21.11.2022 • 10 minút na prečítanie

Správne bežecké topánky zvýšia komfort a bezpečnosť pri behu. Odborník radí, ako si vybrať

BehRozhovorZdravý život

Či trénujete na maratón, alebo beháte len tak pre radosť, nemali by vám chýbať kvalitné bežecké topánky. Poskytnú vám stabilitu, pomôžu predchádzať zraneniam a spríjemnia bežecký zážitok. Ponuka je široká a nájsť ten správny model môže byť výzva. Denis Gajdoš zo špecializovanej predajne Bežecké potreby v rozhovore objasní, ako pri výbere bežeckých topánok postupovať, a prečo kvalitné neznamená vždy drahé.

Čo sa v rozhovore dozviete:

  • Prečo nemáte behať v hocijakých topánkach. 
  • Ako sa zorientovať v množstve bežeckej obuvi. 
  • Aký je rozdiel medzi tréningovými a pretekovými modelmi. 
  • Ako postupovať pri výbere bežeckých topánok. 
  • Prečo si kupovať vždy o niečo väčšie a ako si nohu správne odmerať.

Pracujete v obchode s bežeckou obuvou a sám aj beháte. Kedy sa podľa vás treba rozhliadnuť po poriadnych bežeckých teniskách? Hneď, keď začíname s behom, alebo až keď beháme dlhšie trate? 

Bežecká obuv je tá najdôležitejšia vec z celej bežeckej výbavy. Aj keď ešte len začíname s behom, úplne prvá investícia by mala byť do bežeckých tenisiek. Skúsení bežci vedia, že výber netreba podceňovať. Či už z hľadiska komfortu počas behu, alebo v rámci prevencie pred zraneniami či bolesťou. Nekvalitné topánky môžu beh poriadne znechutiť a obrať človeka o zážitok. A čo je horšie, dokonca aj privodiť zranenie. 

Začiatočníkom preto vždy radím, aby si o bežeckej obuvi najskôr niečo prečítali a takisto zašli do špecializovanej predajne, kde im kvalifikovaný personál poradí pri výbere. Alebo sa poradili online, ak nemajú inú možnosť. Netreba sa báť, že vás topánky budú stáť veľa peňazí. Dnes už na trhu nájdete kvalitné značky aj za dostupné ceny. 

Sortiment bežeckých topánok je v dnešnej dobe skutočne široký. Zorientovať sa v ňom dá zabrať. Sú nejaké hlavné kategórie, podľa ktorých sa treba riadiť? 

Áno, sú dve hlavné kategórie bežeckých topánok – cestné a trailové. Cestné sú určené na beh po spevnenom povrchu, napríklad po asfalte alebo po betóne. Trailové sú zase prispôsobené na beh po nespevnenom teréne. Pred kúpou si preto treba ujasniť, po akom povrchu plánujeme behať. Či to budú parky, spevnené lesné cestičky a cyklotrasy, alebo to bude ťažší terén so skalami a štrkom. Takisto treba myslieť na to, či budeme behať aj v zime, v daždi, po snehu či blate. 

Trailové a tiež niektoré cestné modely sú často z odolného materiálu s nepremokavou membránou Gore-TEX alebo Waterproof, ktorá udrží chodidlo v suchu bez ohľadu na vonkajšie podmienky. 

A delia sa tieto dve kategórie ešte nejako? 

Trailové aj cestné bežecké topánky sa ďalej delia na tréningové a pretekové. Tréningové tenisky majú vyššiu mieru tlmenia, sú odolnejšie a aj ťažšie. Ale nemusíte sa pri výbere riadiť len ich hmotnosťou. Iste, 400 gramov je už príliš veľa, ale ak má tréningová obuv okolo 300 gramov, je to akurát. 

Preteková obuv, to už je iná káva (smiech). Topánky na preteky sú ľahšie, menej tlmia a teda poskytujú nižší komfort. Nie nadarmo si aj profesionálni bežci vyberajú na objemovú časť prípravy tréningovú obuv s dostatočnou mierou tlmenia. Na pretekoch už ide komfort bokom. Tam sa počíta každá jedna sekunda. 

Okrem toho, že Denis pracuje pre Bežecké potreby, je aj bežec – „trailista“. Zúčastňuje sa rôznych pretekov a tento rok si zabehol aj maratón v Kodani, kde finišoval so skvelým časom 3:30 hod.

Aké bežecké topánky odporúčate úplným začiatočníkom? 

Pre tých, ktorí s behom ešte len začínajú, určite odporúčam vyberať z tréningových modelov, ktoré s nimi zvládnu aj prvé preteky. Prioritou má byť komfort a tlmenie. Ak už majú čo-to odbehané, ale nikdy pretekový model nemali, oplatí sa zainvestovať. Takáto obuv zdvihne motiváciu a pomôže zlepšiť osobné rekordy. 

Ak patríte k bežcom s pronačným došľapom, nezľaknite sa, keď v kategórii pretekovej obuvi takúto možnosť nenájdete. Pretekové modely sa robia len s neutrálnym došľapom. Na pretekoch to ale netreba riešiť. Tam sa ide väčšinou na maximum.

Spomenuli ste pronačný došľap. Vysvetlíte, hlavne pre tých, ktorí s behom začínajú, o čo ide a aké ďalšie typy došľapu existujú?

Rozlišujeme ľudí s pronačným došľapom, alebo inak vedením chodidla, a s neutrálnym. V minulosti existovala ešte tretia skupina – supinační bežci, ale tento typ došľapu patrí pod neutrálne vedenie chodidla. Ak ste takzvaný pronátor, členok sa vám počas bežeckého odrazu prepadáva do vnútornej strany, z ktorej sa aj odrážate. Predispozíciu na pronačný beh majú najmä ľudia s plochou nohou, no nejde o pravidlo.

Pri neutrálnom došľape sa pozícia členka nemení, ostáva v priamej pozícii k povrchu. Musím zdôrazniť, že žiaden došľap nie je najlepší a ani najhorší. Je to len fakt, ktorým sa treba riadiť pri výbere cestných tréningových bežeckých topánok. 

Takže došľap ovplyvňuje výber topánok? 

Áno, no nie vždy. Ak si vyberáme obuv do terénu, čiže na nespevnený povrch, došľap nezohľadňujeme. Takmer každý model trailoviek má neutrálny došľap.  

Rovnako je to aj pri cestných pretekových topánkach. Tu si však už môžete vybrať mieru tlmenia. Neexistuje pravidlo, podľa ktorého by sme dokázali určiť, čo je pre koho najlepšie. Je to individuálne. Niekto nedá dopustiť na skvelé tlmenie, iný si zas vyberie niečo menej odtlmené, lebo rád „číta terén“. 

A čo ak nevieme, aký máme došľap? Ako a kde to môžeme zistiť?

Existuje na to jednoduchá diagnostika. Môže byť buď dynamická, alebo statická. Dynamickú diagnostiku robíme aj u nás v kamennej predajni. Kamerou nasnímame pohyb bežca na bežeckom páse a potom vyhodnotíme cez špeciálny softvér. Statickú diagnostiku si môžete spraviť na našej webovej stránke cez jednoduchý test.

Čo okrem typu došľapu by sme ešte mali vedieť pred kúpou bežeckých topánok? 

Najdôležitejšie je poznať svoju veľkosť. Samotné číslovanie je pri rôznych značkách a typoch tenisiek odlišné, a to aj pri modeloch od jedného výrobcu. Ideálne je skúšať topánky priamo na predajni, kde vám so správnou veľkosťou poradia. Ak túto možnosť nemáte, riaďte sa podľa dĺžky chodidla. Dĺžku si jednoducho odmeráte aj doma. 

Aké zranenia si môžeme privodiť, ak zanedbáme výber bežeckých topánok? 

Je ich veľa. Medzi tie najčastejšie patrí napríklad zápal Achillovej šľachy, zápal okostice či plantárnej fascie, natiahnutý alebo presilený sval, vytknutý členok či únavové zlomeniny, ktoré vedia znepríjemniť aj fungovanie v bežnom živote. Preto si pri výbere bežeckých topánok  naozaj dajte záležať a nechajte si poradiť od špecialistov. 

Vraví sa, že bežecké topánky by sme si vždy mali kupovať o niečo väčšie. Je to pravda?

Áno, je to dôležité pre komfort pri behu. Preto k nameranej dĺžke chodidla vždy pripočítajte približne 8 mm. Potom sa pozrite na veľkostnú tabuľku konkrétnej značky a vyberte správnu veľkosť. Ak má vaše chodidlo napríklad 24,8 cm, odporúčam zvoliť veľkosť pre 25,5 cm. 

Ak máte trochu širšiu nohu, alebo behávate dlhšie trasy, prípadne vám zvykne pri behu puchnúť, odporúčam veľkosť pre 26 cm. Nezabudnite, že každá značka má iné číslovanie. Takisto ak môžete, vyberte si radšej model určený pre svoje pohlavie. Dámske a pánske bežecké topánky sa líšia v mnohých aspektoch. Nielen veľkosťou, ale aj šírkou či tvarom v oblasti klenby alebo päty. 

Stačia mi na tréning aj na preteky jedny a tie isté tenisky? 

Jasné, pokojne môžete mať jeden pár obuvi na všetko. Nemusíte sa báť postaviť na štart pretekov aj v tréningových topánkach. No ak chcete podať čo najlepší výkon, pretekové tenisky vám v tom pomôžu. 

Tréningové sú stavané tak, aby ste sa cítili dostatočne komfortne na tréningu. Majú poskytnúť najmä tlmenie a zaručiť komfort aj po 20 km behu. Pretekové, naopak, tlmia menej a ich zvršok je subtílnejší, teda ľahší. Používajú sa v nich rôzne karbónové pláty v medzipodrážke, aby bežec získal z každého kroku a odrazu čo najviac energie naspäť. 

Pretekové modely sú tiež o dosť ľahšie, no majú aj svoje mínusy, napríklad životnosť. Priemer je väčšinou od 300 do 500 km, pričom tréningová obuv je stavaná aj na tisíc.

V poslednej dobe sa čoraz viac hovorí aj o barefoot topánkach na behanie. Odporúčate ich alebo nimi môžeme ľahšie prísť k spomínaným zraneniam?

Toto je téma, na ktorú je veľmi veľa názorov. Treba zdôrazniť, že naše nohy si za posledných niekoľko desiatok rokov zvykli na klasické bežecké topánky s tlmením, dropom (ide o výškový rozdiel medzi špičkou a pätou topánky, pozn. redakcie) a aj s podporou klenby. Noha tak nie je nútená pracovať na 100 %, pretože sa môže spoľahnúť na tlmenie. Ak stále používame jeden model, môže do istej miery oslabnúť a „zlenivieť“, preto odporúčam topánky striedať. 

Ideálne je mať aspoň dva či tri modely do terénu a takisto na asfalt. Ak sa rozhodnete vyskúšať aj barefoot, teda minimalistickú obuv s nulovým dropom, treba postupovať pomaly a pozvoľna, aby si svaly, ktoré ste nepoužívali, keď ste behali v bežných topánkach, postupne zvykli a zosilneli. Podľa mňa je ideálne topánky striedať.

Na záver rozhovoru Denis dodáva, že nech si vyberiete akékoľvek bežecké topánky, nemali by ste zabúdať ani na správnu techniku behu. Ani tie najlepšie tenisky vám totiž nezaručia, že sa pri behu nezraníte. Ak sa chcete dozvedieť viac o správnej technike behu, prečítajte si rozhovor s bývalým olympijským maratóncom Marcelom Mataninom:

Redakcia portálu Lekar.sk
BehRozhovorZdravý život
bolesť členkabolesť kĺbovbolesť nôhčlenokpohyb a športzdravý životný štýl