15.08.2019 • 6 minút na prečítanie

Ako prežiť dovolenku tak, aby ste po nej nepotrebovali ešte jednu: 5 tipov proti stresu

CvičenieDuševné zdravieZdravý život

V tomto článku sa dozviete

Plánovanie, rozhodovanie, balenie či cestovanie na dovolenku sú často vnímané ako príjemné a radostné aktivity. Znie to možno ako paradox, no dovolenka vám môže priniesť viac stresu ako oddychu. Prečo je to tak?

Po príchode z dovolenky sa mnohí často sťažujú, že by potrebovali ešte ďalšie voľno na zotavenie sa po návrate. Čo robiť, aby ste si na dovolenke skutočne oddýchli?

1. Nemajte prehnané očakávania

Dovolenku plánujete pol roka dopredu s detailným programom v itinerári. Po príchode do cieľovej stanice však zistíte, že vaši spolucestujúci majú iný plán. Rastie napätie, nervozita, všetci sú vystresovaní a pohádaní. Takto ste si dovolenku nepredstavovali. 

Ako tomu predísť? Pred príchodom na dovolenku sa porozprávajte o svojich očakávaniach a plánoch. Ako si predstavujete dovolenku? Aké miesta by ste chceli navštíviť? Robte kompromisy ešte pred odchodom.

Nemusíte mať naplánovaný každý deň a každý krok. Nuda nie je vaším nepriateľom, práve naopak, istá dávka nudy prospieva k našej tvorivosti. Výskumníci jednej štúdie ¹ dali ľuďom čas na to, aby dokončili istú úlohu so slovíčkami. Keď sa minuli všetky očividné odpovede, účastníci začali zaháňať nudu čoraz nápaditejšími riešeniami.

Ďalšia štúdia ² priniesla podobné výsledky. Jednej skupine účastníkov dali pomerne nudnú aktivitu, ďalšia skupina prešla rovno na plnenie hlavnej úlohy. Ľudia mali vymyslieť alternatívne a inovatívne využitia bežných vecí v domácnosti. Skupina, ktorá pracovala predtým na nudnej aktivite, priniesla viac kreatívnych nápadov. Ako výskum ukázal, nuda podnecuje našu kreativitu, pretože na ňu máme konečne čas. Využite ho!

2. Zabezpečte si peniaze

Medzi časté spúšťače stresu patria financie. Bude rozpočet na dovolenku dostatočný? Sú moje peniaze v bezpečí aj počas dovolenky? Obavy narastajú.

Ako tomu predísť? Vyhraďte si sumu, ktorú môžete minúť, a pripravte si aj železnú rezervu v prípade nečakaného problému. Pokiaľ máte peniaze v hotovosti, nenoste ich všetky na jednom mieste, radšej ich rozdeľte. Vopred si zistite možnosti výberu v danej krajine a poplatky, ktoré má vaša banka, aby vás nezaskočila ich výška. Ak platíte v obchode, v reštaurácii či v bare, nedovoľte nikomu, aby s kartou odišiel. Peniaze a kartu majte stále na očiach.  

Pred dovolenkou sa informujte vo svojej banke o nastavených limitoch pri výbere hotovosti, prípadne si nastavte maximálnu sumu pri výbere. V prípade krádeže tak neprídete o všetky svoje úspory. Zistite si aj možnosti, ako najrýchlejšie zablokovať kartu v prípade jej straty či krádeže.

3. Prácu nechajte doma

Máte pocit, že si bez vás nebudú vedieť v práci poradiť a už teraz vás desí nával povinností, ktorý bude čakať po dovolenke?

Ako tomu predísť? Pokiaľ to vaša pracovná náplň dovoľuje, nechajte notebook, pracovný telefón aj myšlienky na pracovné povinnosti doma. Niekoľko týždňov pred dovolenkou oboznámte kolegov s tým, že budete preč, a pripravte im jasné zadania s vysvetlením a prerozdelením úloh. Kolegovia vám nebudú volať na dovolenku s otázkami, ktoré ste mohli prediskutovať už skôr. 

Oddych vám pomôže získať aj istý nadhľad. Krátky reset od práce môže mať pozitívny vplyv aj na vašu motiváciu a kreativitu. Po dovolenke tak zvládnete vyriešiť aj problémy, ktoré vám pre vyčerpanie pripadali príliš zložité.

4. Komunikácia je kľúčová

Dovolenka v novom prostredí býva plná podnetov a nečakaných situácií, ktoré môžu vyvolať napätie. Zrazu trávime veľa času s rodinou, s ktorou sa v bežných dňoch vidíme akurát tak pri večeri. Čím sú deti staršie, tým ťažšie môže byť pre rodičov rozumieť im. Ani na dovolenkách sa preto mnoho rodín nevyhne hádkam či „tichej domácnosti“.

Ako tomu predísť? Počas dovolenky máte dostatok času rozprávať sa s členmi rodiny o iných veciach, ako je len prežitý deň či plánovanie tých ďalších. Rozprávajte sa o svojich pocitoch, túžbach, ale i o problémoch, ktoré vnímate už dlhodobo. Na dovolenke s rodinou si doprajte súkromný čas s každým členom. Kým deti spia alebo sa hrajú, porozprávajte sa s vaším partnerom či s vašou partnerkou o všetkom, na čo bežne nemáte čas. Deti zoberte samostatne na zmrzlinu alebo limonádu a doprajte si chvíľu na úprimný rozhovor. 

5. Zažeňte stres pohybom

Všetko máte pripravené a cestujete na dovolenku svojich snov, no aj tak sa neviete uvoľniť a vychutnať si voľné dni naplno? Mátajú vás povinnosti, ktoré na vás čakajú doma?

Ako tomu predísť? Účinným spôsobom v boji proti stresu je „obyčajný“ pohyb. ³ Inštitút stresu radí už počas cestovania dať si krátku rozcvičku, ktorá prispeje k vašej pohode: „Už krátke pätnásťminútové strečingové cvičenie uvoľňuje kĺby, zabraňuje bolesti svalov a pomáha pri úzkosti počas cestovania, napríklad pri úzkosti z lietania.“ ⁴ Ak pravidelne cvičíte, nezanevrite na to ani počas dovolenky. Počas voľných dní je navyše ešte ľahšie pridať pohyb do svojho programu. Vyberte si z ponuky cvičení a športov, ktoré ponúka váš hotel, choďte si zabehať popri mori alebo sa aspoň každý deň vyberte na dlhšiu prechádzku, vďaka ktorej lepšie spoznáte danú destináciu.

Dovolenka má byť oddychom, radosťou a odmenou za náročné dni v práci. Nepokazme si ju stresom. Ak niečo nevychádza presne podľa plánu, mávnite nad tým rukou a snažte sa čo najviac vychutnať si prítomné okamihy.

Redakcia portálu Lekar.sk
CvičenieDuševné zdravieZdravý život
stresúnava