Mladí ľudia s dobrou imunitou majú veľkú šancu prekonať ochorenie COVID-19 bez komplikácií. Niektorí dokonca ani nepociťujú bežné príznaky ochorenia, hoci sú infekční pre iných. Preto je dôležité, aby každý z nás zodpovedne dodržiaval opatrenia, ktoré pomáhajú zamedziť šíreniu tohto vírusu.
Koronavírus predstavuje veľké nebezpečenstvo najmä pre osoby s trvalo oslabenou imunitou, chorobami srdca, pľúc, cukrovkou, seniorov, tehotné ženy a dojčiace matky. Rovnako však môže byť hrozbou pre každého z nás. Liek na koronavírus prakticky neexistuje a liečba je symptomatická – zameraná na liečbu prejavov ochorenia. Z toho dôvodu veľkú rolu zohráva práve zodpovedná prevencia a podpora imunitného systému. Viete, ako ho podporiť?
Imunitný systém stráži vnútornú rovnováhu v ľudskom tele, a tá je úzko spätá s rovnováhou vo vašom osobnom živote. Nájsť ten správny balans medzi prácou, rodinou a ušetriť si čas aj na oddych v každodennej realite je ťažké. Udržať si tento štandard na dlhú dobu, ideálne navždy, je ešte náročnejšie. Najväčším problémom človeka je disciplína a pravidelnosť vo všetkých zdraviu prospešných aktivitách, ktoré v živote robíme.
Niektorí ľudia o sebe tvrdia, že spať nepotrebujú, a spánok považujú za stratu času. Nepočúvajte ich a neodkladajte odchod do postele na neskôr. Množstvo štúdií potvrdilo, že nedostatok spánku oslabuje imunitu a ľudia, ktorí spia menej, majú väčšie riziko srdcového infarktu, rakoviny, demencie, mozgovej mŕtvice či cukrovky.¹
Spánok udržiava náš imunitný systém v rovnováhe. Ak spíte menej, ste zraniteľnejší a vaše telo nemá stopercentnú schopnosť brániť sa voči infekciám. Možno ste si všimli, že po prebdetej noci ste zimomraví, bez nálady a nedokážete sa poriadne sústrediť. Súčasťou imunitného systému sú takzvané NK bunky (Natural Killer Cells). Sú to bunky prirodzenej imunity – bojovníci prvej línie, ktorí dokážu rozpoznať a zneškodniť nádorové a vírusom napadnuté bunky vo vašom tele. Počet NK buniek sa obnovuje počas spánku, ale ak ho zanedbávate, ich množstvo sa zníži až o 70 %. Znamená to, že ste náchylnejší voči baktériám a vírusom.²
Znížená obranyschopnosť tela nie je jediným vedľajším účinkom pri nedostatku spánku. Viaceré štúdie potvrdili, že ľudia, ktorí nespia, majú väčšie riziko vzniku zápalových procesov.³ Skryté zápaly v tele sú vstupnou bránou k dlhodobému stresu, užívaniu liekov a celej plejáde zdravotných problémov.
Spánok nám pomáha k psychickej pohode. Zlepšuje našu náladu a udržiava pozitívny pohľad na svet. Zachovať si zdravý nadhľad, ale nebrať veci na ľahkú váhu je v tejto situácii tak trochu umenie. Práve spánok nám pomáha pri rozhodovaní a spracovaní informácií z predchádzajúceho dňa.
Pravidelný pohyb je jedným z pilierov nepriestrelnej imunity. Zlepšuje vaše kardiovaskulárne zdravie, znižuje krvný tlak, pomáha udržiavať optimálnu váhu a chráni pred rôznymi chorobami. Telo však nemá rado extrémy a pokiaľ ste doteraz nešportovali vôbec, dajte si pozor na neprimeranú fyzickú aktivitu počas chrípkovej sezóny. Vaše telo si musí na stres spojený s novou aktivitou zvyknúť, a pokiaľ si naplánujete príliš náročný tréning, môže dôjsť k oslabeniu vašej imunity.
Podobná situácia nastáva aj po prekonaní choroby. Ak začnete so športom príliš skoro, prípadne príliš intenzívne, môže sa stať, že dobre mienené cvičenie vyčerpá váš imunitný systém natoľko, že znovu ochoriete.
Svetová zdravotnícka organizácia odporúča aspoň 150 minút pohybu týždenne. Je to minimálny čas, ktorý dospelí ľudia potrebujú, aby si zachovali zdravie. Riešením môže byť aj chôdza či bicyklovanie. Dôležité je vyhýbať sa miestam, kde sa zdržuje väčšie množstvo ľudí. Prechádzky po nákupných centrách sa oplatí vymeniť za výlet do lesa. Ak nemáte na prechádzanie čas, zacvičte si doma, krátko a intenzívne, podľa inštrukcií skúseného trénera.
Svoju imunitu môžete naštartovať aj otužovaním. Vedecké štúdie naznačujú, že pravidelné otužovanie znižuje chorobnosť a podporuje imunitu.⁴ Zaraďte studenú sprchu k svojim ranným rituálom. Skúsení otužilci hovoria, že zvyknúť si na studenú vodu nie je pre človeka až také náročné. Osvojenie si návyku pravidelne a dobrovoľne na seba liať studenú vodu je však skutočná výzva.
Otužovanie je dlhodobý proces a prvé výsledky tejto investície pravdepodobne pocítite až v horizonte niekoľkých rokov. Možno máte pocit, že začínať s otužovaním v tejto situácii nemá zmysel, pretože koronavírus pominie skôr, ako stihnete svoju imunitu posilniť. Dlhodobá podpora vášho zdravia na všetkých frontoch by však mala byť práve v tejto situácii prioritou.
Saunovanie posilňuje imunitu za predpokladu, že sa tejto aktivite venujete pravidelne. Podľa viacerých výskumov sauna podporuje tvorbu bielych krviniek a znižuje hladinu stresového hormónu kortizolu. Momentálne sú verejné sauny v mestách zatvorené, pretože nie je ideálne potiť sa v malom priestore s inými ľuďmi, ale ak máte saunu doma a ste stopercentne fit, pokračujte v pravidelnom saunovaní.
Je iba nás, akými myšlienkami a emóciami sa budeme zaoberať. V nepoznanom radi popúšťame uzdu vlastnej fantázii. Zároveň je dnes veľmi náročné zorientovať sa medzi informáciami a vybrať si tie pravdivé. Základom boja proti koronavírusu a verejnej panike je informovanosť a dodržiavanie hygieny.
<!– wp:acf/questions { "id": "block_606ed1d2df3b8", "name": "acf/questions", "data": { "obrazok": 2249, "_obrazok": "field_6054df02aa104", "otazka": "Ovplyvňuje stres našu imunitu?", "_otazka": "field_6054def3aa103", "meno": "odpovedá psychológ Karol Kováč", "_meno": "field_6054df09aa105", "text": "Dlhodobo pôsobiaci stres vedie k čoraz výraznejšiemu vyčerpávaniu energetických zásob a k opotrebovaniu. Organizmus je múdry, vždy sa snaží optimalizovať svoju činnosť. Ak nie je z čoho čerpať, začne potláčať činnosť jednotlivých systémov. Napríklad dochádza k výraznému poklesu činnosti imunitného systému. Človek to môže odpozorovať napríklad na zvýšenej chorobnosti. Častejšie bojuje s horúčkami, chrípkami, angínami, alergiami… To sú prvotné symptómy. V dlhodobom horizonte sa zvyšuje zápalovosť, čo môže mať vplyv na rozvoj ďalších závažnejších zdravotných problémov.”, “_text”: “field_6054df19aa106” }, “align”: “”, “mode”: “edit” } /–>Je vedecky dokázané, že emócie ovplyvňujú náš imunitný systém do takej miery, že môžeme ochorieť alebo sa aj vyliečiť. Šťastie a pozitívne myšlienky však nie sú všeliekom, skôr cestou k rovnováhe v živote.
Vedecké štúdie dokázali, že šťastný smiech síce nezvýši počet NK buniek (Natural Killer Cells) v tele, ale zlepší ich biologickú aktivitu. Ľudia, ktorí pozerali počas jednej hodiny humorné videá, mali počas nasledujúcich 12 hodín aktívnejšie NK bunky s lepšou schopnosťou zabíjať vírus v ľudskom tele. Meta analýza ďalej uvádza, podobný účinok má aj prítomnosť milovanej osoby či sledovanie obľúbeného filmu.⁵
Nakŕmte svoj imunitný systém:
Uprednostnite prirodzený príjem vitamínov strave pred tabletkami a umelými výživovými doplnkami. Koronavírus je z mnohých hľadísk pre vedcov veľká neznáma a ešte sa nezhodli na tom, či zvýšená konzumácia vitamínu C v tomto prípade pomáha alebo nie. V každom prípade, vitamín C pomáha chrániť vaše telo pred bežnou chrípkou. Rovnako sa odporúča do jedálnička zaradiť rybí olej, ktorý je bohatým zdrojom vitamínu D.
Buďte zdržanliví k zaručeným receptom, detox kúram či všeliekom na koronavírus. Starostlivo si vyberajte informačné zdroje a nenechajte sa oklamať.
Nie každé ochorenie s kašľom, horúčkou, sťaženým dýchaním, bolesťou svalov a kĺbov totiž musí byť COVID 19. Je však možné nakaziť sa aj od osôb, ktoré nemajú zatiaľ žiadne príznaky ochorenia.