Zlomenina nosa (fraktúra nosa) označuje zlomeninu nosovej kosti alebo chrupavky. K zlomenine nosa dochádza často pri športoch, ako je napríklad box, ale existujú aj iné príčiny. Zlomenina nosa je nepríjemným zranením, ktoré spôsobuje bolesť a opuch tváre a často je spojené s ťažkosťami pri dýchaní.
Zlomený nos je bolestivý a citlivý na dotyk, tiež sa môže objaviť opuch v oblasti nosa, podliatiny, krvácanie z nosa, deformácia tvaru nosa, ťažkosti s dýchaním v dôsledku zablokovaných či posunutých nosových priehradiek.
Diagnóza
Niekedy je ťažké odhadnúť, či je nos skutočne zlomený. Ak však vznikne podozrenie na zlomeninu, je vždy lepšie vyhľadať lekára. V prípade rýchlo sa zväčšujúceho opuchu a sťaženého dýchania je vhodné prikladať na miesto ľadové obklady (napríklad vrecko mrazenej zeleniny obalené bavlnenou vreckovkou). Dôležité je čo najskôr zastaviť krvácanie. Lekár stanoví diagnózu na základe fyzického vyšetrenia pacienta. Podľa závažnosti zranenia môže byť pacient poslaný aj na röntgenologické alebo CT vyšetrenie. S lekárom je potrebné konzultovať vhodné lieky na tíšenie bolesti.
K zlomeniu nosa najčastejšie dochádza pri kontaktných športoch alebo bitkách. Medzi ďalšie časté príčiny patria dopravné nehody a pády na tvár.
Na základe vyšetrení lekár odporučí vhodnú liečbu. Niekedy je potrebné odložiť stanovenie diagnózy a ďalšiu liečbu o pár dní, kým opuch ustúpi. Menej vážne zlomeniny nosa sa nijako špeciálne neliečia, ak je to potrebné, stačí tlmenie bolesti, prípadne zmierňovanie opuchu pomocou ľadových obkladov. Liečbu v niektorých prípadoch dopĺňa použitie špeciálnej dlahy na nos a ako prevencia infekcie sa môžu podávať antibiotiká.
Je dobré, aby sa zlomený nos hojil pod dohľadom lekára, pretože môže dôjsť k nesprávnemu zrasteniu kostí a pacientovi ostane nepekne krivý nos. Teda čím skôr pacient do nemocnice príde, tým väčšia je šanca, že sa v prípade potreby budú dať nosové kostičky napraviť. Vo vážnejších prípadoch sa naprávanie kostí (repozícia) robí v celkovej narkóze, keďže ide o pomerne bolestivú procedúru.
Vážne zranenia môžu zanechať následky v podobe deformácií nosa. Tie sa niekedy dajú riešiť plastickými operáciami. Následky však môžu byť nielen estetické, ale aj zdravotné. Ak je nosná priehradka vykrivená, môže to viesť k opakovaným zápalom prínosových dutín a ďalším ťažkostiam, a to aj roky po zranení. Preto sa určite oplatí vždy navštíviť lekára a nenechávať liečbu zlomeného nosa vo vlastných rukách.
Predchádzanie zlomeninám nosa či iných tvárových kostí nosením ochrannej helmy pri jazdení na motorke, bicyklovaní či iných športoch, v aute netreba zabúdať na používanie bezpečnostných pásov.