12.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Zlomenina bedrového kĺba

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Zlomenina bedrového kĺba je stav, ktorý vznikol v dôsledkuvážnehoúrazuaktorý spolu s komplikáciami môže mať aj smrteľné následky. Riziko zlomeniny je väčšie s rastúcim vekom. Väčšinou je výsledkom kombinácie faktorov, ako je veľké množstvo užívaných liekov, rednutie kostí, zlý zrak a problémy s rovnováhou. Všetky tieto faktory môžu prispieť krizikovémupádu, ktorývšaknemusí vyzerať navonok dramaticky.

Vznik a príčiny

Príčiny zlomeniny môžeme rozdeliť do dvoch kategórií podľa veku pacienta. Do prvej kategórie patria deti, adolescenti a dospelí v produktívnom veku, v druhej sú ľudia nad 60 rokov. V prvej skupine bývajú príčiny zlomeniny omnoho dramatickejšie. Najčastejšie ide o pády z výšky, pracovné či športové úrazy a autohavárie. V týchto prípadoch sa k zlomenine bedrového kĺba, hlavne pri autohavárii, často pridružujú iné vážne poranenia.

V druhom prípade ide o staršiu populáciu, predovšetkým o postmenopauzálne ženy, ktoré častejšie postihuje rednutie kostí — osteoporóza. Úraz je teda výsledkom nedostatku pohybu, hormonálnych faktorov, nedostatku vitamínu D a vápnika. Takáto zlomenina môže nastať po obyčajnom pokĺznutí na koberci. V tejto skupine pacientov existuje aj vyššie riziko vzniku komplikácií, a to hlavne zápal pľúc, preležaniny, infekcie močových ciest a masívne krvné zrazeniny, ktoré sa môžu skončiť až pľúcnou embóliou a smrťou.

Príznaky

Hlavným príznakom zlomeniny bedrového kĺba je neschopnosť akéhokoľvek pohybu hneď po páde. Nasleduje silná bolesť v oblasti bedra a slabiny. Oblasť zlomeniny opuchne a vznikne veľká modrina. Dĺžka obidvoch končatín môže byť nápadne rozdielna. Noha na poškodenej strane býva kratšia s chodidlom vytočeným na vonkajšiu stranu.

Diagnostika

Najúčinnejšou a zároveň najjednoduchšou diagnostickou metódou je, ako v prípade každej zlomeniny kosti, röntgenová snímka. V prípade nejasností možno pacienta poslať na CT alebo MRI.

Liečba

Liečba závisí od umiestnenia a závažnosti zlomeniny, ale spravidla je vždy chirurgická a v celkovej anestézii. Pri rozhodovaní pomáha určiť operačný postup aj vek pacienta. V zásade existujú tri možnosti. Prvá spočíva v zoskrutkovaní zlomeniny a operácii s použitím titánových dláh. U starších ľudí a pri vážnych zlomeninách sa siaha po čiastočnej alebo úplnej výmene bedrového kĺba, pacient dostane umelú kĺbovú náhradu. Po zákroku nasleduje okamžitá rehabilitácia s cieľom pacienta čo najskôr rozhýbať.

Prevencia

Prevenciou u starších ľudí je súbor opatrení, ktoré sú zároveň metódami prevencie osteoporózy. Patrí sem dostatočný telesný pohyb podľa možností, dostatočný príjem vápnika a vitamínu D (ten sa v našom podnebnom pásme dá dosiahnuť len užívaním doplnkov). V prípade zvýšeného rizika osteoporózy sú nutné kontroly na denzitometrii (špeciálne röntgenové vyšetrenie) a spomalenie jej ďalšieho postupu liečivami.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
bedrový kĺbbolesť bedrového kĺbazlomenina