21.03.2024 • 5 minút na prečítanie

Nevidiaci čítajú rýchlejšie: 15 faktov o Braillovom písme

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

S Braillovým písmom sa stretávame často, hoci si to neuvedomujeme. Kde všade ho môžete nájsť?

Braillovo písmo využívajú nevidiaci a ľudia so zhoršeným zrakom a je to metóda čítania hmatom, nie zrakom. 

Každý jazyk má svoje Braillove kódy, existujú rôzne typy Braillovho písma pre špecializované disciplíny, ako je hudba, matematika a výpočtová technika.

Každý znak Braillovho písma tvorí 6-bodová bunka. Body sú usporiadaných do obdĺžnika v dvoch stĺpcoch a troch riadkoch. Každé Braillovo písmeno a číslo má v bunke iný vzor vyvýšených bodiek. 

S príchodom výpočtovej techniky a potreby práce s “Braillom” v digitálnom prostredí sa na účely práce s počítačmi rozšírila základná bunka zo šiestich na osem bodov pridaním štvrtého riadku v bunke.

Rozmery buniek sú navrhnuté tak, aby boli vhodné pre čítanie bruškami prstov. Najčastejšie sa Braillovo písmo číta ukazovákmi oboch rúk. 

Rozmiestnenie bodov v bunke a rozmiestnenie jednotlivých buniek na riadku a následne riadkov na strane je potrebné dôsledne dodržiavať. Ak sa tieto zásady porušia, písmo bude nečitateľné.

Eren Li/Pexels.com

Zaujímavosti o Braillovom písme

1. Na začiatku bol vojenský kód na “nočné písanie”

Základom pre Braillovo písmo bol vojenský kód, ktorý bol vyvinutý v roku 1819 francúzskou armádou. Vojaci ho používali na komunikáciu v noci bez rozprávania alebo používania sviečok.

Pätnásťročný francúzsky školák Louis Braille, ktorý prišiel o zrak ako 5-ročný, vyvinul použiteľnejšiu a efektívnejšiu verziu Braillovej abecedy, ktorú poznáme dnes.

2. Šidlo vzalo, šidlo dalo

Braillovo písmo bolo pôvodne písané rovnakým nástrojom, ktorý oslepil jeho vynálezcu. Otec Louisa Brailla bol kožiar, maličký Louis sa hral v otcovej dielni. Vo veku troch rokov sa pokúšal urobiť diery do kože šidlom, ale to sa mu pošmyklo a zasiahlo ho do očí.

Zranenie, agónia a následná infekcia spôsobili, že vo veku piatich rokov bol úplne slepý. Keď ako tínedžer vyvíjal svoj systém vyvýšených bodiek, použil ďalšie šidlo na vytvorenie zarážok v papieri.

3. Asteroid s názvom Braillovo písmo

Na počesť Louisa Brailla pomenovala NASA asteroid „9969 Braille“. Okolo tohto asteroidu preletela v roku 1999 sonda NASA Deep Space 1 na ceste ku kométe Borrelly.

4. Viac miesta ako tradičná abeceda

Knihy napísané v Braillovom písme sú rozsiahlejšie ako klasické knihy pre vidiacich. Napríklad Harry Potter a Ohnivý pohár má v Braillovom písme 10 zväzkov.

5. Braillovo písmo nie je jazyk 

Je to hmatová abeceda, ktorú možno použiť na písanie takmer akéhokoľvek jazyka. Existujú braillovské verzie čínštiny, španielčiny, arabčiny, hebrejčiny a mnoho ďalších.

6. Kód na matematiku

Existuje špeciálna verzia Braillovho písma len pre matematiku, ktorá sa nazýva Nemethov kód. Zavedený bol v roku 1950 a vynašiel ho nevidiaci matematik Dr. Abraham Nemeth. Používa sa na univerzitách a v učebniciach.

7. Dve verzie Braillovho písma – skrátené a neskrátené

V neskrátenom Braillovom písme jeden znak reprezentuje skupinu hlások. Skrátené Braillovo písmo používa rovnaké písmená, interpunkčné znamienka a čísla ako neskrátené, ale pridáva sériu špeciálnych znakov, ktoré reprezentujú bežné slová alebo skupiny písmen, trochu ako istý druh skratky. Takmer všetky knihy a časopisy sú tlačené v skrátenom Braillovom písme.

8. Nevidiaci sú rýchlejší

Zatiaľ čo vidiaci človek dokáže prečítať 300 slov za minútu, niektorí experti Braillovho písma dokážu prefrčať knihu rýchlosťou 400 slov za minútu. Kľúčom k tak rýchlemu čítaniu je ľahký dotyk a používanie oboch rúk. Kým jedna ruka číta, druhá je pripravená začať na ďalšom riadku. 

Pexels.com

9. Tetovanie v Braillovom písme 

Väčšina ľudí si tetuje ploché Braillovo písmo, zatiaľ čo iní si vkladajú pod kožu malé chirurgické guľôčky, aby vytvorili reálne vyvýšené bodky v Braillovom písme.  

10. Aj deti sa môžu hrať

Existuje množstvo detských hračiek, ktoré obsahujú Braillovo písmo. V posledných rokoch urobili výrobcovia hračiek pokroky v tom, aby každé dieťa malo možnosť hrať niektoré z najväčších klasických rodinných hier, ako sú Monopoly či Lego.  

11. Rubikova kocka

Ak pre vás nie je klasická farebne odlíšená Rubikova kocka dosť zložitá, existuje aj verzia v Braillovom písme.

12. Populárne aj v hudbe

Braillovo písmo sa v populárnej kultúre používa viac, než si myslíte. Fanúšikom tohto písma je napríklad aj Rihanna. Na obale jej singlu FourFiveSeconds (s Kanye Westom a Paulom McCartneym) je názov piesne v Braillovom písme a jej album Anti z roku 2016 obsahuje báseň napísanú v Braillovom písme.

13. Hodinky 

Hodinky s Braillovým písmom používajú vyvýšené bodky na ciferníku, ktoré predstavujú hodiny a minúty.

14. Technika ide dopredu

Nové technológie sú pre nevidiacich ľudí veľkým pomocníkom. Surfovanie na internete, čítanie a písanie je možné na počítači prostredníctvom hmatového displeja, ktorý je označovaný aj ako braillovský riadok. Ide o akúsi externú klávesnicu, ktorá je pripojená k počítaču.

Dokáže pomocou nej ovládať programy a jednotlivé aplikácie, písať texty a naopak zobrazovať text z obrazovky v braillovom písme. Text môže byť sprevádzaný aj hlasovým výstupom s nastaviteľnou rýchlosťou. 

15. Esemesky v Braillovom písme

Smartfóny ponúkajú niekoľko rôznych typov aplikácií, ktoré pomáhajú nevidiacim a slabozrakým ľuďom volať alebo písať SMS. V telefóne sa nachádza asistenčná aplikácia. Pre Android je to najčastejšie TalkBack a pre iPhone je to VoiceOver.

 

Pri písaní článku boli použité tieto zdroje:

12 things you probably dont know about braille

Braille – fascinating things

Redakcia portálu Lekar.sk
Ochorenia