Strata jedného alebo viacerých zubov je problém nielen estetický, ale aj zdravotný. Chýbajúce zuby môžu okrem porúch výslovnosti spôsobiť aj zažívacie ťažkosti, pretože s neúplným chrupom nedokážeme dobre požuť potravu. Zavedením implantátu odpadá brúsenie susedných zdravých zubov, ako je to pri bežných mostíkoch.
Prvým krokom je chirurgická fáza. Lekár špecialista – implantológ v priebehu asi 30 minút zavedie implantát do kosti. Zákrok prebieha v stomatologickej ambulancii s lokálnou anestézou. Pacient nepociťuje takmer žiadnu bolesť. Nasleduje dvojmesačné až šesťmesačné hojenie.
Po vhojení implantátu prichádza protetická fáza, ktorá trvá približne týždeň.
V ambulancii stomatológ vezme odtlačky zuboradia, na základe ktorých sa v zubnom laboratóriu zhotoví keramická korunka na mieru. Potom sa hotová korunka nasadí na implantát v kosti.
Stratený zub môžeme nahradiť pevným mostíkom alebo snímateľnou náhradou. Pokiaľ sú však okolité zuby zdravé, je lepšie ich zachovať. Moderná stomatológia v týchto prípadoch doporučuje použitie zubného implantátu.
Implantát je vlastne skrutka, ktorá sa zavedie do kosti a slúži ako umelý koreň pre upevnenie korunky. Pomocou implantátov je možné zakotviť aj viacčlenné mostíky, prípadne celkovú náhradu.