenie diagnózy zápalu vestibulárneho nervu je v rukách špecialistu, neurológa. Lekár stanoví diagnózu na základe prítomných príznakov, zdravotnej histórie a vyšetrení. Pri nich sa zameriava na koordináciu pohybov, očí a niekedy aj sluchu.

Liečba

Vo väčšine prípadov príznaky vymiznú po niekoľkých týždňoch samy. Odborníci však odporúčajú v prípade prítomnosti uvedených symptómov vždy vyhľadať lekársku pomoc. Dôležitý je oddych na lôžku, vyhýbanie sa alkoholu, výrazným svetlám a zvukom. Odporúča sa vyhýbať šoférovaniu, práci s prístrojmi a nástrojmi a na vyvýšených miestach. Pri vracaní je dôležitý dostatočný príjem tekutín, aby nedošlo k dehydratácii (nedostatku vody v tele).

Vo vážnejších prípadoch lekár môže naordinovať lieky, ktoré tlmia nevoľnosť a vracanie (antiemetiká). Ak je infekcia spôsobená bakteriálnou infekciou, lekár ordinuje antibiotiká. Niekedy sa príznaky nezlepšia ani po niekoľkých týždňoch. Na osvojenie zmeny v rovnováhe pomáhajú špeciálne cviky predpísané lekárom.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
dezorientáciamozognevoľnostporucha rovnováhyporuchy vedomiavracaniezápal vestibulárneho nervuzávrať