Ako behať v zimných mesiacoch? Nechajte si poradiť od skúsených atlétov a trénerov Vladimíra Handla, bývalého majstra republiky v skoku do diaľky a dnes trénera viacerých mladých slovenských reprezentantov v tejto disciplíne, a Jakuba Valachoviča, štvornásobného majstra Slovenska v behu na 3000 metrov cez prekážky.
Jakub Valachovič: Tréning v zime viac bolí. Už keď sa naťahujem, mám pocit, že to ide horšie. Svalom sa nechce naťahovať, sú stuhnuté. Preto radím aj mojim zverencom, nech sa najskôr ponaťahujú v teple a až potom vybehnú von do zimy.
Vladimír Handl: Je úplne jedno, či je zima alebo leto, akurát je to v zime ťažšie. Behať sa dá stále, či je zima, leto, dážď, mráz. Možnosťou, ako sa rozcvičiť v zime je aj to, že najskôr odbehnem pomalším tempom 15 – 20 minút, potom sa ponaťahujem, a potom beh zrýchlim. Ak už bežec nie je úplný začiatočník, ale patrí k mierne pokročilým, napríklad ak žena zabehne desať kilometrov za 47:30 a menej a chce sa ešte zlepšovať, mala by sa obrátiť na odborníka. Mala by si nájsť trénera a s ním konzultovať ďalší tréning. Tak dva razy do týždňa ísť behať s ním, aby jej presne ukázal, čo robiť lepšie a hlavne ako. Bežec v takomto štádiu sa už ťažko zlepší bez odbornej pomoci. Akurát sa zraní.
Vladimír Handl: Aj keď je zima a bežec si chce udržať svoju výkonnosť a časom sa zlepšiť, nesmie si povedať, že bude behávať pomaly, lebo je zima. Nie. Stále sa musí snažiť držať svoje tempo a ešte ho skúšať zvyšovať. Nehovorím o profi bežcoch, ktorí naozaj už nemôžu v zime bežať rýchlejšie. Nemôžu v snehu bežať v tempe kilometer za tri minúty. Ale amatéri pokojne môžu aj v zime bežať rýchlejšie, tempo kilometer za štyri a pol minúty je zvládnuteľné. Ak nie je mínus dvadsať.
Jakub Valachovič: Môžem potvrdiť. Ja zimu využívam na behanie objemov, ale tiež to nerobím tak, že by som iba klusal. Dávam do toho aj rýchle úseky. Ak bežec netrénuje v zime v hale, ale len vonku, zima mu neumožňuje veľmi trénovať rýchlosť. Mal by sa preto sústrediť na objemy. Teda na nabehané vzdialenosti.
Vladimír Handl: Do mínus desať sme my behávali vždy vonku. Ale nesmie fúkať. Ak veľmi fúka, treba si vybrať trasu v smere vetra, nie oproti nemu. Rýchly beh pri teplote nižšej, ako je mínus desať, už považujem za nebezpečný. Dá sa behať aj keď je menej ako mínus desať, ale už len pomaly. Je chybou povedať si, je mínus dvanásť, a celý týždeň nič nerobiť. Treba ísť von aj vtedy, ale je potrebné prispôsobiť beh poveternostným podmienkam.
Jakub Valachovič: Behať naboso.
Vladimír Handl: Všetko sa dá. Bežec môže robiť všetko, čo v lete, len v zime je to namáhavejšie, a preto musí trochu znížiť intenzitu. Behanie v zime je otázkou pevnej vôle. Keď ju ľudia nemajú, tak buď nejdú behať vôbec, alebo len tak, aby si „splnili povinnosť“. Pritom sneh je fajn na spestrenie tréningu. Nech v takej desaťcentimetrovej nádielke skúsia trochu natiahnuť krok alebo dvíhať kolená. Po pár sto metroch toho budú mať plné zuby. Je to podobné ako behanie po piesku.
Vladimír Handl: Nie. Možno len dodávať telu viac vitamínov, lebo organizmus je v zime náchylnejší na choroby a zranenia.
Jakub Valachovič: Ja sa najskôr vždy ponaťahujem. Až po päťminútovom strečingu idem do sprchy.
Vladimír Handl: Ak je človek premrznutý, výbornou pomocou je teplá sprcha a horúci čaj.
Jakub Valachovič: Ja behám v tých istých teniskách, len si dám teplejšie ponožky.
Vladimír Handl: Vo vibramoch sa veľmi behať nedá. Ale je dobré mať na zimu o číslo väčšie tenisky, aby do nich vošli dvoje ponožky. Najmä keď človek behá v zime pomalšie, potrebuje mať nohy v teple.
Jakub Valachovič: Nevadí, že ide pomalšie. Tu ide o úsilie, ktoré bežec vynaloží. Je jasné, že si bežec v zime, v snehu žiaden osobný rekord neurobí. Ale keď potom prejde z hlbokého snehu na normálny povrch, to vynaložené úsilie sa výrazne prejaví na lepších výsledkoch. Sneh je po tejto stránke výborný, pretože nohy naberú silu. A dvíhanie kolien zlepšuje zároveň techniku behu.
Vladimír Handl: Keď je väčšia zima, keď je mínus, cez ústa je dobré mať šatku.
Jakub Valachovič: Mne to napríklad ale prekáža, nemám to rád. Riskujem tým boľavé hrdlo. Dýchanie nosom je najlepšie. Ale zároveň je to aj veľmi náročné. Keď človek beží rýchlo, nevydrží dýchať iba nosom.
Vladimír Handl: Termooblečenie je podľa mňa jeden z najväčších výdobytkov súčasnej vedy v športe. Je to obrovská pomoc. Človek môže aj v zime vďaka nemu behať komfortne. Čiapka a rukavice však nesmú chýbať. Keď som bol mladší, na behanie v zime sme sa naobliekali ako snehuliaci, a potom človek ani koleno nezohol. Teraz je to úplne iné. Stačí zopár kvalitných kúskov termooblečenia a človek môže pohodlne bežať aj v mraze.
Jakub Valachovič (1985): Štvornásobný majster Slovenska v behu na 3000 metrov cez prekážky (2011, 2013, 2014 a 2016), tréner prevažne bežcov na stredné a dlhé trate a zároveň stále aktívny bežec na stredné a dlhé vzdialenosti.
Vladimír Handl (1960): Majster ČSSR družstiev v skoku do diaľky, niekoľkonásobný majster SR v diaľke a trojskoku. V súčasnosti atletický tréner mládeže v Malackách. Trénerské úspechy: finále Európskeho olympijského festivalu mládeže v trojskoku, účasť na MS do 17 rokov, ME do 19 rokov, olympijských hrách mládeže, množstvo odchovaných majstrov Slovenska všetkých vekových kategórií, slovenské rekordy.