Zápal zubnej drene (pulpitis) je zápal buničiny, čo je hubovité mäkké tkanivo nervov a krvných ciev uzatvorených štruktúrou zubov. Zubná dreň je chránená zubovinou a úplne navrchu sklovinou. Vo chvíli, keď je poškodená celistvosť skloviny a zuboviny (napríklad rozpadom), buničina je vystavená pôsobeniu dráždivých látok, čo vyvoláva reakciu, ktorú pociťujeme ako bolesť. Nepríjemným problémom, ktorým trpí čoraz väčšie percento našej populácie sú zápaly v ústach a zubné kazy. Pre udržiavanie zdravého chrupu jedôležitá nielen pravidelná ústna hygiena, ale tiež návšteva zubného lekára.
Hlavnou príčinou býva včas neliečený zubný kaz. V rámci zápalu zubnej drene môže ísť o dva typy:
Reverzibilný (zvratný) zápal
Buničina zuba je schopná liečiť sa, kým je podráždenie odstránené, napríklad vyplnením v prípade rozpadu.
Nezvratný zápal
Buničina zuba už nie je schopná liečiť sa, vyžaduje si odbornú liečbu alebo ošetrenie koreňového kanálika.
Zápal sa prejavuje nasledujúcim spôsobom: bolesť, ktorú môžeme pociťovať ako bolesť hlavy, ucha, bolesť po jedle alebo pití horúcich či studených nápojov, tupá bolesť v čeľusti, opuchy vnútri alebo na vonkajšej časti úst, bolesť rušiaca spánok (väčšinou je spontánna a pulzujúca), bolesť na zube pri dotyku a hryzení.
K všeobecným príčinám patrí akákoľvek príčina, ktorá zvyšuje riziko zubného kazu, napríklad nesprávny životný štýl súvisiaci s nesprávnymi návykmi ústnej hygieny, strava s vysokým obsahom cukru, konzumácia potravín a nápojov, ktoré podporujú zubný kaz (rafinované uhľohydráty), bývanie v oblasti bez fluoridovanej vody, nepravidelné lekárske prehliadky.
Zubný kaz
Objavuje sa, ak na zuboch zostávajú potraviny obsahujúce sacharidy, cukry a škroby, ako sú pečivo, obilniny, mlieko, ovocie, cukrovinky. Baktérie, ktoré môžeme nájsť v ústach, trávia tieto potraviny a zložitým procesom ich premieňajú na kyseliny. Baktérie, kyslé potravinové úlomky a sliny sa spájajú a vytvárajú povlak, plak, ktorý sa na zuboch drží a tieto kyseliny rozpúšťajú povrch zubnej skloviny. Preto sa vytvárajú najskôr miniatúrne narušenia, ktoré sa postupne zväčšujú až do fázy zubného kazu.
Diabetes
Keď je v dôsledku diabetu zvýšená hladina glukózy, dochádza k nižšej produkcii slín, čo spôsobuje, že v ústach pociťujeme sucho. Pri neumývaní zubnej skloviny práve slinami v ústnej dutine sa aktívne množí počet patogénnych mikroorganizmov. Súčasne s tým dochádza k zmenám v štruktúre zubnej skloviny, čo je príčinou zvýšenej hladiny kazu. Následne sa môžu ďasná zapáliť a krvácať (zápal ďasien). Vinou diabetu je človek aj výraznejšie náchylný na infekcie v ústach.
Zranenia
Môže ísť napríklad o zranenie pri náraze zubov na pevnú prekážku, pri povolaniach alebo koníčkoch, ktoré zvyšujú riziko úrazov smerom k ústam, ako je box, automobilové preteky a podobne. V momente zranenia je buničina odhalená – ak nezasiahne zubár, môže dôjsť k napadnutiu baktériami a k samotnému zápalu.
Pri liečbe zápalu zubnej drene je optimálnym riešením vyhľadanie zubného lekára, ktorý rozhodne podľa typu zápalu. Buď ide o reverzibilný (zvratný), alebo nezvratný zápal. Pri zvratnom zápale môže pomôcť vyvŕtanie kazu, ktorý bol príčinou zápalu, a vyplnenie otvoru plombou. Ďalším, výrazne bolestivejším zákrokom je čistenie koreňového kanálika, keď je systém koreňového kanála dôkladne odrezaný, tvarovaný a naplnený gutaperčou (prírodná guma). Jednou z možností je aj endodonická terapia, pri ktorej sa v zube vytvorí otvor, buničina sa odstráni a vyplnia sa zubné kanáliky. V neposlednom rade je možné na zub nasadiť živicovú, železnú, zlatú alebo porcelánovú korunku. Pri nezvratnom zápale je nutné zub extrahovať (vytiahnuť), pričom tento proces by mal byť vykonaný odborníkom, teda zubným lekárom.
Z hľadiska prevencie netreba zabudnúť ani na prísun dostatočného množstva minerálov, predovšetkým vápnika a horčíka a vitamínov A, D, K a C.