10.06.2019 • 3 minút na prečítanie

Zubný absces

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Absces (hľuza) je dutina ohraničená membránou a vyplnená hnisom. Ide o lokalizovanú formu zápalu. Môže byť bolestivý a po perforácii do telesnej dutiny môže vo vzácnych prípadoch spôsobiť septický stav ohrozujúci život, ktorý sa prejavuje nadmernou aktiváciou zápalových mechanizmov. Rozlišujeme tri typy zubného abscesu: periapikálny, periodontálny a gingiválny. Príčinou vzniku abscesu je bakteriálna infekcia. Diagnózu stanoví lekár na základe RTG snímky. Základom liečby je zistenie príčinného zuba a následné dôkladné odstránenie baktérií a infikovaného tkaniva.

Vznik a príčiny

Na základe lokalizácie abscesu rozlišujeme tri základné typy. Periapikálny absces sa vyskytuje v okolí hrotu koreňa zuba. Periodontálny absces sa nachádza v periodontálnej štrbine, ktorá je medzi koreňom zuba a okolitými štruktúrami. Gingiválny absces sa vyskytuje v okolí ďasna.

Príčinou vzniku zubného abscesu sú baktérie. Pri periapikálnom abscese sa baktérie dostanú do zubnej drene – to je časť, ktorá vyživuje zub cez zubný kaz plný baktérií a infikuje túto živú štruktúru. Tá sa následne stáva zdrojom infekcie a je potrebné ju odstrániť. Periodontálny absces je zvyčajne spôsobený ochoreniami ďasien alebo je výsledkom úrazu. Gingiválny absces býva spôsobený cudzím telesom, ktoré sa ocitne zapichnuté v ďasne (napríklad štetina zo zubnej kefky).

Príznaky

Hlavným príznakom je bolesť v okolí zuba alebo ďasna. Bolesť býva väčšinou nepravidelná a časom sa zhoršuje. Medzi ďalšie príznaky patrí bolesť vystreľujúca do ucha, bolesť zhoršujúca sa po ľahnutí do postele, bolesť pri hryzení, sčervenanie kože v okolí abscesu, krvácanie ďasien, citlivosť zuba, nepríjemný zápach z úst, zväčšené lymfatické uzliny na krku, horúčka. Ak sa absces vyprázdni do okolia, bolesť náhle ustúpi.

Diagnostika

Diagnózu stanoví zubný lekár na základe klinického vyšetrenia a za pomoci röntgenovej snímky. Použitie RTG prístroja pomôže odhaliť presnú lokalizáciu a na základe toho stanoviť liečebný plán.

Pri návšteve vášho zubného lekára neváhajte využiť benefit, ktorý ponúka Dôvera svojim poistencom. Poisťovňa vám vďaka tomu benefitu ročne môže vrátiť až 150€.

Liečba

Na základe typu a veľkosti abscesu sa stanoví liečebný plán. Techniky liečby, ktoré má zubný lekár k dispozícii, sú rôzne. Napríklad endodontické ošetrenie postihnutého zuba, pri ktorom sa špeciálnymi prístrojmi odstráni infikovaná pulpa, ktorá je následne nahradená výplňovým materiálom. Ak je príčinný zub natoľko zničený, že ho nemožno ošetriť konzervatívne, treba pristúpiť k radikálnejšej metóde, ktorou je extrakcia.

Drenáž abscesu je možná pri niektorých jeho typoch. Spočíva vo vytvorení malého rezu, ktorým by hnis odtekal preč. Ak by sa infekcia šírila ďalej, je potrebné nasadiť antibiotiká. Pri zapríčinení abscesu cudzím telesom je potrebné odstrániťteleso a vyčistiť postihnuté miesto. Symptómy, ktoré sprevádzajú toto ochorenie, môžu byť zmierňované nesteroidnými antiflogistikami (napríklad ibuprofenom).

Prevencia

Prevencia spočíva v praktizovaní správnej orálnej hygieny, ktorá zahŕňa čistenie zubov 2-krát denne, používanie medzizubných kefiek, ústnej vody a pravidelné zubné prehliadky, u dospelých aspoň raz za rok, u detí dvakrát ročne.

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia
abscesbolesť zubovzubný kameňzuby