Sedíte pod slnečníkom, čítate si najnovšiu detektívku a váš partner stavia hrad z piesku spolu s deťmi: to je predstava o dokonalej letnej dovolenke. Realita je však zvyčajne iná. Nestíhate prísť na raňajky, deti sa naháňajú okolo stola, hádajú sa o hračky a vy ste úplne na nervy. Čo robiť, aby vaša dovolenka neskončila ako jedna veľká katastrofa?
Dovolenka si vyžaduje množstvo plánovania, rozhodovania, logistických a organizačných zmien. Stres z nej neprežívame len počas samotnej dovolenky, ale už oveľa skôr. Radosť z dovolenky nepríde len s príchodom na dovolenku, ale už pri samotnom plánovaní. Ako sa vyhnúť stresu z cesty?
Dovolenku plánujte dostatočne dopredu. Pozrite si ponuku cestovných kancelárií, nájdite si ubytovanie, vyhľadajte najoptimálnejšiu cestu. Vždy si stanovte parametre, ktoré by dovolenka mala spĺňať, ako napríklad: ubytovanie pri vode, samostatná kuchyňa či blízkosť pamiatok. Povedzte si, aké sú vaše hlavné priority: je kuchyňa dôležitejšia ako pamiatky? Táto metóda vám uľahčí nielen výber dovolenky, ale aj jej cesty či programu. Jednoducho povedané, vyberiete si tú najoptimálnejšiu voľbu, ktorá vyhovuje všetkým.
Návštevu lekárne, drogérie či iných obchodov si nenechávajte na poslednú chvíľu. Nezabudnite tiež na cestovné poistenie alebo poistenie do hôr. Vybaviť si ho môžete na pobočke či online. Nervozitu z cesty tak prekoná radosť z nej, pretože sa budete cítiť dostatočne pripravene a vaša myseľ bude nastavená na dovolenkový režim. Vďaka včasnému plánovaniu si zabezpečíte pohodlný príchod do cieľa.
Na dovolenku pripravte aj deti. Opýtajte sa, čo by si na dovolenku chceli zobrať, čo by na nej chceli robiť, rozprávajte sa s nimi o tom, čo ich čaká. Debatujte o programe, ktorý ste si pripravili. Dohodnite sa, kto bude kde sedieť, kedy si dáte prestávku a kedy je čas na hranie. Jasné pravidlá platia doma, ale aj na dovolenke.
Máte pripravený itinerár s výletmi či reštauráciami, ktoré chcete stihnúť? Chodenie s deťmi po pamiatkach môže byť veľmi vyčerpávajúce. Za pôvodným plánom meškáte už dve hodiny a vy viete, že sa musíte ponáhľať, aby ste nič nezmeškali. Čo robiť v takomto prípade? Každý člen rodiny by si mal zvoliť 3 najdôležitejšie miesta, ktoré chce navštíviť. Následne si vytvoríte rebríček top miest, na ktorých sa spoločne zhodnete. Ak stihnete navštíviť aj iné pamiatky, berte ich ako príjemný bonus.
Deťom trpezlivo vysvetlite, čo na mieste vidia, čo sa tu udialo a prečo je také výnimočné. Skúste vymyslieť malú hru, vďaka ktorej si budú uvedomovať jednotlivé maličkosti, ako počet sôch, vežičiek či okien. Spýtajte sa ich, čo si zapamätali z výkladu sprievodcu. Inšpirácie je dostatok všade navôkol. V pamäti im zostane zábavná súťaž, malá odmena, ako aj vedomosti, ktoré ste si spoločne zopakovali. Deti si možno neuvedomujú historickú či kultúrnu hodnotu miesta, na ktorom sa nachádzate. Začnú sa preto rýchlo nudiť a vy stratíte akúkoľvek motiváciu. Hra je však účinný spôsob, ako zaujať deti.
Mobilný telefón je veľkým pomocníkom, ale aj žrútom času. Pri prezeraní fotiek na sociálnych sieťach si neoddýchnete a mysľou budete všade inde, len nie v prítomnom okamihu na dovolenke. Mobil odložte do tašky a venujte sa partnerovi, deťom alebo sebe. Dovolenka je skvelým časom na osobnú komunikáciu a budovanie lepších vzťahov s našimi najbližšími. Sledujte nové prostredie, v ktorom sa nachádzate, spoznajte miestnu kultúru, prírodu a zvyky.
Ako riešiť šarvátky medzi deťmi o hračky, krik a hádky? Na dovolenke si od týchto problémov chcete oddýchnuť. Nemajte však prehnané očakávania. Tieto spory budete riešiť aj počas výletu. Ako im však predísť? Počas dovolenky si vyhraďte špeciálny čas pre každého člena rodiny. Zájdite spolu na zmrzlinu, hľadajte kamienky či mušle a porozprávajte sa o svojich pocitoch. Do úvahy berte vek či záľuby svojich detí. Vymyslite výnimočnú aktivitu, ktorú ste spolu nikdy nerobili a stane sa tak pre ne jedinečnou spomienkou na dovolenku.
Hádajú sa vaše deti najviac práve počas cestovania? Prekvapte ich novou hračkou, pexesom alebo hrou. Opadne z nich stres a napätie z cesty. To isté platí aj o úspešnom ukončení dovolenky.
Odborníci z Inštitútu stresu odporúčajú: „Ak je to možné, ukončite výlet pozitívnym zážitkom, napríklad špeciálnou aktivitou. Domov tak prídete s dobrým pocitom a rýchlejšie sa zaradíte naspäť do bežného fungovania.“ ¹
Perfektná rodinná fotka na sociálnych sieťach je peknou spomienkou, ale neprinesie vám príjemný pocit z dovolenky. Moment, ktorý chcete odfotiť, musíte najprv a najmä prežiť. Zastavte sa na chvíľu, nadýchnite sa z plných pľúc. Dotknite sa piesku, snažte sa zacítiť vône a započúvať sa do zvukov miesta. Pozrite sa na svoje ratolesti a celú rodinku, ako si užíva spoločné chvíle. Tento pocit prežitia okamihu vo vás ostane dlhšie ako akákoľvek fotografia.
Dovolenka s deťmi vie byť naozaj stresujúca a vaše očakávania môžu naraziť na realitu. Dokonalá dovolenka však jednoducho neexistuje. Z detí sa nestanú anjelici, ktorí sa nehádajú a poslúchajú na slovo. Problémy či nevyriešené otázky s vami pocestujú aj na dovolenku. Využite tento čas na úprimný rozhovor. Vychutnajte si každú voľnú chvíľu s vašimi najbližšími a prežite každý jeden moment naplno.