Zlomený alebo narazený prst je časté zranenie, ktoré sa zvyčajne lieči niekoľko týždňov, v ťažších prípadoch aj niekoľko mesiacov.
Po traume človek pociťuje okamžitú bolesť, niekedy sa objaví aj deformovaný prst. Môže byť opuchnutý alebo pomliaždený, strnulý, stuhnutý a ťažko pohyblivý, zmodraný alebo má neobvyklú polohu. Ak kosť prerazí kožu, ide o otvorenú zlomeninu. Občas je ťažké zistiť, či ide o zlomeninu, alebo vykĺbenie, príznaky sú podobné.
Zlomený prst sa najčastejšie mýli s narazeným prstom. Ani ten nemôžeme ohýbať, môže vzniknúť bolestivý opuch, stuhnutie a zmodranie násilne stlačeného väziva.
Zlomenina prsta najčastejšie býva následkom športovej aktivity, neobratnej manipulácie, nárazu lopty do prsta alebo pádu na tvrdý povrch. K zlomeniu prsta dôjde častokrát vtedy, keď naň spadne ťažký predmet.
Diagnóza
Základom diagnostiky zlomeniny prsta je RTG vyšetrenie. Podpornou liečbou je dočasná dlaha, ľad a regulácia bolesti. Ak dôjde k jednoduchej zlomenine, lekár fixuje poškodený prst dlahou alebo ortézou a nariadi pokojový režim. Pri zložitých úrazoch môže požiadať o radu ortopéda alebo chirurga. Niekedy je potrebné kosť presunúť na miesto manuálne.
Lekársku pomoc treba vyhľadať pri každom podozrení, že ide o zlomeninu. Dovtedy sa treba vyhýbať akémukoľvek pohybu prsta. Je vhodné jemne ho zaistiť rovným predmetom, napríklad perom, a jemne obviazať alebo zakryť. Postihnutý prst treba držať nad úrovňou srdca, čo pomôže znížiť opuch. Na boľavé miesto je dobré jemne priložiť vrecko s ľadom. Ak ide o otvorenú zlomeninu, ranu treba zakryť sterilným obväzom a zaistiť ju. Ak krváca, do rany treba zatlačiť.
Aktivita môže zranenie zhoršiť a spôsobiť zvýšenú bolesť, preto je najlepšie končatinu nepoužívať a držať ju v pokoji. Špecialista zvyčajne skontroluje pacienta asi týždeň po zranení a urobí nové RTG vyšetrenie kvôli kontrole pozície zlomeniny a správnemu zarovnaniu prsta. V opačnom prípade hrozí zlé zrastenie a trvalé postihnutie.
Chirurgia je potrebná v prípade, ak je zlomenina obzvlášť závažná a došlo k poškodeniu okolitých nervov, šliach alebo iného tkaniva. Zlomená časť sa stabilizuje malými drôtmi, doštičkami alebo skrutkami. Po sňatí dlahy je potrebné prstom čo najviac pohybovať, aby sa rozcvičilo stuhnutie.
Správna výživa s dostatočným množstvom vitamínu D a vápnika môže pomôcť udržať kosti zdravé a menej náchylné na zlomeniny. Ľudia, ktorí majú ťažkosti s chôdzou a hrozia im pády, by mali používať pomocné zariadenia, ktoré im pomôžu bezpečne sa pohybovať (napríklad barly).