10.04.2022 • 10 minút na prečítanie

Zlozvyky, o ktorých ste možno ani nevedeli

Zdravý život

V tomto článku sa dozviete

Zlozvyky nás sprevádzajú denne. Niektoré si ani neuvedomujeme, lebo sme s nimi natoľko zžití, a o iných ani nevieme. Hryzenie nechtov, fajčenie, nadávanie za volantom, praskanie prstov na rukách, trhanie končekov vlasov a iné. Mnohým ani neprisudzujeme a nevenujeme toľkú pozornosť, ako by si možno vyžadovali. Čím je národ a ľudstvo vyspelejšie, o to viac „napredujú“ aj naše zlozvyky. Nielenže nás môžu trápiť, ale na druhej strane, vieme z nich aj profitovať? 

V nasledujúcom článku sa dozviete: 

  • Ako vnímame a ako sú vnímané zlozvyky. 
  • Môžu byť škodlivé, ale aj prospešné? 
  • V čom nám zlozvyky škodia. 
  • S akými najtypickejšími zlozvykmi sa stretávame. 

Všetky naše nedokonalosti z nás robia podľa predsudkov horšieho človeka. Nielenže sme o tom presvedčení my sami a seba vnímame ako nedostatočného, keď nie sme dokonalí, ale tým dávame najavo pochybnosti aj svetu a svojmu okoliu. 

Dokonalý a neomylný človek neexistuje. Žiaľ alebo chvalabohu? Naše nedostatky môžu byť pre iného veľkým benefitom, rovnako aj naše zlozvyky. Jeden človek môže vnímať svoje neduhy a zlozvyky, s ktorými bojuje, ako obrovskú príťaž, iný z nich dokáže profitovať a prosperovať súčasne.  

Mnohé činnosti a úkony, ktoré vykonávame ani nenazývame zlozvykmi. Stali sa akousi súčasťou našich životov a berieme ich ako samozrejmosť. Napríklad, keď si sadnete, automaticky si preložíte nohy, alebo v ľahu si prekrížite ruky na hrudníku, prípadne po zobudení automaticky zapínate kávovar. 

Niektoré rutinné činnosti sa stali našim stereotypom a je náročné definovať ich ako zlozvyk. Taká ranná hygiena, prezlečenie sa z pyžama alebo česanie vlasov. To nemožno radiť medzi zlozvyky, sú to naše zvyklosti, ale skôr prínosné a nutné, nepôsobiac na nás negatívne.  

Viete aké sú súčasné najrozšírenejšie zlozvyky? 

Niektoré zlozvyky nám môžu škodiť, iné nás upokojiť. Najznámejší, najrozšírenejší zdraviu škodlivý zlozvyk je práve fajčenie, ktorého je veľmi ťažké zbaviť sa. Okrem fajčenie sú najčastejšie zlozvyky aj v jedení sladkostí, pití alkoholu či sladených nápojov, prejedaní sa ťažko stráviteľnými jedlami, ale aj iné.

Obhrýzanie nechtov 

Tento zlozvyk vplýva nielen na nás, ale aj na naše okolie. Vidieť niečie obhryzené nechty je priam až odpudivé a iritujúce. Týmto zlozvykom mnohí potláčajú stres, nervozitu alebo si skracujú nudu. Je však škodlivý pre zuby, ďasná, ale aj nechty a imunitný systém. Pod nechtami sa skrýva mnoho baktérii, ktoré sa môžu pri hryzení dostať do tela.  

Tento neduh trápi rovnako deti, tak aj dospelých. U deťoch sa to ako-tak dá korigovať. S týmto zlozvykom súvisí aj cmúľanie prstov u detí, a na tomto základe vykonávali vedci niekoľko štúdii a zistili, že u týchto detí v dospelosti je výskyt alergií nižší.  

Autor: sophiecat/Shutterstock

Neporiadok na stole 

Ľudia, ktorí majú tzv. bodrel na pracovnom stole, či v kancelárii sú vraj produktívnejší.  

Sed s prekríženými nohami 

Aj vy si počas sedu prekrížite nohy? Áno, aj toto je jeden zo zlozvykov. Vždy si hľadáme najpohodlnejšiu možnosť, ale nie vždy je to vhodné aj pre naše telo a zdravie. Najčastejšie ženy sedávajú s prekríženými nohami, no práve tento sed môže spôsobovať kŕčové žily, bolesti v chrbtici. Dlhodobé sedenie s prekríženými nohami tiež môže zhoršiť stav vášho srdca a aj krvného tlaku.   

Neodličovanie sa pred spánkom 

Prídete domov neskoro, alebo sa vám len proste nechce odlíčiť. Mávate aj vy podobné stavy? Bez energie a ste radi, že ste doma a nemusíte nič robiť? Ľahnete si teda do postele s množstvom make-upu na tvári, so zalepenými mihalnicami od špirály. Možno ste ani netušili, aký dopad to môže mať na stav vašej pleti. Tiež  patrí vám, je to súčasť vášho tela, organizmu. Preto sa treba o ňu rovnako starať, aby bola zdravá. Takýmto zanedbávaním jej čistenia a odličovania môže dôjsť k upchatiu pórov, rôznym reakciám a zápalom.  

Denné snenie 

Ak si počas dňa doprajete relax, vypnete a zasnívate sa, odľahčíte svoju myseľ a možno aj vďaka tomu vám ponúkne nové nápady, riešenia… 

Dlhé sedenie na WC 

Aj vy patríte medzi tých, ktorí doslova milujú ničnerobenie, relaxovanie na toalete? Strávite tam aj niekoľko desiatok minút, buď s knihou v rukách alebo s mobilom. Mnohí si však neuvedomujú, aké riziko je v tomto nevinnom posede. Vyvolávate si totiž dlhotrvajúci tlak na konečník, a tým si rozširujete cievy, čo môže viesť k vzniku hemoroidov a zlatej žily 

Autor: Xavier Lorenzo/Shutterstock

Rýchle jedenie 

Tráviace ťažkosti si vie človek vytvoriť aj rýchlou konzumáciou jedál. Rovnako aj zlým rozžutím potravy. 

Televízia a mobil pred spaním 

Po práci sa mnohí tešia na vytúžený oddych na gauči, ktorý si skracujú, spríjemňujú a obzvláštňujú sledovaním televízie alebo hraním sa na mobile. Existuje mnoho článkov a tvrdení o tom, aký zlý vplyv má používanie týchto zariadením pred spánkom. Je však pravda, že žiarenie pôsobí negatívne na náš organizmus, ale aj spánok. Preto ak trpíte zlozvykom, že máte pri zaspávaní, alebo počas spánku zapnutú televíziu, mali by ste pouvažovať nad zmenou. 

Nedochvíľnosť a meškanie 

Ste si vedomí tohto zlozvyku? Večne na vás musia čakať, nedokážete prísť načas? Áno, aj toto je jeden zo zlozvykov, avšak, hovorí sa, že väčšinou optimisti meškajú. Takže keď sa na to pozrieme z inej strany, dotyčný možno stále dúfa a verí, že všetko stihne načas, ale opak je, žiaľ, pravdou. Je to tak?   

Praskanie kĺbov 

Ak ľudia hľadajú uvoľnenie, zvyknú si popukať kĺby na rukách, niektorí aj v členkoch. Tento zvuk môže byť pre niekoho nepríjemný, ale tiež dokáže vytvoriť bubliny medzi kĺbmi. Uvoľnenie takejto bubliny nebýva zdraviu ohrozujúce, ale ak je praskanie bolestivé, je nutné vyhľadať lekára.  

Prežúvanie žuvačky 

Tento zlozvyk dopomáha k znižovaniu stresového hormónu, tzv. kortizolu a ľudia, ktorí často žujú žuvačku obstáli lepšie v inteligenčných testoch.  

Autor: Krakenimages.com/Shutterstock

Etapové vstávanie 

Ak sa nezobudíte na prvé zvonenie budíka, nastáva problém. Jeho neustále odkladanie nám môže priviesť aj zdravotné problémy. Toto etapové vstávanie totiž vyvoláva v mozgu pocit neistoty a nevie, či je čas, aby prebudil vaše telo zo spánku. Preto môžete byť často po prebudení nervózni, bez energie.

 

Redakcia portálu Lekar.sk
Zdravý život
zdravý životný štýl