Ako zlepšiť koncentráciu u detí? Túto otázku si kladú mnohí rodičia, keď si všimnú, že ich dieťa nevie zostať sústredné a pozorné. Keď úloha, ktorú dostane, nie je zábavná, začne sa nudiť a rýchlo presunie svoju pozornosť na niečo zaujímavejšie. Zatiaľ čo pozornosť sa u jednotlivých detí líši, ťažkosti so sústredením môžu závisieť aj od niekoľkých základných faktorov, ako je stres alebo zlá výživa.
Po prečítaní článku budete vedieť:
ako sa u detí prejavuje porucha koncentrácie,
čo môže byť príčinou tejto poruchy,
techniky, ktorým môžete vášmu dieťaťu pomôcť zlepšiť koncentráciu.
Koncentráciu si môžete predstaviť ako sval, ktorý na spevnenie vyžaduje pravidelné cvičenie. Niektoré deti sa v tejto oblasti narodia „silnejšie“, no aj menej koncentrované deti sa môžu naučiť stratégie a postupy, ktoré im pomôžu zlepšiť schopnosť sústrediť sa a udržať si pozornosť. Väčšina detí sa dokáže sústrediť na činnosti, ktoré sú zábavné a príjemné. Na druhej strane nudnejšie, ťažšie, alebo menej zábavné úlohy, sú práve tie, ktoré skutočne spochybňujú ich pozornosť. Schopnosť sústrediť sa a udržať pozornosť na všetky druhy úloh je však mimoriadne dôležitá, pretože pomáha deťom učiť sa a zlepšovať sa, čo následne pozitívne vplýva na ich sebavedomie.
Ak má vaše dieťa problém udržať pozornosť a koncentrovať sa , môžete si všimnúť v jeho správaní niektoré z týchto znakov:
Málo hodín spánku má negatívny vplyv ako na deti, tak aj na dospelých. Zatiaľ čo odporúčaná doba spánku u dospelých je zhruba 8 hodín, u detí je to v závislosti od veku 10 až 12 hodín. Dbajte preto na to, aby vaše dieťa chodilo dostatočne skoro do postele, aby malo každý večer aspoň 10 hodín spánku. Uistite sa tiež, že pred spaním nemá prístup k videám a násilným hrám, ktoré by ho mohli skôr nabudiť, ako uspať.
Aj z vlastnej skúsenosti vieme, že ak nás niečo trápi neustále na to myslíme, a teda nám robí problémy sústrediť sa na robotu, alebo učenie. Ak prežíva vaše dieťa ťažké obdobie, alebo má z niečoho obavy, nájdite si čas a porozprávajte sa s ním. V konečnom dôsledku to môže byť niečo celkom triviálne a ľahko riešiteľné. Ak je však problém väčší a týka sa napríklad školy, či neľahkej rodinnej situácie, môže pomôcť rozhovor s detským psychológom.
Neprimeraná výživa je významným faktorom, ktorý prispieva k nedostatku koncentrácie. Ak je totiž vaše dieťa hladné, alebo preplnené cukrom, je dosť nepravdepodobné, že by mu to pomohlo sústrediť sa. Nezabúdajte obzvlášť na raňajky. Vhodnou voľbou je napríklad ovsená kaša. Ak ju deťom pripravíte s medom, orechmi a ovocím, môžete si byť istí, že budú mať potrebnú energiu na koncentráciu na celé doobedie. O sladkých cereáliách sa to isté povedať nedá. Vyhnite sa tiež kofeínu, energetickým nápojom a nezdravým jedlám. Naopak medzi potraviny, ktoré by ste mali zahrnúť do jedálnička vašich detí patria vajíčka, ryby, celozrnné pečivo, avokádo, orechy, čučoriedky, zelená listová zelenina, alebo horká čokoláda.
Výskum poukazuje na to, že cvičenie je veľmi prospešné pre sústredenie školákov. Deti, ktoré chodili do školy pešo sa vedeli lepšie koncentrovať ako tie, ktoré prišli autom. Fyzická aktivita zvyšuje hladiny dopamínu, noradrenalínu a serotonínu v mozgu, to všetko pozitívne ovplyvňuje sústredenie a pozornosť.
Veľa času stráveného pred televízorom, počítačom, alebo smartfónom
Pri technológiách, ako sú smartfóny, tablety a počítače sa zistilo, že majú tendenciu negatívne vplývať na našu pamäť a myslenie. Ak deti trávia príliš veľa času na telefónoch môžu mať problém venovať veciam pozornosť a regulovať svoje emócie.
Hry sa dajú efektívne využiť na trénovanie koncentrácie. Keďže sa deti hrou naučia viac, skúste ich denné, aj školské aktivity urobiť o čosi zábavnejšie. Môžete sa inšpirovať nasledovnými aktivitami, ktoré pomôžu, hravou formou, zlepšiť pozornosť a koncentráciu vášho dieťaťa:
Vyzvite vaše dieťa, aby sa posadilo na stoličku bez toho, aby sa hýbalo, alebo vrtelo, na tak dlho, ako dlho to dokáže. Ďalšou hrou na zlepšenie koncentrácie v tejto kategórii je „Socha!“ Opakovaným hraním sa precvičuje mozog dieťaťa, posilňuje sa spojenie mysle a tela a zlepšuje sa sústredenie.
Táto hra pomáha zlepšiť pozornosť dieťaťa, keď sa musí sústrediť aj na malé detaily, aby si všimlo rozdiely. Na internete môžete nájsť kopu obrázkov rôznej zložitosti, podľa veku vášho dieťaťa.
Jazykolamy si vyžadujú značnú dávku koncentrácie na to, aby ich váš potomok vyslovil správne. Tiež ich môžete nájsť na internete s rôznou úrovňou obtiažnosti.
Hovorte zaradom čísla, písmená abecedy, alebo slová z ich obľúbenej pesničky alebo rozprávky, ktorú dobre poznajú. Nezabudnite však v tomto procese vynechať číslo, písmeno, alebo slovo. Váš malý detektív sa bude musieť poriadne sústrediť aby prišiel na to, čo ste vynechali.
Vyberte si nejakú tému, čo má vaše dieťatko rado a čo ho zaujíma, a vymýšľajte na striedačku slová v danej téme. Ten kto je na rade si musí zapamätať a vymenovať všetky predchádzajúce slová pred tým ako vymyslí niečo ďalšie.
Niektoré deti reagujú lepšie v prostredí, ktoré je ukľudňujúce a upokojujúce, no iné zase môžu prosperovať v prostredí, ktoré je plné zhonu. Pochopenie toho, aké prostredie vaše dieťa preferuje na štúdium, je prvým krokom k zvýšeniu úrovne jeho koncentrácie.
Jemná inštrumentálna hudba do pozadia a jemné osvetlenie môžu pomôcť navodiť správnu náladu na štúdium.
V ideálnom prípade by mal byť televízor, mobil aj tablet vypnutý a uložený v inej miestnosti, pretože môže ľahko na seba strhnúť pozornosť malého študenta. Ak potrebuje na štúdium používať počítač, uistite sa, že slúži len na štúdium a na nič iné.
Dozrite na to, aby malo dieťa všetky veci potrebné pre štúdium po ruke, aby sa nestalo, že bude musieť od stola odbiehať pre knihu, pero, alebo vodu. Návšteva toalety, alebo kuchyne na občerstvenie, by sa mali vybaviť pred začiatkom štúdia, pretože majú tendenciu narúšať koncentráciu.
Pre dieťa je dôležité, aby malo stanovený denný rozvrh, aj keď je flexibilnejší. Pomáha to nielen s plánovaním času, ale aj s programovaním mozgu vášho dieťaťa, aby vedelo kedy a ako dlho sa bude učiť a že za tým príde zaslúžený šport, alebo oddych, čo mu dodá potrebnú motiváciu.
Preštudovať celú kapitolu na jedenkrát je pre dieťa dosť náročné. Pomôže mu, keď učivo rozdelíte na strany alebo dokonca odseky, aby mal malý študent pocit, že úlohu dokončil, čo ho motivuje pokračovať ďalej. To platí nielen pre štúdium, ale aj pre domáce práce.
Každému dieťaťu sa lepšie učí iným spôsobom. Niektoré deti spracujú informácie ľahšie, keď ich vidia, iné, keď ich počujú a niektoré, keď o nich majú praktické znalosti, alebo si ich môžu ohmatať. Je dôležité pochopiť, do ktorej kategórie patrí vaše dieťa, hlavne preto, že mu to pomôže lepšie pochopiť informácie a učenie bude efektívnejšie.
Aký systém odmeňovania si nastavíte je na vás. Môže to byť napríklad, že po každej splnenej úlohe, alebo dosiahnutí študijného cieľa dostane hviezdičku. Keď nazbiera vami stanovený počet hviezdičiek dostane odmenu akú spoločne vyberiete.
Kombinácia jednoduchých relaxačných techník, ako je hlboké dýchanie, s pozitívnymi vizuálnymi predstavami pomáha trénovať mozgovú plasticitu na zlepšenie, alebo učenie nových zručností. Môžete napríklad požiadať dieťa, aby zavrelo oči a predstavilo si, že v triede dáva pozor. Spýtajte sa ho čo vidí, čo počuje, čo ho rozptyľuje a aby si predstavilo čo by s týmito rozptýleniami robilo.
Tips for helping your child focus and concentrate
How to improve concetration in young children
Tips to improve concentration in kids