Siahate po liekoch proti bolesti bez predpisu pravidelne? Aj keď si ich viete kúpiť v každej lekárni, neznamená to, že ich užívanie nemá pravidlá. Prečítajte si, aké zásady by ste mali dodržiavať, aby ste si nimi neuškodili a ako účinné látky správne kombinovať.
Každý liek proti bolesti obsahuje účinnú látku. Práve tá pomáha bolesť tlmiť. Účinných látok existuje hneď niekoľko. Medzi najznámejšie a najpredávanejšie patria:
Odporúčaná denná dávka je vždy uvedená v príbalovom letáku v obale lieku. Neupravujte si ju podľa seba a v žiadnom prípade neprekračujte. Ak si nie ste istí, koľko lieku proti bolesti si môžete denne dať, opýtajte sa svojho lekára alebo rovno v lekárni.
Aj voľnopredajné lieky proti bolesti potrebujú čas na to, aby začali účinkovať. Časový rozostup každého lieku je uvedený v príbalovom letáku. Nezabudnite si ho vopred skontrolovať, aby ste predišli ťažkostiam s trávením či vážnejším zdravotným problémom.
Nielen pri liekoch proti bolesti vždy dodržujte dátum spotreby. Liek po exspirácii nemusí pôsobiť tak, ako má a môže byť pre zdravie človeka nebezpečný. Viac o exspirácii liekov sa dozviete nižšie v článku.
Voľnopredajné lieky nie sú náročné na skladovanie. Väčšinou ich treba mať na suchom mieste, kde teplota nepresiahne 25 °C. Ak máte liek proti bolesti napríklad v sirupovej forme, vyžaduje si skladovanie v chlade. Podrobnejšie informácie nájdete v príbalovom letáku. Nezabudnite, všetky lieky treba skladovať mimo dosah detí.
Ak prežívame akútnu bolesť, ktorá nám ani po niekoľkých hodinách od užitia lieku neustupuje, môžeme lieky proti bolesti kombinovať. Vždy kombinujeme lieky s rôznou účinnou látkou.
Ak by sme si dali ten istý liek v kratšom časovom intervale, riskujeme predávkovanie. Skombinovať môžeme napríklad tabletku s paracetamolom a ďalšiu s ibuprofénom. Vždy je však lepšie poradiť sa pred kombinovaním s lekárom alebo lekárnikom.
Aby sme predišli predávkovaniu a zlému kombinovaniu, je dobré zapisovať si, kedy a aký liek proti bolesti sme užili.
Ak chceme zvýšiť účinok voľnopredajných liekov proti bolesti, môžeme ich kombinovať s kofeínom. V lekárni sú dokonca dostupné lieky proti bolesti, ktoré ho už obsahujú.
Niekoľko štúdií totiž ukázalo, že kofeín pomáha blokovať adenozínové receptory, čím zvyšuje účinnosť dopamínu. Bolesť tak vnímame menej a sme bdelejší. Aj šálka kávy nám teda v určitej miere môže pomôcť so zvládaním bolesti.
Silné lieky proti bolesti bez predpisu by ste nemali užívať dlhšie ako tri dni. Ak vám bolesť neprechádza, je dobré vyhľadať lekársku pomoc. Je možné, že sa vo vašom tele rozvíja ochorenie a potrebujete lieky na lekársky predpis.
Ak ste dostali od lekára lieky formou e-receptu a ste poistencom či poistenkou Dôvery, môžete si ich pohodlne zarezervovať cez svoju Dôvera mobilnú aplikáciu v ktorejkoľvek lekárni Dr. Max. Potom už len stačí počkať na sms správu, že sú pripravené na vyzdvihnutie.
Užívanie silných liekov proti bolesti by určite mali konzultovať s lekárom:
Aj deti môžu užívať voľnopredajné lieky proti bolesti. Vždy však musia byť určené práve im. Nikdy nesmieme podávať deťom liek, ktorý je pre dospelých.
Silné lieky proti bolesti bez predpisu určené pre deti sú väčšinou vo forme sirupov alebo čapíkov. Pri dávkovaní pozeráme skôr na hmotnosť ako na vek dieťaťa. Platia tu však tie isté zásady užívania ako u dospelých.
Exspirácia liekov uvádza dátum, do ktorého je bezpečné liek užívať pri správnom skladovaní. Ak máme doma liek, ktorý je po dobe spotreby, nevyhadzujeme ho do koša. Takýto liek môžeme zaniesť do ktorejkoľvek lekárne, kde ho bezpečne zlikvidujú.
Exspirácia liekov uplynula a vy neviete, či a ako vrátiť lieky do lekárne? Je to veľmi jednoduché. Lieky vraciame bez vonkajšieho obalu. Zväčša je to papierová škatuľka. Tú doma vyseparujeme.
Avšak vnútorný obal (fľaša, blister), jednoducho to, v čom je liek zabalený, ponechávame. Sirupy vo fľaštičkách, tabletky v blistroch alebo čapíky a prášky v plastovom alebo inom obale odovzdáme v lekárni.