Zvýšené pečeňové testy neznamenajú nič dobré. Môžete mať zápal pečene, ktorého príznakom je žltačka, únava či slabosť. Prečítajte si, aká je liečba a prevencia a či je dostupné očkovanie.
Hepatitída je zápal pečene u detí ale aj u dospelých, ktorý spôsobuje poškodenie pečeňových buniek. V hovorovej reči sa názov tohto ochorenia často zamieňa so slovom „žltačka“, ktorá je štandardným príznakom zápalu pečene. Najbežnejším pôvodcom hepatitídy sú vírusy. Označujeme ich písmenami A, B, C, D, E a G.
Podľa vyvolávajúceho typu vírusu teda poznáme niekoľko druhov hepatitíd. Líšia sa nielen vlastnosťami pôvodcu, ale aj:
Hepatitída A a E sa prenáša fekálno-orálnou cestou. Žltačka typu A je nazývaná aj choroba špinavých rúk podľa najfrekventovanejšieho typu prenosu. Častý prameň nákazy býva kontaminovaná voda, potraviny a infikovaná osoba. Hepatitídy typu B, C a D sa prenášajú prevažne krvou, pohlavným stykom a telesnými tekutinami, ale aj počas tehotenstva z matky na dieťa.
Žltačky sa vyskytujú po celom svete, no lokalizácia jednotlivých typov hepatitíd sa výrazne líši.
Riziko nákazy hepatitídou B je vyššie u osôb s dlhším pobytom v endemických oblastiach (vymedzené geografické územie s výskytom nákazy alebo pôvodcu ochorenia), keď hrozí prenos lekárskymi aj nelekárskymi zákrokmi pomocou kontaminovaných nástrojov alebo cez porušenú kožu a sliznice.
Najčastejšie prejavy zápalu pečene sú:
Ostatné symptómy sú menej špecifické a môžu sa prejaviť aj pri iných vírusových ochoreniach. Ide najmä o:
Pri ochoreniach pečene sa môže objaviť svrbenie kože alebo zvýšené krvácanie a tvorba modrín.
V diagnostike ochorenia pomáhajú nasledujúce informácie:
Diagnóza sa stanovuje na základe laboratórneho vyšetrenia s dôkazom protilátok proti vírusu hepatitídy.
Charakteristickými príznakmi sú zvýšené hladiny pečeňových testov a bilirubínu. Hlavné parametre pečeňových testov sú AST (aspartátaminotransferáza) a ALT (alanínaminotransferáza).
Pomer AST a ALT určuje závažnosť ochorenia:
Pri vyšetrení môžu byť znížené hodnoty albumínu a alfa-2-globulínu a, naopak, zvýšené hodnoty gamaglobulínu, plazmatického železa, feritínu, ALP, GMT a celkového a konjugovaného bilirubínu, ktorý spôsobuje žlté sfarbenie kože a očných bielok.
Základom liečby je diéta, ktorá šetrí pečeň, hlavne s obmedzením tukov a zákazom alkoholu. K liečbe sa pridávajú vitamíny a bylinky, ktoré podporujú regeneráciu pečene, ako napríklad pestrec, cesnak, kurkuma, repík a koreň púpavy.
V prípade hepatitídy B je rozdiel v liečbe akútnej a chronickej formy.
U oboch je však základom terapie diéta a zákaz ťažkej fyzickej aktivity.
Pri chronickom priebehu je liečba zdĺhavejšia a môže zhoršovať priebeh ďalších chronických ochorení.
V najhorších prípadoch vyústia komplikácie chronického stavu do cirhózy (nenávratné štádium poškodenia pečene) alebo hepatocelulárneho karcinómu (nádorové ochorenie pečene).
V prevencii hepatitídy A je najdôležitejšie dodržiavanie zásad hygieny potravín a vody, a to predovšetkým v zahraničí. Aj pri krátkych pobytoch si pravidelne umývajte ruky a vyhýbajte sa verejným toaletám. Pri prevencii hepatitídy B platí dodržiavanie zásad bezpečného sexu a vyvarovanie sa tetovania v pofidérnych štúdiách, ako aj akupunktúry a piercingu.
Špecifickou a najúčinnejšou prevenciou je očkovanie. Pri cestách do endemických oblastí – nielen do tropického a subtropického pásma, ale aj do Európy a Ameriky – je potrebné očkovanie proti hepatitíde A. Na Slovensku je iba odporúčané.
Očkuje sa v 2 dávkach vakcíny Havrix adult v rozmedzí 6 – 12 mesiacov. Vakcína Engerix-B proti hepatitíde B bola zaradená medzi povinné v roku 1998, preto by si ročníky narodené pred týmto rokom pred cestou do zahraničia mali informáciu o očkovaní preveriť. Aktuálne je súčasťou hexavalentnej vakcíny, a preto sa očkuje v 3., 5. a 11. alebo 12. mesiaci života dieťaťa. Dokopy sa podávajú 4 dávky vakcíny.
Obsah na Lekar.sk vychádza z aktuálnych vedeckých poznatkov a konzultácií s odborníkmi. Použili sme nasledovné zdroje