10.06.2019 • 4 minút na prečítanie

Žlčové kamene

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Funkcioužlčníka je skladovanie žlče, ktorú vytvárajú pečeňové bunky. Látky obsiahnuté v žlči pomáhajúčlovekusprávne tráviť tuky v potrave. Niekedy však koncentrácia určitých látok v žlči presiahne hladinu, nad ktorou sa tieto látky vyzrážajú a vytvoria žlčový kameň. Kamene majú rôzne zloženie. Podľa vyvolávajúcej príčiny sa môžu vyskytovať samotné aj v skupinách. Ich veľkosť môže byť rôzna, od veľkosti zrnka piesku po veľkosť golfovej loptičky. Ak tieto kamene spôsobujú zdravotné problémy, väčšinou je nutné odstrániť celý žlčník.

Vznik a príčiny

Presné príčiny tvorby žlčových kameňov nie sú úplne známe. Existujú však látky, ktorých vysoká koncentrácia môže spôsobiť vznik žlčových kameňov (napríklad vysoká koncentrácia cholesterolu v žlči). Za normálnych okolností dokáže žlč cholesterol spracovať, ale ak pečeň produkuje vyššie hladiny cholesterolu, ich vysoká koncentrácia spustí tvorbu cholesterolových kryštálov a neskôr aj kameňov.

Ďalšia látka, ktorá je schopná spustiť tvorbu kameňov, je bilirubín, odpadový produkt metabolizmu krvného farbiva hemoglobín. Vysoké hladiny bilirubínu sú spájané väčšinou s inými chorobami, napríklad s cirhózou, infekciami žlčových ciest alebo niektorými krvnými ochoreniami. Poslednou možnou príčinou tvorby žlčových kameňov je nedostatočné vyprázdňovanie žlčníka. To vyústi do koncentrácie všetkých látok obsiahnutých v žlči.

Existujú aj určité rizikové faktory, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť vzniku žlčových kameňov. Patrí k nim predovšetkým ženské pohlavie, vek nad 40 rokov, nadváha a obezita, prejedanie sa, tehotenstvo, strava bohatá na tuky a cholesterol, chudobná na vlákninu. Pacienti s cukrovkou majú takisto vyššie riziko vzniku žlčových kameňov.

Príznaky

Kameň sám osebe nemusí spôsobovať žiadne problémy, preto sa na jeho prítomnosť mnohokrát príde až u patológa, ku ktorému sa pacient dostal z iného dôvodu. Existujú však stavy, keď aj usadený kameň môže komplikovať zdravotný stav človeka. Vtedy sú prítomné príznaky ako nevoľnosť, nafukovanie, vracanie po diétnej chybe (tučná strava).

Ak sa kameň začne pohybovať, pacient pociťuje záchvaty bolesti pod pravým rebrovým oblúkom. Bolesť vystreľuje až pod pravú lopatku (žlčníková kolika) a je sprevádzaná vracaním, celkovou únavou, zrýchleným tepom (tachykardia), zrýchleným dychom (tachypnoe) a poklesom krvného tlaku (hypotenzia).

Diagnostika

Diagnostika žlčových kameňov sa opiera o kombináciu laboratórnych testov, zobrazovacích a endoskopických metód. Z odberu krvi sa stanovia základné enzýmy svedčiace o činnosti pečene a žlčníka. Tie môžu naznačiť problém s upchatím žlčových ciest.

Nasledujú endoskopické metódy. Najbežnejšia je endoskopická retrográdna cholangiopankreatikografia, ERCP. Ide o zavedenie tenkej sondy so zdrojom svetla a kamerou cez ústa a žalúdok až do dvanástnika, kde vyúsťujú žlčové cesty. Do tohto ústia sa zavedie ešte tenšia sonda, cez ktorú sa do žlčových ciest vpraví kontrastná látka, tá odhalí prítomnosť žlčového kameňa. Pri tejto metóde možno špeciálnymi nástrojmi odstrániť menšie kamene bez nutnosti otvorenia či laparoskopickej operácie. Ak je nutná operácia, môže sa poloha kameňa ozrejmiť CT vyšetrením.

Liečba

Liečba závisí od prítomnosti príznakov, ktoré sú známkou komplikácií žlčových kameňov. Ak sú kamene malé a nespôsobujú žiadne problémy, pacient bude pravdepodobne sledovaný a poučenýo možných komplikáciách. Lekár môže pacientovi predpísať lieky na rozpustenie kameňov. Táto liečba je však zdĺhavá a po jej vysadení sa môžu kamene opätovne znovu. V prípade známok komplikácií je nutné chirurgické odstránenie žlčníka otvorenou alebo laparoskopickou operáciou.

Prevencia

Nevynechávať jedlá počas dňa, znižovať hmotnosť postupne, dodržiavať zdravý životný štýl v zmysle zdravej stravy a dostatku pohybu – to sú základné opatrenia v prevencii vzniku žlčových kameňov.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť pod rebramibolesť podbruškanevoľnostvracaniežlčníkžlčníkové kamene