10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Zlomený členok

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Zlomený členok (fraktúra členka) je zranenie kosti, ktoré má viacero príčin a môže mať rôzne stupne závažnosti od drobných trhliniek po otvorenú zlomeninu, pri ktorej zlomená kosť pretrhne kožu.

Vznik a príčiny

Tento typ fraktúry má celú škálu príčin. Najčastejšie ide o športové či automobilové nehody, ktoré vyžadujú chirurgický zákrok. Častými príčinami zlomenín dolných končatín sú aj pády a skoky z malej výšky alebo nevhodné našliapnutia na končatinu, keď vyvinieme tlak v nesprávnom uhle. Aj skrútenie členka môže spôsobiť vyvrtnutie alebo zlomenú kosť. Zlomeninami sa končia aj nárazy chodidiel, napríklad naboso o nábytok.

Zlomenina môže byť aj únavová, z takzvaného nadužívania. Stresové zlomeniny vznikajú v kostiach nesúcich váhu členkov a chodidiel. Tieto malé trhliny sú zvyčajne spôsobené výrazným, často opakovaným tlakom alebo nadmerným používaním, napríklad pri behu na dlhé vzdialenosti. No môžu sa vyskytnúť aj pri klasickom pohybe kosti, ak je oslabená inými stavmi, napríklad osteoporózou alebo prekonanou zlomeninou.

Príznaky

Úraz členka alebo chodidla môže vyvolať niektoré z nasledujúcich symptómov: okamžitú pulzujúcu bolesť, ktorá sa zvyšuje s aktivitou a s odpočinkom klesá, opuch, podliatiny, bolestivosť, deformitu, námahu pri chôdzi alebo tlaku na ťažisko alebo úplne znemožnenú chôdzu.

Lekárske vyšetrenie a naordinovaná liečba sú potrebné, ak je noha zjavne deformovaná, bolesť a opuch sa nezlepšujú, ale ostávajú alebo sa zhoršujú. Návštevu lekára treba absolvovať aj vtedy, ak zranenie narušuje chôdzu.

Diagnóza

Lekár na základe röntgenového vyšetrenia určí diagnózu a zvolí vhodný zákrok alebo liečbu.

Liečba

Liečba zlomeniny členka alebo chodidla závisí od presného miesta a závažnosti zlomeniny. Liečebné postupy sú rôzne: bazálna fixácia a implementovanie platničiek alebo skrutiek chirurgickým zákrokom. Pri ľahkej zlomenine sa ordinujú lieky proti bolesti a nasadí sa dlaha, prípadne ortéza. Pri ťažkej fraktúre ju lekár fyzicky napráva alebo operuje.

Rizikové faktory

Najvhodnejšou prevenciou by bolo vyvarovať sa rizikových aktivít alebo ich obmedziť, to však nemusí byť prínosom pre ďalšie oblasti životosprávy. Zvýšenie pozornosti si vyžadujú športové aktivity s vyšším rizikom vyvrtnutia dolnej časti nohy – basketbal, futbal, gymnastika či tenis.

Nebezpečné je aj opotrebované, nesprávne zvolené či nasadené športové náčinie a odev, nesprávne tréningové techniky (prehriatie alebo nedostatočné rozcvičenie svalu), náhle zvyšovanie pohybovej frekvencie a záťaže, často u začínajúcich športovcov.

Prevencia

Množstvo úrazov členka vzniká v domácom prostredí vinou nevhodne umiestneného nábytku alebo slabo osvetlených priestorov. Vhodnou prevenciou je umiestnenie nočných LED svetiel do zásuviek domácnosti, správna technika športovania, výber správnej obuvi, posilnenie kostí konzumáciou potravín bohatých na vápnik a posilňovanie členkového svalstva.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
bolesť členkačlenokdeformitypodliatinyzlomenina