21.04.2021 • 8 minút na prečítanie

Dámy zbystrite! Viete aké telesné zmeny môžete po štyridsiatke očakávať?

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Štyridsiatka je vek kedy už väčšina žien má vyriešené základné existenčné potreby ako stabilná práca, partner, vyrastené deti a sú si isté sami sebou. Majú dostatok času venovať zvýšenú pozornosť svojmu zdraviu, lebo je to zároveň obdobie, kedy na sebe môžu začať pozorovať prvé signály prechodu do ďalšieho životného obdobia. Nakoľko s pribúdajúcim vekom tiež pribúdajú  potenciálne zdravotné riziká, je dobré o nich vedieť, aby ste sa mohli sústrediť na ich prevenciu. V tomto článku si rozoberieme na čo sa zo zdravotného hľadiska pripraviť a do čoho sa oplatí investovať v štvrtej dekáde života ženy, aby sa jej to úspešne zúročilo na fyzickej aj psychickej pohode po päťdesiatke. 

V tomto článku sa dočítate:

  • prečo majú tendenciu ženy priberať a čo sa s tým dá robiť,
  • čo je perimenopauza a ako sa líši od menopauzy,
  • ako môže ovplyvniť štyridsiatka intímny život,
  • prečo sa objavuje inkontinencia a čo sa s ňou dá robiť,
  • čo robiť aby vlasy tak nevypadávali,
  • ako by mala byť starostlivosť o pleť po 40,
  • ako sa dá prirodzene udržiavať hladina estrogénu v tele.

Priberanie ako výsledok spomaleného metabolizmu

Zdá sa vám, že v poslednom čase sa na vás akosi viac tie kilá lepia a že priberiete aj zo šalátu? Nie, nie je to len vaša predstavivosť. Metabolizmus určuje, koľko kalórii spálite za deň. Čím je rýchlejší, tým viac kalórii spálite. Avšak s pribúdajúcim vekom sa náš metabolizmus spomaľuje a rýchlosť akou sú spomínané kalórie spaľované sa po dvadsiatke znižuje, každých desať rokov, o 10%. Nadbytočný tuk sa u žien, od puberty po menopauzu, zvykne hromadiť na bokoch a stehnách. Po nej je však pravdepodobnejšie, že sa začne ukladať v oblasti brucha. Takýto „nezdravý brušný tuk“ je spájaný so zvýšeným rizikom srdcovocievnych chorôb a cukrovky.

Čo teda môžete urobiť pre to, aby váš metabolizmus čo najdlhšie fungoval „ako zamladi“ ?

  • Zdravá výživa

Zamerajte svoj jedálničiek na ľahké vyvážené jedlá s veľkým obsahom vlákniny, proteínov, zdravých tukov, a samozrejme s nízkym obsahom cukru. Pokiaľ máte radi štipľavé, ste vo výhode! Papričky totižto obsahujú kapsaicín, čo je látka, ktorá vám tiež môže pomôcť mierne zvýšiť metabolizmus.

  • Hydratovať, hydratovať, hydratovať

Pite dostatok tekutín, najmä vody, alebo nesladeného zeleného čaju. Ukázalo sa, že zelený čaj pomáha zvýšiť metabolizmus o 4%, a preto, že má nízky obsah kalórii môže byť jeho pitie dobré ako pri chudnutí, tak aj pri udržiavaní hmotnosti.

  • Fyzická aktivita nad zlato

Je známe, že najefektívnejšie je spaľovanie kalórii práve prostredníctvom nej. Nájdite si preto aspoň 30 až 60 minút denne na vykonanie vami preferovanej fyzickej aktivity. Pokiaľ je pre vás náročné vyhradiť si tento čas, alebo sa ani za svet neviete prinútiť cvičiť, skúste zakomponovať čo najviac pohybu do bežných denných činností. Napríklad, ak to situácia dovoľuje, používajte namiesto výťahu schody, alebo choďte do práce namiesto auta pešo. Uvidíte, že pozitívne výsledky sa vám odzrkadlia nielen na tele, ale aj na duši.

  • Nepodceňujte kvalitný spánok

Vedeli ste, že nedostatok spánku dokonca súvisí s vyšším rizikom vzniku obezity? Ukázalo sa, že nedostatok spánku zvyšuje vyplavovanie hormónu hladu – Grelínu a znižuje hladinu hormónu sýtosti – Leptínu.  To môže vysvetľovať, prečo mnoho ľudí, ktorí nemajú dostatočný a kvalitný spánok, pociťujú často hlad a bojujú s chudnutím.

  • Káva, nielen lahodná ale aj prospešná

Rovnako ako zelený čaj, aj kofeín môže zvýšiť metabolizmus o 3 až 11%. Toto percento sa síce preukázalo byť vyššie u štíhlejších ľudí, avšak to nič nemení na tom , že účinky kávy na metabolizmus môžu tiež prispieť k úspešnému chudnutiu, alebo udržaniu vašej váhy. Samozrejme nezabúdajte, že to platí pre kávu bez cukru a v ideálnom prípade aj bez mlieka.

Spomalený metabolizmus u žien
Autor: michaeljung/Shutterstock.com

Perimenopauza, čo to je a ako sa líši od menopauzy?

Aj keď menopauza je dobre známa etapa života každej ženy, v skutočnosti existuje aj ďalší strašiak menom perimenopauza, ktorú je, pre vaše psychické zdravie, dôležité vedieť rozpoznať a pochopiť.  Ako isto už viete menopauza oficiálne nastáva, keď prestanete menštruovať. Perimenopauza na druhej strane je niečo ako prechodná fáza do menopauzy a predstavuje obdobie pred menopauzou samotnou. Často sa objavuje v štyridsiatke, ale nie je nezvyčajné ak sa jej prvé príznaky začnú ukazovať už aj počas tridsiatky.

Perimenopauza sa vyznačuje poklesom estrogénu, hlavného ženského hormónu produkovaného vaječníkmi. Hladina estrogénu môže stúpať a klesať sporadickejšie ako v bežnom 28-dňovom cykle, čo môže zapríčiniť nepravidelnú menštruáciu a ďalšie príznaky. V posledných fázach perimenopauzy produkuje telo  čoraz menej estrogénu. Avšak aj napriek prudkému poklesu estrogénu je v tomto období stále možné otehotnieť.

Medzi ďalšie príznaky perimenopauzy patrí:

  • návaly tepla,
  • poruchy spánku,
  • zmeny nálad,
  • citlivosť prsníkov,
  • priberanie na váhe,
  • zmeny kvality vlasov,
  • strata libida,
  • búšenie srdca,
  • bolesti hlavy,
  • infekcie močových ciest,
  • problémy s plodnosťou u žien, ktoré sa snažia otehotnieť.

Aké zmeny čakajú váš intímny život?

Príznaky hormonálnych zmien ako sú návaly horúčavy, zmeny nálad a poruchy spánku, môžu negatívne ovplyvniť vašu túžbu po fyzickej intimite. Okrem nízkeho libida však začína byť v štyridsiatke bežná aj vaginálna suchosť. S pribúdajúcim vekom hladiny estrogénu klesajú, a vagína sa môže stať menej elastickou, kratšou, užšou a suchšou čo následne znepríjemňuje pohlavný styk. Najlepšou prevenciou proti spomínaným vaginálnym zmenám je pravidelná sexuálna aktivita. Áno dámy, čítate dobre.  Práve tá pomáha stimulovať prietok krvi do pošvy, udržiavať vaginálne svaly v tóne a pomáha udržiavať pružnosť a dĺžku vagíny. Ak vám robí problém vaginálna suchosť , skúste použiť lubrikačný gél, alebo sa poraďte so svojim gynekológom, ktorý vám môže predpísať hormonálny vaginálny krém.

Pozor na vaginálne infekcie

Klesajúce hladiny hormónov tiež menia pH vagíny k mierne vyšším hodnotám. Za normálnych okolností je pH v pošve nízke, čo predstavuje akúsi ochranu pred infekciami.  Vyššie hodnoty pH v pošve ju môžu spraviť náchylnejšou na bakteriálne a kvasinkové infekcie.

Infekcie močových ciest
Autor: Africa Studio/Shutterstock.com

Keď sa vám močový mechúr občas vymkne spod kontroly

Vinníkom je opäť, už viackrát spomínaný úbytok estrogénu. V tomto prípade strata estrogénu oslabuje svaly panvového dna, ktoré podporujú močový mechúr a močovú trubicu. Pri oslabení týchto svalov môže akékoľvek prudké zovretie bránice, pri kašľaní, kýchaní, alebo silnom smiechu, viesť k úniku moču. Ženy sa následne kvôli obavám z inkontinencie začnú obmedzovať v rôznych voľnočasových aktivitách ako je napríklad cvičenie, pretože sa nechcú potýkať s nepríjemnými pocitmi. Mnoho žien si však neuvedomuje, že sa to dá riešiť aj inak ako inkontinenčnými vložkami.

Čo robiť s inkontinenciou?

  • Kegelove cviky

Svaly panvového dna, môžete pravidelne posilňovať Kegelovými cvikmi. Jednoducho stiahnite svaly panvového dna, podržte ich päť až desať sekúnd a uvoľnite. Odporúča sa precvičovať zhruba 30 kontrakcii dvakrát denne. Dbajte na to, aby ste pri cvičení správne dýchali a sústredili sa na konkrétne svaly. Výsledky by ste mali začať vidieť do 3–6 mesiacov. Cvičiť môžete kdekoľvek a kedykoľvek.

  • Vyhýbajte sa močopudným látkam

Na jednej strane pomáha kofeín zvyšovať metabolizmus, no na druhej strane, spolu s alkoholom, pôsobí na telo močopudne. To znamená, že zvyšujú množstvo vyprodukovaného moču. Ak máte ťažkosti s ovládaním močového mechúra, konzumácia kofeínových nápojov môže k problému iba prispieť.

  • Vytrénujte si močový mechúr

Osoby s inkontinenciou moču sú zvyknutí chodiť často na toaletu aby sa nestalo, že im unikne moč v nevhodnej chvíli. Tento zvyk však problém môže ešte zhoršiť, pretože si močový mechúr zvykne na časté uvoľňovanie a prípadne väčší objem potom nezadrží. „Výcvik“ močového mechúra môže pomôcť znížiť inkontinenciu tým, že pomôže močovému mechúru zadržiavať viac moču a zabráni jeho nadmernej aktivite.

Akési mám redšie vlasy…

Štvrtá dekáda života žien sa postupom času začína prejavovať aj na ich korune krásy. A čo za to môže?  Odpoveďou je zase raz len ten ubúdajúci estrogén. Tento hormón pomáha vlasom rýchlejšie rásť a udržať sa na hlave dlhšie. Keď ho má organizmus málo, podpíše sa to na vlasoch tak, že vlasy rastú pomalšie a sú oveľa tenšie a menej kvalitné. Väčšina žien si všíma skôr celkové rednutie vlasov, ako tvorbu nejakých viditeľných plešín. 

Čo pomáha proti rednutiu vlasov?

  • skúste znížiť frekvenciu ich umývania,
  • používajte prírodné šampóny a kondicionéry bez silikónov,
  • vyhýbajte sa tesným účesom, ktoré vám príliš ťahajú vlasy,
  • obmedzte tepelnú úpravu vlasov na minimum,
  • vyhýbajte sa stresovým situáciám,
  • uistite sa, že prijímate dostatok vitamínov a minerálov potrebných pre zdravý rast vlasov ako sú vitamín B7, C, D, zinok a železo.
Vypadávanie vlasov
Autor: puhhha/Shutterstock.com

Pleť stráca elasticitu

Okolo štyridsiatky je úplne bežné, že pokožka začne postupne strácať prirodzenú hydratáciu a bude sa javiť suchšia a napätejšia, nakoľko s pribúdajúcim vekom sa nám znižuje hladina kyseliny hyalurónovej, ktorá tú hydratáciu v pokožke udržuje. Produkcia kolagénu a elastínu začína klesať, čo dáva priestor vzniku jemným vráskam a rozšíreným pórom. A aby toho málo nebolo, tak v dôsledku začínajúcich hormonálnych výkyvov sa môže kde tu na tvári objaviť aj akné.

Proces starnutia je samozrejme prirodzený a krásny, ale mnohým známkam starnutia pokožky sa dá jednoducho vyhnúť prijatím preventívnych opatrení a používaním správnych produktov v správnom čase.

Tipy na starostlivosť o pleť po 40

  • Hydratácia

Používajte hydratačný krém obohatený o ceramidy, glycerín, alebo kyselinu hyalurónovú, nakoľko sú to všetko zložky, ktoré pomáhajú udržiavať vlhkosť v pleti. Pre dosiahnutie čo najlepších výsledkov, nanášajte krém po anti agingovom sére, a nezabudnite ani na krk, ktorý potrebuje hydratáciu tiež.

  • Zakomponujte do svojej rutiny aj séra.

Séra sú navrhnuté tak, aby pleti dodávali vysoké koncentrácie špecifických aktívnych zložiek, ktoré potrebuje. Nanášajú sa na vyčistenú pleť pred použitím hydratačného krému. Pre staršiu pleť sú vhodné predovšetkým séra s vitamínom A a vitamínom C.  Vitamín A, alebo ste mohli počuť aj retinol, má silne anti agignové vlastnosti, zmierňuje jemné vrásky a pomáha predchádzať vzniku nových. Vitamín C je výborný antioxidant, pomáha zvyšovať produkciu kolagénu a chráni pokožku pred oxidačným poškodením.

  • Exfoliácia

Exfoliácia je dôležitý krok, ktorý vám pomôže zbaviť sa odumretých buniek, znížiť hyperpigmentáciu, vyčistiť póry a podporiť bunkovú obnovu. Hľadajte preto produkty obsahujúce aktívne látky ako kyselina mliečna, mandľová, alebo glykolová. Zakomponujte ich dva až trikrát do týždňa do svojej večernej rutiny, pred aplikáciou séra a krému. Ale pamätajte, že všetkého veľa škodí, a preto sa to s týmito pílingami neoplatí preháňať. Časté používanie kyselín môže zbaviť pokožku mastných kyselín, ktoré chránia kožnú bariéru.

  • Ochrana proti slnečnému žiareniu

Najlepším spôsobom, ako chrániť pokožku pred predčasnými známkami starnutia, je nosiť krém na opaľovanie s ochranným faktorom SPF 30 a viac. Pokožka je s vekom čoraz tenšia a krehkejšia, a preto je ochrana pred slnečným žiarením veľmi dôležitá. V prípade, že nie je chránená SPF faktorom, je náchylnejšia na  poškodenie a odumretie buniek, tvorbu vrások a pigmentových škvŕn, alebo rozvoj rakoviny.

Starostlivosť o pleť
Autor: MarcinK3333/Shutterstock.com

Ako sa dá zvýšiť hladina estrogénu v tele prirodzene ?

Ako ste si mohli všimnúť,  za väčšinu prejavov starnutia po štyridsiatke je zodpovedný úbytok estrogénu. Prečo teda nenahradiť všetok chýbajúci estrogén hormonálnou liečbou? Áno, táto možnosť tu je, avšak hormonálna terapia predstavuje zvýšené riziko vzniku rakoviny prsníka a srdcovo cievnych chorôb, takže je kontraindikovaná pre väčšinu menších problémov, s ktorými sa ženy od 40 stretávajú.

Je tu ale aj iná možnosť ako si doplniť chýbajúci estrogén, prírodne! Mnohé z nasledujúcich príkladov  buď priamo podporujú tvorbu estrogénu, alebo simulujú aktivitu estrogénu v tele.

  1. Sójové bôby
    Sójové bôby a produkty z nich vyrobené, ako je tofu a miso, sú veľkým zdrojom fytoestrogénov. Fytoestrogény napodobňujú účinok estrogénu v tele väzbou na estrogénové receptory.
  2. Ľanové a sezamové semienka
    Ľanové  a sezamové semiačka tiež obsahujú vysoké množstvo fytoestrogénov. Primárne fytoestrogény v ľanových semienkach sa nazývajú lignany, ktoré sú prospešné pri metabolizme estrogénu.
  3. Vitamín B
    Vitamíny skupiny B hrajú dôležitú úlohu pri tvorbe a aktivácii estrogénu v tele. Nízka hladina týchto vitamínov môže viesť k zníženiu hladiny estrogénu. Pre doplnenie vitamínu B zakomponujte do svojho jedálnička najmä lososa, listovú zeleninu, pečeň, vajcia, mlieko, alebo strukoviny.
  4. Vitamín D
    Jedna štúdia vysvetľuje, že vitamín D aj estrogén spolupracujú na znížení rizika kardiovaskulárnych chorôb. Súvislosť medzi týmito hormónmi je spôsobená úlohou, ktorú zohráva vitamín D pri syntéze estrogénu. To naznačuje možný prínos doplnku vitamínu D pri nízkej hladine estrogénu.
  5. Bylinky
  • Ploštičník strapcovitý je bylinka, ktorá sa používa na liečbu mnohých stavov vrátane menopauzy a menštruačných problémov.
  • Vitex Agnus Castus alebo Vitex jahňací, ktorý pomáha pri hormonálnej nerovnováhe a PMS.
  • Ďatelina lúčna obsahuje niekoľko rastlinných zlúčenín nazývaných izoflavóny, ktoré môžu v tele pôsobiť ako estrogén a tým prispievajú k hormonálnej rovnováhe.

 

Pri písaní tohto článku boli použité tieto zdroje: 

10 Easy Ways to Boost Your Metabolism (Backed by Science)

The 5 Best Vitamins for Hair Loss Prevention, Based on Research

12 Natural Ways to Boost Estrogen in Your Body

A complete skin care guide for your 40s, according to dermatologists

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
menopauzanadmerné potenienáladovosťnávaly teplopredčasná menopauzavaječníkyvypadávanie vlasovzdravý životný štýl