12.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Zarastajúce chĺpky

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Zarastajúce chĺpky sú častým klinickým nálezom, ktorý sa najviac vyskytuje v oblasti fúzov a genitálneho ochlpenia. Z kožetakéto chĺpkyrastúšikmo a dostávajú sa opäť do kože alebo sa po vyrastenístočia a následne vrastajú naspäť do kože. Ochorenie sa vyskytuje častejšie u pacientov s hrubými a kučeravými vlasmi a chlpmi. V niektorých prípadoch sú zarastajúce chĺpky sprevádzané zápalom vlasového folikulu, ktorý sa prejavuje na pokožke začervenaním miesta rastu chĺpka. Zarastajúce chĺpky sa najčastejšie vyskytujú v oblasti holenia či voskovania pokožky.

Vznik a príčiny

Príčinou vzniku zarastajúcich chĺpkov je porucha ich rastu a štruktúry. V niektorých prípadoch podstatu zarastajúcich chĺpkov predstavuje šikmo uložený vlasový folikul, z ktorého vlas nerastie vzpriamene, ale šikmo a následne vrastá do pokožky. Holenie ochlpenia vedie k vzniku ostrých hrán chĺpkov a nerovnomernému skráteniu. To je najväčší rizikový faktor vzniku zarastajúcich chĺpkov. Keď vlas svojím chybným rastom opätovne prenikne do pokožky, organizmus naň reaguje ako na cudzie teleso a vzniká zápalová reakcia. Rizikový faktor predstavujú plne zvlnené vlasy.

Príznaky

Ochorenie sa najčastejšie prejavuje v oblasti fúzov, brady, na krku, lícach, tiež na lýtkach či v oblasti pubického ochlpenia. Medzi klinické prejavy patrí začervenanie pokožky v mieste rastu chĺpkov, vyrážka, svrbenie pokožky. Chĺpky ostanú na pokožke aj po holení a sú tvrdé. V mieste zarasteného chĺpka môže dôjsť až k vytvoreniu vyvýšeného hrboľa. Je to spôsobené zápalovou reakciou na vrastajúci chĺpok. Niektoré oblasti zarastajúcich chĺpkov môžu byť sprevádzané tvorbou hnisu a môže sa vyskytovať i bolesť.

Diagnostika

Lekár na základe anamnézy a klinického vyšetrenia posúdi zdravotný stav pacienta. V prevažnej väčšine prípadov sa žiadne špecifickejšie vyšetrenie nevykonáva a ochorenie diagnostikuje praktický lekár. Pri vážnejších prejavoch tohto ochorenia je pacient odosielaný na vyšetrenie ku kožnému lekárovi.

Liečba

Medzi najčastejšie liečebné metódy patrí odstránenie zarastajúceho chĺpku pomocou pinzety. V prípade väčšieho množstva zarastajúcich chĺpkov je účinnou možnosťou liečby laserové ošetrenie, ktoré zabráni rastu chĺpkov. Ďalšou možnosťou terapie je používanie mastí a krémov na báze alkoholu, kyseliny salicylovej alebo kyseliny glykolovej.

Prevencia

Najúčinnejšou možnosťou, ako predchádzať vzniku zarastajúcich chĺpkov, je prevencia. Pred holením treba pokožku vždy opláchnuť, naniesť krém alebo gél na holenie a nechať pôsobiť niekoľko minút, aby sa chĺpky zjemnili. Holiť ich treba v smere rastu ostrým holiacim strojčekom a pokožku počas holenia nenaťahovať. Po holení je dôležitá hydratácia pokožky. Používanie elektrických strojčekov môže viesť k zníženiu množstva zarastajúcich chĺpkov.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
červené vyrážkyfolikulitídakožakožné vyrážkysvrbenie kože