Zápalové ochorenie glomerulov v obličkách, glomerulonefritída, je skupina ochorení, ktoré majú spoločné jedno – zápalom sú postihnuté špeciálne mikroskopické filtre v obličkách, glomeruly. Glomerulonefritída sa tiež nazýva glomerulárne ochorenie a môže byť akútna – náhla, alebo chronická – prichádza postupne.
Medzi základné príčiny patria rôzne stavy po infekciách, ktoré na základe autoimunitnej reakcie dokážu poškodiť glomeruly. K týmto stavom patrí poangínová glomerulonefritída, vírusová glomerulonefritída (hepatitída B a C, HIV) a infekčná endokarditída (infekčné ochorenie chlopní srdca).
Ďalšou skupinou sú autoimunitné ochorenia a zápaly ciev, ako je lupus, Goodpastureov syndróm, IgA nefropatia a ďalšie. Medzi ochorenia schopné poškodiť glomeruly patrí aj cukrovka a vysoký krvný tlak, ktoré sú dnes vo svete hlavnou príčinou chronického zlyhávania obličiek.
Keďže glomeruly sa podieľajú na tvorbe moču, hlavné príznaky sa prejavia zmenou jeho farby, množstva a charakteru – ružový či tmavohnedý moč, nadmerne spenený moč, opuchy tváre, rúk či chodidiel, vysoký krvný tlak.
Určenie diagnózy je komplexné, vyžaduje odber moču a krvi kvôli vyšetreniu obsahu bielkovín, červených krviniek a hladiny látok značiacich zlyhávanie obličiek. Ďalej nasledujú zobrazovacie metódy a odber vzorky obličky – biopsia. Posledná metóda poskytuje definitívnu diagnózu glomerulonefritídy.
Voľba liečby závisí od vyvolávajúcej príčiny. Pri glomerulonefritíde na autoimunitnom základe lekár nasadí kortikoidy, ktoré zápal utlmia. Zároveň môže pacient dostať diuretiká, ktoré odstránia opuchy. V prípade cukrovky a vysokého krvného tlaku je potrebné tieto ochorenia dobre kompenzovať, inak môže choroba pokračovať až do zlyhania obličiek. Ak už sú obličky vo fáze zlyhávania, jedinou možnosťou zostáva dialýza a následné zaradenie pacienta na transplantačnú listinu.
Jedinou prevenciou je kompenzácia ochorení schopných vyvolať poškodenie glomerulov, preto je dodržiavanie predpísanej liečby vysokého krvného tlaku a cukrovky veľmi dôležité. V prípade ostatných príčin zápalu glomerulov žiadne opatrenia neexistujú, pretože ich vznik sa nedá predpovedať.