30.07.2020 • 3 minút na prečítanie

Chystá sa veľká zmena pri doplatkoch za lieky

Aktuality

V tomto článku sa dozviete

Žiadny pacient sa nevyhne občasnej návšteve lekárne. Aj keď veľká časť z dostupných liekov je dnes hradená z verejného zdravotného poistenia, časť sumy ide z našich vreciek ako forma spoluúčasti, ktorej zmyslom je šetrenie verejných prostriedkov určených na zdravotníctvo. 

Keďže tieto doplatky môžu u niektorých pacientov dosiahnuť pomerne vysoké sumy, ešte v roku 2004 poslanci NR SR schválili limity na doplatky za lieky. Týkajú sa dvoch konkrétnych skupín, u ktorých je predpoklad, že majú zvýšenú spotrebu liekov a sú zároveň na tom finančne horšie ako zvyšok spoločnosti.  

Kto dnes platí za lieky menej? 

Ide o osoby s ťažkým zdravotným postihnutím (držitelia preukazu ZŤP, ZŤP-s), resp. invalidov, pri ktorých je ochranný limit na doplatky za lieky je 30 eur za štvrťrok. Druhou skupinou sú starobní dôchodcovia, pri nich je ochranný limit na doplatky za lieky je 45 eur za štvrťrok.  

Ak patríte medzi tieto dve skupiny občanov a zaplatíte viac ako je váš ochranný limit, zdravotná poisťovňa vám automaticky vráti peniaze priamo na váš účet alebo ich pošle poštovou poukážkou na vašu adresu trvalého pobytu. Spraví tak automaticky do 90 dní od skončenia kalendárneho štvrťroka. 

Ako uvádza stránka Ministerstva zdravotníctva, do limitu sa počítajú len najlacnejšie lieky na ochorenie, pre ktoré pacienti podstupujú liečbu. Ministerstvo uvádza aj konkrétny príklad, v ktorom lekár predpíše liek s doplatkom 5 eur. Ak existuje lacnejší liek s rovnakou účinnou látkou s doplatkom 2 eurá, do limitu sa započítavajú 2 eurá. Do limitu sa tak napríklad nebudú počítať doplatky za väčšinu antibiotík, ktoré sú určené na jednorazovú akútnu liečbu. 

Čo sa má zmeniť? 

Nová slovenská vláda už vo svojom programovom vyhlásení avizovala zásadnú zmenu fungovania tohto systému, keďže sa zaviazala pre vybrané skupiny úplne zrušiť akékoľvek doplatky. Konkrétnejšie detaily návrhu predstavil predseda parlamentu Boris Kollár spolu s Ministrom práce a sociálnych vecí, Milanom Krajniakom v priebehu júla. 

Podľa nich by starobní dôchodcovia, ťažko zdravotne postihnutí a po novom už aj deti do šiestich rokov, nemali platiť za lieky, zdravotnícke pomôcky a dietetické potraviny žiadne doplatky. Súčasný ochranný limit by sa tak stanovil na nulu. Táto zmena by sa mala týkať takmer všetkých občanov v týchto skupinách, uvažuje sa len o hornej úrovni výšky príjmu, nad ktorou by nulový limit už neplatil. 

Ak nový návrh zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín bude v parlamente schválený, za tieto skupiny občanov uhradia doplatky zdravotné poisťovne z verejného zdravotného poistenia. 

Neadresná pomoc či plytvanie? 

Vládny návrh však vyvolal aj vlnu kritiky. Už pri vzniku programového vyhlásenia novej vlády na jar tohto roka nazval analytik INESS Martin Vlachynský tento zámer krokom vedľa. „Tieto skupiny sú už dnes chránené veľmi štedrými limitmi spoluúčasti. Ich plošné zníženie na nulu bude znamenať ďalšiu stratu cenných zdrojov a viac plytvania,“ povedal vtedy.  

Po predstavení detailov návrhu pri SITA dodal, že “Slováci sa musia rozhodnúť. Buď budeme mať zdravotníctvo, ktoré sľúbi všetko všetkým zadarmo, alebo budeme mať solidárny systém, ktorý sa sústredí na katastrofické prípady – vážne ochorenia, drahé špičkové lieky a zákroky a skutočne zraniteľné skupiny. Oboje mať nemôžeme, pretože by sme museli žiť vo svete nekonečných zdrojov.” 

Podľa Ministra zdravotníctva by dopad tohto opatrenia na štátny rozpočet mal predstavovať až 60 miliónov eur.  

Ku kritike sa pridáva aj zdravotná poisťovňa Dôvera, ktorá považuje za dôležité to, aby kompenzácia doplatkov nebola plošná, ale cielená pre tie skupiny obyvateľov, ktoré pomoc potrebujú. Podľa údajov Dôvery za 2. kvartál tohto roka, priemerný doplatok za lieky pre deti, dôchodcov a zdravotne ťažko postihnutých predstavuje v priemere 4,5 eura mesačne.  

Táto suma tak podľa zdravotnej poisťovne nie je extrémne vysoká a zrušenie doplatkov určite nie je opatrenie, ktoré zlepší naše zdravotníctvo. Navyše, pre úplnosť treba dodať, že pacienti dnes neplatia len doplatky za lieky, ale aj poplatky pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti. 

Redakcia portálu Lekár.sk
Aktuality
liečivá