27.02.2020 • 5 minút na prečítanie

Ako sa najrýchlejšie zbaviť nádchy?

Ochorenia

V tomto článku sa dozviete

Nemôžete dýchať. Ležíte v posteli, míňate jeden balíček vreckoviek za druhým, z očí vám tečú slzy. Práve takýto stav vie každému z nás zapríčiniť akútny zápal nosohltana – nádcha. Spôsobujú ju vírusy, ktoré vyvolajú zápal s typickými príznakmi a zvýšenou teplotou. Nádcha nie je smrteľná, ale oslabenie organizmu môže spôsobiť rozvinutie iných ochorení. Ako sa jej čo najrýchlejšie zbaviť?

Nádcha je najčastejším ochorením dýchacích ciest

Hlavným pôvodcom ochorenia sú rinovírusy, ktoré sa prenášajú kvapôčkovou infekciou (kýchaním, kašľaním) a ešte ľahšie priamym kontaktom pri podávaní rúk, dotýkaní sa kľučiek, klávesnice a podobne. Človek nakazený vírusom je schopný prenášať ho ešte skôr, ako sa prejavia prvé príznaky.

Vírusy sa po vstupe do organizmu, cez sliznicu nosa alebo očnú spojivku, množia v horných dýchacích cestách. Vyvolávajú zápal, ktorý je charakteristický:

  • opuchom nosovej sliznice
  • bolesťou hlavy
  • zvýšenou sekréciou
  • prekrvením. 

Častým príznakom býva aj na prvý pohľad ľahko pozorovateľná (či v tomto prípade skôr počuteľná) zmena hlasu. Aj keď nie sú k dispozícii lieky, ktoré by pôsobili priamo na príčinu nádchy, v lekárňach je dostatočný výber prípravkov, ktoré sú zamerané na zmiernenie príznakov.

Používať, ale s rozumom!

V prípade výrazných príznakov a ťažkostí sa dajú na krátky čas použiť prípravky s obsahom liečiva – lokálnych dekongestív – napríklad fenylefrín, oxymetazolín, xylometazolín, nafazolín, ktoré spôsobujú zmiernenie opuchu nosovej sliznice a zníženie sekrécie. Zároveň rozširujú ústie prínosových dutín, čím odstraňujú nepríjemný pocit upchatia.

Pre dané lieky je typický rýchly nástup účinku a zmiernenie ťažkostí. Hlavným rozhodovacím kritériom pri výbere správneho prípravku je predovšetkým vek pacienta, pričom sú k dispozícii lieky pre dojčatá, deti a dospelých.

Nemenej významným kritériom pri výbere lieku prvej voľby je i popis príznakov pacienta, kedy je potrebné rozlišovať medzi rinitídou vírusovoualergickou. Pri alergickom pôvode nádchy tieto prípravky nie sú vhodné, nakoľko je potrebná dlhodobá liečba.

Kvapky alebo spreje je vo všeobecnosti možné aplikovať viackrát denne (podľa príbalového letáku) a účinok trvá niekoľko hodín. Veľmi dôležité je ešte raz pripomenúť, že ich použitie je možné len krátkodobo, zvyčajne maximálne 7 dní, nasledovať musí minimálne rovnako dlhá pauza. Pri dlhodobom používaní môžu viesť k paradoxnému zhoršeniu príznakov nádchy a dýchania cez nos, čo vám pri ich nákupe určite nezabudne pripomenúť žiaden lekárnik.

A ako je to so „slanou vodou”?

Výplach nosa s morskou vodou je známy už od staroveku. V posledných desaťročiach zaznamenáva táto forma liečby rapídny nárast. Soľné roztoky majú klinicky overené účinky, pričom s výnimkou hypertonických roztokov sú vhodné aj pre dlhodobé používanie.

Človek denne vdýchne a vydýchne približne 8 tisíc litrov vzduchu. Používanie izotonických roztokov zlepšuje hygienu nosovej dutiny a napomáha odstraňovať hlien a nečistoty (baktérie, vírusy, nečistoty ovzdušia). Možno ich aplikovať už od narodenia a aj počas gravidity, kedy sa neodporúča použitie vyššie spomínaných lokálnych dekongestív. Aplikácia hypertonickej morskej vody vedie k uvoľneniu horných dýchacích ciest a zníženiu opuchu slizníc.

Vyššia účinnosť soľných roztokov

Roztok s prídavkom dexpantenolom pôsobí na nosovú siznicu regeneračne. Kyselina hyalurónová sliznicu nosa hydratuje, mentolsilice pôsobia osviežujúco, mangánmeď majú dezinfekčné a antialergické účinky. Na prekonanie problému s upchatými dutinami je možné použiť taktiež lieky na užívanie vo forme sirupov či tabliet, ktoré zväčša obsahujú výťažky z rastlín.

Nádcha nie je smrteľná, ale oslabenie organizmu môže pomôcť rozvinúť sa iným ochoreniam!

Kedy vyhľadať lekára?

Akútny priebeh rinitídy môžu sprevádzať sekundárne bakteriálne infekcie. Vtedy je vhodné vyhľadať lekára. Lekársku pomoc by ste nemali odkladať ani v prípade, ak opakované a pravidelné podávanie prípravkov nevyvolá zlepšenie do týždňa (u detí mladších ako 1 rok do troch dní), či v období gravidity a laktácie, prípadne pri akútnych stavoch sprevádzaných horúčkou.     

Medzi ľuďmi je rozšírené porekadlo, že bez liečby trvá nádcha týždeň a s liečbou sedem dní. V dnešnej dobe, keď sa snažíme všetko si uľahčiť a spríjemniť, je možné použiť práve tieto zmierňujúce prípravky. Veď nádche sa z času na čas nevyhne nikto z nás.

Redakcia portálu Lekár.sk
Ochorenia
kašeľkýchanieliečivánádchanossmrkaniesvrbenie očíupchatý nos