10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Zastavenie srdca

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Zastavenie srdca je charakterizované neschopnosťou pumpovať adekvátne množstvo krvi do krvného obehu. Bez dostatočného množstva krvi sú ohrozené základné funkcie organizmu. Zastavenie srdca sa môže u niektorých ľudí prejavovať zlyhaním srdca ako pumpy, ktoré nie je schopné dostatočne pumpovať krv do obehu. U iných môže srdce ako pumpa fungovať správne, ale srdce sa nedostatočne plní krvou a nemá čo pumpovať. Zastavenie srdca môže postihnúť ľavú alebo pravú stranu srdca alebo obe strany v tom istom čase. Môže postihnúť každého, u mužov je však výskyt vyšší ako u žien. Ide o veľmi vážny stav, ktorý sa musí liečiť. Skoré začatie liečby zvyšuje šancu na dlhodobé prežitie s minimom komplikácií.

Vznik a príčiny

Zastavenie srdca je často spojené s ďalšími chorobami a poruchami. Medzi najčastejšie príčiny patrí ochorenie srdcových tepien. Zúženie srdcových artérií zapríčiňuje nedostatok výživy a kyslíka pre srdce. Časté ochorenie vedúce priamo k zastaveniu srdca je kardiomyopatia — spôsobuje, že srdcový sval je slabý a stráca schopnosť pumpovať krv do organizmu.

Ďalšie stavy, ktoré zvyšujú riziko zastavenia srdca, sú infarkt srdca, vrodený srdcový defekt, ochorenie srdcových chlopní, niektoré typy arytmie, vysoký krvný tlak, neliečený diabetes, empfyzém — ochorenie postihuje pľúca, HIV, AIDS, niektoré typy anémie, drogy. Vznik ochorení vedúcich k zastaveniu srdca výrazne ovplyvňuje životný štýl.

Príznaky

Symptómy, ktoré môžu sprevádzať zastavenie srdca, sú zvýšená únava, náhly nárast hmotnosti, pretrvávajúci kašeľ, nepravidelný pulz, búšenie srdca, dýchavičnosť, opuchnutie brucha, výrazne vystupujúce žily na krku.

Diagnostika

Najčastejšie používaná metóda na zistenie zastavenia srdca je echokardiografia. Funguje na princípe zvukových vĺn, ktoré sa odrážajú od srdcových štruktúr v rôznej hustote a na základe toho vykresľujú na displeji detailný obraz srdca, ktorý môže lekár posúdiť.

Najjednoduchší test, ktorý môže lekár pacientovi nariadiť, je jednoduchá fyzická záťaž. Pacient vykonáva určitú aktivitu (napríklad chôdza po schodoch) a lekár sleduje príznaky, ako je únava, bolesť pri chôdzi v oblasti hrudníka, nepravidelný rytmus srdca, zvýšená náplň žíl na krku, ktoré vystupujú mierne nad kožu.

Liečba

Liečba zastavenia srdca závisí od viacerých faktorov. Hlavným cieľom liečby je predĺžiť život pacienta.

Skoré štádiá možno liečiť pomocou liekov, ktoré znižujú tlak krvi, zlepšujú schopnosť srdca pumpovať krv, znižujú hladinu cholesterolu v krvi, znižujú obsah sodíka a, naopak, zvyšujú draslík.

V niektorých prípadoch je potrebná chirurgická operácia, napríklad koronárny bypass alebo stent. Bypassom lekár premostí zúženú cievu pomocou štepu, čím obnoví dostatočný prietok krvi do srdca. Stent je zdravotný prostriedok, ktorý sa zavádza dovnútra zúženej cievy a udržuje jej priechodnosť.

Prevencia

Zdravý životný štýl môže pomôcť znížiť riziko vzniku zastavenia srdca. Zahŕňa obmedzenie tučného jedla a zníženie obsahu soli v jedálničku, dostatočný spánok a, samozrejme, dostatok pohybu. Ďalej sa odporúča nefajčiť a alkohol piť vo veľmi obmedzenom množstve.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
búšenie srdcadýchavičnosťkardiomyopatiakašeľnaberanie na hmotnostisrdce