Videli ste ďalšiu epizódu obľúbeného seriálu TV JOJ s názvom Nemocnica. V tejto časti ste mohli vidieť pacientov s rôzne závažnými ťažkosťami – od problémov s prasknutým žalúdočným vredom, cez úraz hlavy pacienta, až po diagnózu solitárnej obličky u vyvíjajúceho sa bábätka. Práve životu s jednou obličkou sa venuje aj náš nasledujúci článok. Po prečítaní sa dozviete:
Obličky patria medzi párové orgány človeka. Svojím tvarom pripomínajú fazule a sú umiestnené na zadnej strane brušnej dutiny, po stranách driekovej chrbtice. Ich úlohou je filtrovať krv, ktorá prichádza z tela a preteká nimi. Túto funkciu vykonávajú v maličkých oddieloch, v tzv. nefrónoch – najmenších funkčných jednotkách obličky, kde prebieha odstraňovanie splodín metabolizmu a vďaka nim tiež regulujú množstvo vody a solí v organizme. Obličky sa ďalej podieľajú na regulácii krvného tlaku, krvotvorbe, udržiavaní acidobázickej rovnováhy a produkujú hormóny.
Na Slovensku sa v súčasnosti u novorodencov vykonáva preventívne ultrazvukové vyšetrenie uropoetického systému. Sono prebieha počas 2. až 4. dňa po narodení a pomocou neho je možné zachytiť vrodené vývojové chyby močového traktu. Vďaka tomu je možné monitorovať pacientov s vývojovými ochoreniami obličiek a prípadne im zabezpečiť potrebnú liečbu.
Nie vždy tomu bolo tak. Aj v dnešnej dobe sa nájdu už dospelí ľudia, ktorí sa narodili skôr, než sa tento skríning zaviedol a až v dospelosti zistili, že majú napríklad len jednu obličku.
Približne v 10% pôrodov sa objavuje niektorá z vývinových porúch obličiek. Patrí sem napríklad:
Existuje viacero dôvodov, prečo má niekto len jednu obličku. Niektorí pacienti sa s jednou obličkou už narodia. Ako bolo uvedené v predošlých vetách, tento stav sa nazýva renálna agenéza a častejšie sa vyskytuje u mužov, než u žien. Vo väčšine prípadov je to ľavá oblička, ktorá pacientom chýba.
Iní pacienti o obličku prišli počas života z dôvodu úrazu alebo závažného ochorenia, napr. hydronefrózy, či kvôli onkologickému ochoreniu. Chirurgické odstránenie obličky sa odborne nazýva nefrektómia. Posledným dôvodom, prečo má niekto len jednu obličku, môže byť skutočnosť, že tú druhú niekomu daroval na transplantáciu alebo mu oblička bola transplantovaná.
Odpoveď je rozhodne áno! Ako to je možné? Oblička je párový orgán a v prípade, že jedna z páru chýba, tá druhá za ňu dokáže prevziať funkciu a pacient môže žiť normálny, plnohodnotný život. Existujú však drobné obmedzenia, ktoré pomáhajú zlepšiť prognózu pacienta.
Pacienti s jednou obličkou by si mali dať pozor na svoju stravu. Odporúčaná je pre nich nízkoproteínová diéta. To znamená, že v ich jedálničku by nemal byť zvýšený príjem bielkovín, nakoľko by mohli zbytočne zaťažovať funkciu obličiek.
Ďalej je odporúčaný aj striedmy príjem sodíka. Pacientom sa preto odporúča menej soliť a obmedziť pitie minerálnych vôd so zvýšeným obsahom tohto prvku. Samozrejme, ďalšie úpravy diéty závisia od zdravotného stavu každého pacienta. Dôležitým faktorom je funkcia a zdravie jednej obličky, ktorú pacient má a preto by sa o diétnych obmedzeniach mal poradiť so svojim lekárom.
Okrem stravy by pacienti mali dbať na zachovanie svojho celkového zdravia. K čomu určite patrí udržiavanie si zdravej telesnej hmotnosti, dostatok pohybu, no mali by si dať pozor na možné úrazy. Preto je vhodné vyhnúť sa kontaktným športom, ako je futbal, box, hokej či bojové umenia. Toto odporúčanie sa vzťahuje na všetkých pacientov, či už prišli o obličku počas života alebo sa bez nej narodili.
Taktiež je vhodné, aby venovali zvýšenú pozornosť prevencii voči vzniku infekcií močového traktu. Samozrejmá by mala byť dôsledná hygiena, ale napríklad tiež výmena mokrých plaviek za suché, či oblečenie primerané k poveternostným podmienkam. Odporúčané je tiež dodržiavanie pitného režimu.
Väčšina pacientov s jednou obličkou žije normálny, plnohodnotný život. U niektorých sa však môžu rozvinúť komplikácie, napríklad vyššie riziko vzniku vysokého krvného tlaku či znížená obličková činnosť. Strata obličkovej funkcie je však obyčajne veľmi mierna a dĺžka života pacientov je normálna.
Problémy u týchto pacientov by mohli spôsobiť závažné infekcie močovopohlavného traktu. Preto je dôležité dbať na ich prevenciu a v prípade ich vzniku zabezpečiť včasnú lekársku starostlivosť. V prípade, že máte jednu obličku a pociťujete ťažkosti pri močení, mali by ste vyhľadať odbornú pomoc.
Pacienti s jednou obličkou by mali byť pod pravidelným dohľadom lekára. Obvykle sú monitorovaní aspoň raz ročne, kedy prídu na preventívnu prehliadku k nefrológovi, čo je lekár, ktorý je špecialista práve na obličky. Súčasťou lekárskej prehliadky je fyzikálne vyšetrenie, kedy lekár pacienta prehmatá, skúša prítomnosť bolestivých podnetov, ďalej odber krvi a jej následné laboratórne vyšetrenie a taktiež vyšetrenie moču. Okrem bežnej vzorky moču môže lekár pacienta požiadať aj o zber tzv. 24 hodinového moču. V rámci domácej prevencie je vhodné, ak si pacienti pravidelne merajú krvný tlak.