10.06.2019 • 2 minút na prečítanie

Zväčšenie štítnej žľazy

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Štítna žľaza je endokrinný orgán, ktorý zodpovedá za produkciu životne dôležitých hormónov riadiacich okrem iného intenzitu metabolizmu. Jej zväčšenie môže byť na krku viditeľné, ale zvyčajne sa prejaví útlakom okolitých orgánov. Existuje veľké množstvo chorôb a stavov, ktoré vedú k zväčšeniu štítnej žľazy. V populácii sa oveľa častejšie vyskytuje u žien. Ak sa ochorenie odhalí včas, je väčšina prípadov dobre liečiteľná a ochorenie nezanecháva žiadne trvalé následky.

Vznik a príčiny

Nedostatok jódu v potrave je hlavnou príčinou vzniku zväčšenia štítnej žľazy. Vo vyspelých krajinách je však jód v jedlej soli, takže prevažujú autoimunitné ochorenia. Medzi najčastejšie patrí Hashimotova choroba a Graves-Basedowova choroba. V tesnom závese za autoimunitnými chorobami sú nádorové ochorenia štítnej žľazy.

Príznaky

Zväčšením štítnej žľazy dochádza k útlaku okolitých orgánov, čo má za následok vznik ťažkostí s prehĺtaním, zachrípnutý hlas či nepríjemný pocit v hrdle. V prípade poruchy tvorby hormónov sa objavujú typické príznaky. Pri nedostatku produkcie je to únava, neznášanlivosť chladu, zápcha, naberanie na hmotnosti, znížená pamäť a sústredenie. Pri nadmernej produkcii hormónov štítnej žľazy človek chudne, pridáva sa nervozita, úzkosť, neznášanlivosť tepla, rýchle tempo reči, pocit búšenia srdca.

Diagnostika

Pri diagnostike sa najprv odoberie vzorka krvi kvôli vyšetreniu na hladiny hormónov štítnej žľazy a na prítomnosť protilátok proti štítnej žľaze. Následne je vyšetrená samotná štítna žľaza, najprv fyzikálnym vyšetrením – lekár žľazu nahmatá. Potom ju vyšetrí prostredníctvom sonografie.

Medzi ďalšie metódy patrí podanie rádioaktívneho izotopu 131jódu, ktorý bude vychytaný štítnou žľazou. Tak sa otestuje, či sú nadmerné hormóny produkované v celej štítnej žľaze, alebo iba v jej časti. Poslednou metódou je odobratie vzorky tkaniva štítnej žľazy.

Liečba

Liečba závisí od príčiny zväčšenia štítnej žľazy. Ak je príčinou len malý neaktívny uzol, odporúča sa iba sledovanie. V prípade autoimunitných chorôb a v prípade zhubného nádoru štítnej žľazy ju lekár chirurgicky odstráni (úplná thyroidektómia). Po odstránení štítnej žľazy pacient užíva liek levothyroxín vo forme tabliet. Ide o náhradu chýbajúceho hormónu štítnej žľazy. Liek je nutné užívať doživotne.

Prevencia

V prípade zväčšenia štítnej žľazy pre nedostatok jódu v potrave stačí zvýšiť jeho príjem. Iné preventívne opatrenia nie sú doposiaľ známe.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
graves - basedowova chorobahašimotova chorobanaberanie na hmotnostinervozitaštítna žľazaúbytok hmotnostiúnavaúzkosťzápchazhoršená pamäť