12.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Zlomené rameno alebo zápästie

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Fraktúra (zlomenina) je zlomenie kosti alebo chrupavky. Prejavuje sa tupou bolesťou. Miesto zlomeniny je deformované, v dôsledku toho sa stráca pohyblivosť v poškodenej časti tela.

Vznik a príčiny

Zlomené rameno alebo zápästie je najčastejšie výsledkom úrazov – pádov či nehôd.

Príznaky

K prejavom silnej bolesti sa pridáva opuch, pocit stuhnutosti a brnenie v ruke. Ak ide o otvorenú zlomeninu, sprevádza ju krvácanie.

DiagnózaPri podozrení na zlomeninu ramena alebo zápästia je dôležité dostať poraneného čo najskôr do nemocnice na ošetrenie. Kým sa mu dostane lekárskej pomoci, je potrebné zranenú ruku znehybniť a zafixovať. Dá sa to urobiť napríklad dvomi šatkami s tromi rohmi, ktoré sa uviažu okolo krku. V prípade otvorenej zlomeniny treba zastaviť krvácanie. Na úľavu od bolesti je dobré prikladať na poranené miesto ľadové obklady.

V nemocnici zlomeniny najskôr vyšetria pomocou röntgenu, aby lekár mohol posúdiť vážnosť poranenia a jeho presnú lokalizáciu. Niekedy sa využíva presnejšie zobrazenie prostredníctvom CT. V prípade otvorenej zlomeniny lekár ošetrí ranu a preventívne sa môžu pacientovi podávať antibiotiká. Pacient môže dostať aj lieky proti bolesti.

Liečba

V niektorých prípadoch je nutné naprávanie (repozícia) zlomeniny. Ide o bolestivý zákrok, pri ktorom je zvyčajne nutná anestézia. Niekedy sa repozícia robí chirurgicky a vo vážnejších prípadoch sa na fixáciu kosti použijú aj drôty či skrutky. Potom sa zlomenina fixuje pomocou dlahy alebo sadry a lieči sa rôzne dlhý čas, zvyčajne niekoľko týždňov.

Lekár pacienta poučí, ako sa má starať o zlomeninu. Pacient pravdepodobne bude chodiť na kontrolu, súčasťou liečby bývajú aj opakované röntgenové vyšetrenia. Tie ukážu, či sa zlomenina hojí správne.

Dôležité je všímať si varovné signály – opúchanie prstov, zmena farby kože (modranie a podobne), silná bolesť. Ak sa takýto príznak vyskytne, je potrebné ísť čo najskôr k lekárovi. Sadra by sa nemala namočiť, preto sa odporúča pri sprchovaní natiahnuť na sadru napríklad mikroténové vrecko. Niektorým pacientom sa sadrové obväzy uvoľnia a je nutné zasadrovať zlomeninu nanovo.

Prevencia

Liečba zlomeného ramena alebo zápästia trvá rôzne dlho v závislosti od vážnosti zlomeniny. Zvyčajne sa zahojí v priebehu niekoľkých týždňov, vážnejšie prípady sa môžu hojiť aj 6 mesiacov. Po zložení sadry spravidla nasleduje rehabilitácia, pomocou cvičení sa zlomené miesto postupne opäť rozhýbe.

Čas trvania rehabilitácie je rôzny, závisí od konkrétneho pacienta a vážnosti zlomeniny. Je dôležité dodržiavať rady lekára, aby sa pacient vyhol komplikáciám pri hojení zlomeniny. Zlomené rameno alebo zápästie počas liečby treba šetriť a vyhýbať sa rizikovým aktivitám.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
bolesťpocit stuhnutostiramenáúrazzápästiezlomenina